Kötü haberleri paylaşmayın

1 /
(bkz: hedef sadaret kethüdası mı tayfun)

efenim, kendisinin üçüncü sayfa haberlerini ilgiyle takip ediyor; okurken, fular takıp elime atasözü ve deyimler sözlüğünü alıyorum. hatta en son doktora şiddet'e dalış yaptı da hemen sağlam kaynaklarla dolu can simidi atmak için atıldım zira o sular esenler gerçeklerine benzemiyor , jilet var abi, parke taşı var, kaos var, oyuna devam....

Kötü haberler paylaşıla paylaşıla mı normalleşmeye başladı? Kötü algısı ne zaman sıradanlaştı? Evet kötü olaylar yaşanıyor maalesef ama paylaşılmazsa daha mı az kötülük olacak? Bir kötü haber bir diğer kötü haberi mi tetikliyor mesela?
En önemlisi; kötülüğün ve kötü insanların bu kadar çoğalmasının nedeni ne?
Ve aslında; "beni" iyi biri olduğumdan emin kıldıran nedir?

Yani evet, bu kadar veryansın ediyoruz kötüye ve kötülüklere ama sahiden 'iyi biri miyiz' bu satırları yazan biz insanlar?

Okuduğumuz 3. Sayfa haberlerinin vahşetinin gün geçtikçe dozunun artması, bir duygumuzu baskın hale getirdi; şüphe.. hem kendimizden ve hem de insanlardan ve insanlıktan duyulan şüphe..
Dünya nın iyi bir yer olmadığını biliyordum ama bu kadarını da tahmin etmiyordum..
Ençok da laiklerin ve Akp'nin işine gelecek istek.

İyi haberle, yatırımla övünen düzen; suriyeli ve afganlı mültecilerin, af ile çıkan katillerin, 20 suç dosyası ile aramızda gezen gaspçıların, katil adaylarının asayişe verdiği zararı duymak istemez. Çöken ekonominin altında dağılan yuvaları, biten hayatları kimsenin görmesini istemez.

Milli ve dini bayramlarda kof nutuk atarak, insanları uyutanları yalanlarından yakalamaktır kötü haber. diğer insanlara zarar veren, zulüm eden bir düzenin tapıcılarına karşı, o düzenin zıçtıklarını önlerine koymak tek savunmamız.
Katılmadığım öneri. İnsanlar kötü şeyleri okumayı bırakın yaşıyor. Görmedim duymadım bilmiyorum sizi sadece nil Karaibrahimgil yapar. Gerçeklerden kopmamak Gerek. Kamuoyu baskısı diye bir şey var.
Çevremizden böyle bir istekte bulunsak bile haberleri açtığımızda ya da gazete okuduğumuz mutlaka karşımıza çıkacak kötü haberler. Bu yüzden haber izlememeyi ve telefona bildirim olarak gelen kötü haber haricindeki haberleri takip etmeyi tercih ediyorum. Kocasını/karısını bilmem kaç yerinden deşen canilerin ya da sokak hayvanlarına eziyet eden şeref yoksunlarının, tacizci/tecavüzcü sapıkların haberlerini görmek istemiyorum. Var olduklarından haberim var ama detay bilmeyeyim mümkünse. İnsanın içi acıyor, morali bozuluyor. Sizi rahatsız eden haber/durum ve olaylardan olabildiğince kaçın. Hayat böyle daha güzel. Evet hayatta kötülükler hep oldu, olmaya da devam edecek malesef. Ama iyi olmaya çalışmak ve kötülüklerden her türlü kaçınmak en güzeli.
Zihnin ve kalbin konfor alanında kalkması gerektiğini dileyen kişinin istirhamı. Oysa insan rahatsız olduğu kadar vardır bu fani dünyada. Rahatsız ve huzursuz olmak insanın aslı vazifesidir. Kötü şeyler duyulmalı, insanın ar damarı cilalanmalı ve ürkek bir güvercin gibi değil bir sincap gibi tetikte olunmalıdır.

İnsanın alçaklık seviyesi insanlığın muallimidir.
Allah razı olsun. Duygunuzu bu kadar açık dile getirdiğiniz için teşekkür ederim. bugün bu konuda yazmış yazmış silmiş neticede bir şey diyememiş ve bir türlü kendimi sakinleştirememiştim.
burada böyle bi haberi yaymanın motivasyonunu nedir bilmiyorum. Hangimiz ne yapabileceğiz bu durum için? İhtiyacımız olan neyi bulacak veya ihtiyaç duyulan neye derman olacağız? Gerçekten anlamsız. Gerçekten insani değil.