konuyu saptırma safsatası

1 /
Kişinin inandığı dinin ve dünya görüşünün tartışma anında dışa vurması.

Demokrasi getireceğim, ayağına muhalif kanaat önderlerini asıyorsan, devrimlerini eleştirmesinler diye " fikir özgürlüğü" nü yasaklıyorsan; dahası " hilei şerriye" diye bir fıkhın varsa kimse seni haksız çıkaramaz. At gözlüklerinle dimdik koş.
Yapamıyorum diye üzülmeyin. Evlenince, her erkek uzmanı oluyor.

+sadaret, bugün çocuğun okul toplantısı vardı. Gitmemişsin.
-Eğer ki gelmeler topraktan ise,
Demek ki gitmeler aynı yeredir.
İhanet, kahpelik zulme göreyse,
Sadakatle sevmek dosta göredir.
devamlı başka tür cevaplar vererek var olan konunun gidiş yoluna yan yollar üreten zihniyetlerin içine düştüğü durum.

bu konu hakkında konuşmak istemiyorum. ne kadar insancıl, ne kadar anlaşılabilir, ne kadar da münasip bir cümle. ama yok efenim, sizin kapasiteniz durumu fark etmeye yetmeyeceği için devamlı zeka oyunları düzenleyerek sizi geliştirmek istiyor karşı taraf sadece. *
Okuduğunu anlayamama problemi olan insanların konu hakkında yanlış çıkarımda bulunmasıdır.

Bir de karşı tarafa suizan besleme ile devam eder genelde. Güzel bir davranış değildir. Yapılmasın hiç, yapılmasa hiç...
Konunum uzmanına danışılması gerektiğini vurgulayan saptırmadır. Kalabalık gruplarda tartışma sırasında ortam gerilirse biri farklı ve herkesin hosuna gidebilecek bir konu açarakta yapılabilir.
yine en çok başvurulanlardan..misalen..:

Konu dinle ilişkili olduğu için FP lideri Recai Kutan’a da sormuşlar: “Dinen kadın dövme doğru mudur değil midir diye tartışılıyor, siz ne dersiniz?” Kutan’ın yanıtı tarihe geçecek bir şey: “Ben konunun uzmanı değilim,” demiş! Kadınlara dayak atmanın bir uzmanlık işi olduğunu ilk kez işitiyorum..

(Türker ALKAN, 6.8.2000, Radikal)