kudüs

1099'da 1. haçlı seferi sonrasında frankların eline geçtikten sonra*, bölgedeki arap ve türk emir, vali ve sultanların (özellikle suriye selçukluları) küçük hesaplar peşinde koşmaları ve kendi çıkarlarını önde tutup, ittifak oluşturamamaları dolayısıyla 1187 yılına kadar, frank hakimiyetinde kalmıştır.

müslümanların bu şehri geri alması için, frankların müslümanlar için kudüs'ten daha kutsal bir yere hakaret etmeleri gerekmiştir. bu hakaret renaud de châtillon'un kabe'ye saldırması olmuştur. bu saldırı sonrasında müslüman dünyası silkinmiş, aralarındaki tüm husumeti bir kenara bırakıp selahaddin eyyubi'nin önderliği altında birleşmiştir. heaven of kingdom'da hıttin savaşı'nın ardında yatan gerekçe, kervanlara saldırılması ve selahaddin'in kız kardeşinin kaçırılması olayları gibi görünür nedenlerdir. oysa kabe'ye yapılan saygısızlık, müslümanların bilinçaltından çıkmamıştır. hem kervanlara saldırıları, hem selahaddin'in kızkardeşinin kaçırılmasını, hem de kabeye saldırıyı organize eden renaud de châtillon olduğu için, selahaddin onu affetmemiş, kral guy de lusignan ile birlikte tutsak aldığında, kafasını kendisi uçurmuştur.
devamını gör...
ilahi dinler arasında kabul gören bir inanca göre, tanrının kendine bir insanı kurban edilmesi eyleminin yapıldığı toprakları bünyesinde bulunduran şehirdir.

evet, tanrı hz. ibrahim'den kurban istemiştir* ve hz. ibrahim de hacer'den olma hz. ismail'i kurban etmeye girişmiştir. yahudi ve yahudilere dayanarak hristiyanlar ise sara'dan olma hz. ishak'ı kurban etmeye yeltenildiğini iddia etmektedirler. işte bu yüzden dinler arası çözümlenemeyen başlıca nedenlerden birine şahitlik yapmış şehirdir.

bir de hz. isa'yı peygamber olarak istemeyen yahudiler, onu öldürmeye bu topraklarda yeltenmişlerdir. bu durumu yahudiler, size gelen peygamberi öldürdük diye hristiyanlara sataşmasına; hristiyanlar da yahudilere, siz bizim peygamberimi öldürdünüz diye suçlamasına; müslümanlar ise hayır hz. isa ne öldü ne de öldürüldü, o Allah katına yükselmiştir diye iddiasına sahip olan şehirdir.

dolayısıyla kudüs sorunu; rahip, haham ve ulema için her zaman sorun teşkil edecek bir konudur.
devamını gör...
'tur dağını yaşa
ki bilesin nerededir kudüs
ben kudüs'ü bir kol saati gibi taşıyorum
ayarlanmadan kudüs'e boşuna vakit geçirirsin
buz tutar gözün görmez olur
gel anne ol
ki anne bir çocuktan bir kudüs yapar
adam baba olunca içinde bir kudüs canlanır
yürü kardeşim
ayaklarına bir kudüs gücü gelsin'

nuri pakdil
devamını gör...
kingdom of heaven filminde geçen repliği ile:
ibelin:"kudüs' ün senin için önemi nedir?"
selahattin:" hiçbirşey" ve akabinde arkasına dönüp yumrukları havada "herşey" dediği kutsal topraklardır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.