Kripto paraların helal mı haram mı tartışması

1 /
Dövizi de alıp satıyor insanlar,altını da. Bunları kullananların zarar riski mevcut. Diğer taraftan şüpheli olması ve kaynağının bilinmemesi kripto parayı alırken insanları düşündürüyor.

Para reel de olsa sanal da olsa helalliğini haramlığını belirleyen şey bence kullanış amacı.

benim merak ettiğim bir şey şu. bitcoin vs bunların sayılı olarak üretildiği söyleniyor. bu sınırı kim nasıl belirlemiş. ne hakla belirlemiş. o yüzden önüne gelen bitcoin üretemeyeceği için arz talep dengesinde fiyatlar oluşuyor vs. yani bu miktarı belirleyen kim, arkasında kim var. neden o kadar. belki de çok cahilce sordum ama merak ettim.
yasadışı işlerde kullanıldığı için kripto paralar caiz değildir demek şarap üretildiği için üzüm caiz değildir demek gibi.
ikincisi son yapılan araştırmalara göre kripto paraların yasadışı işlerde kullanılma oranı oldukça azalmış durumda ve yaygınlığı arttıkça da azalmaya devam ediyor. yani 2011-13 dönemlerindeki web sitesi silk road gibi değil olay.
ayrıca yasadışı işlerde kullanılan bitcoin tutarı gerçek paraya kıyasla çok daha fazladır diyebileniniz var mı? bence olamaz. bu yasadışı kullanım sebebiyle gerçek paranın caizliğini sorgulayanınız oldu mu bu güne kadar? bence olmamıştır.
Kripto paraların en önemli özelliği takip edilememesi. Bu da yasadışı faaliyet yapanların gözdesi olmasına neden olur. Yasadışı faaliyet arttıkca bu para çok kullanılır bu da o paranın değer kazanmasına neden olur. Kısaca siz çıktı diye sevindiğinizde o çıkması acaba kaç çocuğun hayatına mal oldu bilemezsiniz. Bu nedenle bu paraların helal olma ihtimali dahi yok.
Haram-helal konusunda değerlendiriyorsak borsadan bir farkı yok. Bilinen sistemlerden gümüş almak ile coin almak arasında son kullanıcı açısından pek fark yok. Nihayetinde o aldığın gümüşleri fiili olarak ortaya koyun denildiğinde ortaya nasıl bir tablo çıkacak ise kripto paralarda da durum pek farklı değil.

Sanal alemin kendisi şüpheli ise bu sistem üzerinden yürüyen her şey de şüphelidir. Merkez bankası takip ediyor muhabbetini geçeli çok oldu. Merkez bankaları bizatihi şüphelidir. Yani şüpheli olmayan bir para veya buna karşılık değerlerin tamamı şüphelidir. Canlı paralar da buna dahil.

Olaya haram-helal noktasından bakarsak tüm sistemi şüpheli olarak değerlendirmeliyiz. Yani bu zaviyeden temiz bir sonuç çıkaramayız.

Olaya daha farklı bir noktadan bakmalıyız. Bu sistemi kuranlar nasıl yola çıktı, şimdi ne durumdalar. Maksat neydi , iş nereye verildi. Halihazırdaki durum bir fırsat mı yoksa mevcut kapitalist sistemin ömrünü mü uzatıyor. Ve buna benzer sorulara cevap aramalıyız. Soru çok cevaplar az.
kripto paralar internet üzerinden kara para trafiğinin yürütülmesi işinde ciddi şekilde kullanılıyor. bu paralar takip edilemediği, belli bir merkez bankasına kayıtlı olmadığı için insan ve uyuşturucu trafiği ve diğer türlü kaçakçılıklar için müthiş bir araç olabiliyor. bu nedenle bitcoin, etherum türü belli bir merkeze bağlı olmayan sanal paralar caiz olarak görünmüyor. bizim merkez bankamızın ve diğer ülkelerin merkez bankalarının sanal paraları ise biraz daha farklı bir yerdeler, onlar izlenebiliyor. yine de dinini sağlam tutmak isteyenler bundan da kaçınmalıdır.
Toplam 4 farklı sohbet ettiğim sosyal iletişim alanında devam eden tartışmaların ana kaynağı.

Herkes bir yorum yapıyor lakin sağlam temele oturan bir açıklamaya denk gelmedim.

Fikrim mi? Şu an kesinlikle bir kesim haram diyor ne zaman devletimiz ötv, kdv, deprem vergisi, özel iletişim vergisi, ayak bastı parası vergisini alır işte o gün diyanetimiz helaldir açıklamasını yapar.