kültür mantarı

1 /
bazı canlıları çoğaltmak için yaratılan ortama kültür denir. normalde mikroorganizmaların üretilmesinde kullanılır ancak buna yanıt veren nadir ökaryot canlılardan biri kültür mantarıdır.
buna niye kültür mantarı demişler diye kafa yorup düşünürken aklıma geldi. o anda aklıma gelen şeyden dolayı kültür demişler bence. yani mantar üzerinde düşünmüşler , araştırmışlar , yoğunlaşmışlar ve ortaya bir kültür çıkmış. çıkan bu kültüre de mantar demişler. mantarına da kültür demişler al sana kültür mantarı işte.
türkiye'de en çok bilinen şapkalı mantar.

kültür seviyelerinin ölçümü için tabana gazeteleri döşüyoruz. neticede en meşhur kültür mantarı bu.
nam-ı diğer şapkalı mantar olduğu için de kendiliğinden bir kültür üretimi de mevcuttur.

(bkz: agaricus bisporus)
ülkenin altı üstüne gelse, her yanda bombalar patlasa, kan gövdeyi götürse kılı kıpırdamayan, gündemi değişmeyen, orada burada şiirlerinin linkini paylaşan, 2 ay önce çıkan kitabını yorumlayan, yeni çıkan dergisinin tanıtımını yapan, ama şehide, teröre bir kelime bile olsa söyleyecek sözü olmayan kültürcüklerdir. islami camiada da yetişirler. bunları bol bol sulamak gerekir. bunlar bir çok asli meseleyi 'gereksiz' olarak tanımlarlar. kendilerinin ne kadar gereksiz olduğunu farketmezler. isim mi? siz onları iyi biliyorsunuz.
ter çevirip içine azıcık tereyağı azıcık da kaşar dilimi koyup öyle pişirmek, sulanmış haliyle teker teker götürmek.
hayır ağzımın suyu akmadı mantarın suyu o!
teflon tava üzerinde de mangaldaki kadar güzel pişen yiyecek.

sapları kopartılmış mantarlar yağsız teflon tavada kısık ateşte içleri su dolana kadar pişirilip soğumadan hüpletilir.