koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler

1 /
sözlüğün gidişatı gereği akıllara gelen atasözü. yanlış bilgi yazan yazarlar mı dersin, forumsal tanımlar yazanlar mı dersin ne ararsan var. üstelik bunları moderatör iken yapanlar da var. e tabi abimiz /ablamız moderatör ya, sözlükle ilgili her şeyi en iyi kendisi biliyor. eleştiriye de tahammülü yok, uyarıya da. Burunlarından kıl aldırmıyorlar da. tabi bu arkadaşlar sözlüğün eski halini ve kalitesini bilmiyorlar, eski sözlük yazarı arkadaşlar da ya gittiler ya eskisi kadar yazmıyorlar. hal böyle olunca meydan abdurrahman çelebilere kalıyor.
saçma sapan bir söz. neden böyle denmiş hala çözemiyorum. keçi; her karşılaştırmada koyuna tur bindirir. eti yağsızdır,kokmaz,sütü altın değerindedir, peyniri en değerli peynirlerdendir, hepsini geç, keçi çok zeki bir hayvandır,atletiktir,meraklıdır, "koyun gibi" değildir. neyse niye taktıysam bu kadar.
dip: geçi lover.
Aklımda bir sürü istifham doğuran ifade. Keçi neden ötekileştirilmiş? Koyun keçiden üstün müdür, acep? 'Abdurrahman Çelebi' güzel bir makam mı ki koyun layık görülüyor?
bir fıkra ile aydınlatmak istediğim söyleme işidir...

bir gün koyun ile keçi birlikte ormana doğru yol almışlar..yolda giderken bahçesinde taptaze otları olan bir ev görmüşler.bahçede köpek felanda yok..şu otlardan nasiplenelim demişler ama dikenli tellerle çevrilmiş bahçe..neyse koyun ben atlarım tellerin üzerinden diyerek atlamış.tabi atlarken kuyruk ahavaya gelmiş ve koyunun kıçı gözükmüş..bunu gören keçi gülmekten yarılmış..ve ne zaman aklına gelse bunu koyuna anlatıyormuş...koyun edebinden sadece gülüp geçiyormuş keçiye...la sen kendi kıçına baksana olum demiyormuş...

kısaca iyi ki biz koyunlar varız..yoksa meydan bu keçilere kalacaktı..
hakiki alim bulamayanlarca yüzünden nursuzluk akan birilerine hoca denmesi gibidir. hiçbir isim verip de kimseyi rencide etmeyeceğim, üzerine alınan eksilesin, beğenen artılasın!*

bilenin bulunmadığı yerde yarı bilene alim denir anlamına gelen atasözü. keçi gezmesi ile bilinir. yani hayvan otlatanlar bilir. keçi çok gezer. koyun ise keçiye oranla durağan otlayan bir hayvandır. keçi yok iken, koyunun el üstünde tutulması ve seyyah addedilmesinden kinaye ile atasözü anlamına kavuşmuştur.