kocaya itaat

Allah'ın emri.

dine uygun olduğu sürece kadın kocasına itaatle yükümlüdür.

tabii ki bu itaat bir krala olan itaat gibi değildir.

"eğer insana secde etmek yasak olmasaydı, kadınlardan kocalarına secde etmelerini isterdim." (hadis)

(bkz: nisa suresi 34)
devamını gör...
bir kızdan şu hadisi duymak acayip etki yapıyor. " eğer insanın insana secde etmesini isteseidim kadıın kocasına secde etmesini dilerdim." tabi bu hadis in sahihliğini tartışmıyorum ama böyle diyen hatunlarda var. ben buldum darısı sizin başınıza. tabi gerçekte öyle mi bence değil ama olsun yeri geldiği zaman hatırlatması bile zevkli oluyor.
devamını gör...
itaat kelimesinin soğukluğu nedeniyle bayanlar tarafından kabul edilmeyen büyük bir evlilik sorunsalı.
devamını gör...
itaat edilen koca bensem 10 numara olan durumdur.
devamını gör...
bir kısım bağŸyan, hanımefendi, kız, kadın vs. tarafından haklı olarak nefret edilen söz öbeğŸi. bir üstad tarafından aktarılmışŸtır ki * islam fıkıhında koca kelimesi geçmez. ne hadiste ne kuran-ı kerimde. eşŸ kelimesi tercih edilir. itaat kelimeside sevgi ve saygı ile bağŸlılık olarak ifade edilmişŸtir. türkçe'den mi kaynaklanır bu tiksintileri kadınlarda mı vardır bir sorun yoksa üstad mı beni kazıklamışŸtır bilememekteyim hala.
devamını gör...
evlilik görüşmesinde konuşulması gereken ilk mevzulardan biridir zannımca. buradan bir despotizm devşirmemekle beraber, hanım kişisinin "nerede ne yapacağını, sınırlarını bilmesi" önemlidir. bu devirde, yeni jenerasyonda var mı böyle bir şey? merak ediyorum.
devamını gör...
evlilik eşit bireyler arasında yapılan bir mutabakattır.
erkek itaat arzuluyorsa kendisi de itaat etmelidir.
günümüzde tek taraflı bir kölelik beklentisi sahibine hayal kırıklığı yaşatabilir.
çünkü öyle bir dünya yok. belki gidebilirseniz cennette.*
edit: eksileyin eksileyin... eksi sayısı çift haneye ulaşınca size tam otomatik itaatkar eş ışınlanacakmış. kesin bilgidir, yayalım sözlük-glck.
devamını gör...
yazar burada diyor ki "gelin beni linç edin"

bunun aslı sadece kocaya değildir, eşlerin birbirine itaat etmesi lazım gelir. yani karın sana itaat edecek, sen karına istediğin gibi davranabilirsin gibi evirip çevirmeyin. eşlerin muhabbetinin, ev huzurunun sürdürülmesi için de iki taraf da birbirinden razı şekilde yaşamalıdır.
devamını gör...
itiat edilmemelidir. saygı duyulmalı fikirlerini önemsemelidir iki tarafta birbirini. kimse kimsenin kölesi değildir. bir konuda iki tarafta fikrini söyler hangisi daha mantıklı sonuçları ne olacak tartışılır karar verilir. haaa ben öküzüm illa benim dediğim diyorsan orası beni ilgilendirmez.
devamını gör...
itaat kelimesinin ağırlığı... böyle bir durum ilişkide söz konusu dahi olmamalıdır.

ekleme: bir birey nerede nasıl davranacağına eşinin yardımı olmadan da karar verebilir. doğruyu yanlışı bilmem için eşime itaat etmem gerekmez. kadın için de erkek için de durum bu. zaten ortada yanlış bir şey varsa güzelce uyarırsın eşini, mantık çerçevesinde karara bağlarsınız.
devamını gör...
farzdır. bunun üzerine söz söylemek, en hafif tabirle müşriklik alametidir. neden aklınıza hep köle-efendi geliyor, anlamıyorum. sizi diziler, filmler mi bu hale getirdi yoksa?..
devamını gör...
birilerinin birilerini yine saçma sapan şeylerle suçladığı başlık. çok merak ediyorum hiç dönüp kendinizi sorguluyor musunuz? hiç acaba benim başkasının dini hakkında yorum yapabilecek kişi miyim düşünüyor musunuz? bence düşünen yok yoksa böyle rahaat rahat demezler.
devamını gör...
bir bitmedi lan feminen-maskülen polemikleriniz ! bir yapıda statü hiç mi değişmez?
bu konuda özveriyi bir kenara bırakan kişi* aseksuel bir hayat yaşasın. gitsin dağa taşa sürtsün. yapacağı evlilik mahalle arası esnafın akibetinden farksız olacaktır.

evlilik, ödün vermektir. olmazsa olmaz denilen şeylerden vazgeçebilmektir. yani demir leblebidir, dar boğazlardan geçmez.
devamını gör...
evliliğin sefirliğine soyunmuş koca beklentisidir. biat bekler. yalnız yanında polat alemdar gibi bir adamı yoksa karısına pek sökmeyecek durumdur.
devamını gör...
evlilerden ziyade bekarları kızdıran eylem.
eşinizi "rakip" mi görüyorsunuz ki bu kadar irrite ediyor? "bir" olmak. tekamül, tekemmül.
haklar, sorumluluklar.
seküler ve materyalist bir yaşam bizi çepeçevre sarmış ki, itaat etmeyi tamamen köleleşmeyle eş tutuyoruz. * müslümanız diyerek, ahlakımızı kuran ve sünnetten o kadar uzaklaştırmışız ki, haklı olarak çevremizi saran evlilik örnekleri üzerinden kendi "eş" rolümüze odaklanıyoruz.
itaat etmeyi ve itaat edilen olmayı "kuran ve sünnet" bağlamında anladığımız da, problem saydığımız bir çok şeyin ne kadar kolay çözüldüğünü idrak edeceğiz.
erkeklerin eşlerine ve çocuklarına dair sorumluluklarını öğrendiğimde kadın olduğum için Allah'a şükretmiştim. babacığıma da çok üzülmüştüm. düşünsenize her biri için ayrı hesaba çekileceksin, helal rızık getireceksin, ilim almalarını sağlayacaksın, yaşam koşullarını iyileştireceksin, hey gidim hey.
devamını gör...
orayı itimat olarak değiştirmek bütün meseleyi çözer.
devamını gör...
kocaya itaat dediğimizde kelimelerin büyüsü mü bize dayatilan algı mı bilemiyorum hemen reddetme kabullenmeme atağında bulunuyoruz. biraz düşünunce bunun anne ve babaya olan itaatle aynı olduğunu anlayabiliriz. onların izni olmayan razı olmadığı şeylerden kaçınırız. illa yapacaksak gönüllerini alırız. aile olmak böyle birşey değil mi? birlik olmak. itaat edilecek koca Allahın istedikleriyle, insanın onuruyla çelişmediği müddetçe. saygı duyduğun birine hayran olursun ve tabi ki üzmek istemezsin. bu donanımda olabilme gayreti diliyorum itaate talip olanlara.
devamını gör...
güzel bir evlilik için lazım olan kriterlerin %25 kadarını oluşturur.
devamını gör...
güzel, eğitimli, kaliteli ve saliha hanımların büyük bir hazla yapacağı eylemdir.
ancak erkeğin de bunu hak etmesi gerek.
tanımlamama uyan bekar hanımları fikir alışverişi için özele beklerim.
devamını gör...
esastır, aynı şekilde kocanın da karısına itaati bu şekilde olmalıdır.
buradaki itaat kelime anlamı ile kocanın kulu köpeği olacaksın gibi bir anlam ifade etse de aslında kadınların eşleriyle bir olduklarını, eşlerine saygı duymaları gerektiğini, sözüne önem göstermeleri gerektiğini ifade ediyor bana göre. ben bunun aslen karşılıklı olmasında da mahsur görmüyorum.
şu demek değil yani kadın kocasının ayağını yıkasın suyunu içsin, ne derse yapsın, evden çıkmasın, afedersiniz kapı köpeği gibi kalk diyince kalksın, yat diyince yatsın falan, bu bakış açısı çok saçma olur kimse de bunu istemez. böyle bir şey yapın da denmiyor.
herkes kendine göre yorumluyor daha doğrusu herkes kendi istediği ve anladığı şekilde yorumluyor. dolayısıyla bir feminenlik yahut bir kadınları ezikleme durumu söz konusu her daim.
sakin olun beyler bayanlar, eşler arası birbirine saygı duymanın herhangi olumsuz bir tarafı olamaz, bakış açılarınızı lütfen cahil anlayıştan uzak tutunuz.
devamını gör...
enaniyete esir olmuş kadınların kabullenemediği gerçek. biraz sema maraşlı okusunlar. hemcinsinizin sadece feminist akıma adapte olmuş türlerine bakmak yerine birazda empati kuranlarına bakmanız lazım bence.

gerçi siz okusanızda birşey değişmez. kadınların düşünce yapısı biraz dominant çünkü. tam bir dava neferi gibi savunurlar düşüncelerini. ama siyaset sıfır. o yüzden hep gol yerler. bazen kontratak olur, o da kaleyi bulmaz..
devamını gör...
karşılıklı saygı, sevgi, güven, sadakat, işbirliği, vazife taksimi gibi kavramlar dururken kişi için "edilgen" bir nesne algısı uyandıran itaat kavramının öne çıkarılmasını doğru bulmuyorum.

buyrun, gönül rahatlığıyla tekfir edebilirsiniz beni.
devamını gör...
böyle bi liste hazırlayıp evlendiğimiz zaman eşime her sabah andımız gibi okutmayı planlıyorum. bayrak altında.
devamını gör...
akıllı kadınların hobisidir. tabi bunun için önce erkek, adam olmalı. eşini sevip, kollamayan adam hanımından saygı beklemesin.
devamını gör...
itaat ney lan köpek mi bu? sevgi saygı olsun.

oha 8 bdsm manyağı var lan sözlükte.
bdsm ciler 9 olmuş
devamını gör...
bir kadın kocası ondan razı olarak ölürse cennetliktir. (tirmizi)
adam dediğin merhametli olur. Allah'tan korkar. kocaya itaat altında Allah'ın hükümlerine zıt yahut gayru meşru bir durumda kadının kocasına itaat etmeme hakkı vardır.
devamını gör...
bir şeylere aklının ermediğine ve direksiyon gibi yönlendirilmeye muhtaç olmak demektir.
devamını gör...
müstakbel karımda aradığım özelliktir.
devamını gör...
ayetle sabit farzdır.

Allah şeriata aykırı durumlar dışında bunu emretmiş.

ama kocanın keyfi isteklerine itaat etmek zorunda değilsiniz diye bir kaçamak noktası bırakmamış!
devamını gör...
sizi gidi işbirlikçiler.
modern dünya kafanıza girmiş sizin.
kocaya itaat etmeyen kadın, probemli kadındır.
tanım: farzdır.
itaat edeceksiniz ulan. (bkz: ahkihkoh)
devamını gör...
kocalar sabahtan akşama patrona, amire, siyasetçiye itaat ede ede sokağın itine dönüyor, ne var lan siz de kocalarınıza itaat etseniz, ne var yani.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.