Kur'an dinine göre Tayyip Erdoğan vs Kemal Kılıçdaroğlu

1 /
lafı yemişiz ama başlık ilginç geldiği için yazmaya devam etmek isterim. sözlükçülerle bir sıkıntımız yok neticede, meğer ki iyi niyetli olsun. kötü olsa da fark etmez gerçi, sağ üstteki çarpıya basmak yeterli olur. çok kasılacak bir yer değil yani.

neticede herkes anlatım bozukluğu yapabilir, kur'an'a göre, ya da kur'an'da aktarılan (arı) islam'a göre yazılması gereği aşikar. olsun.

biri ülke yönetiminde söz sahibi olamadığı ve uzun süredir muhalefette kaldığı için tutum ve söylem olarak değerlendirilebilir. diğeri, başta kul hakkı olmak üzre, kayırma, israf, adalet, ayrımcılık gibi konularda 180 derece terste diyenler var. kimine göre; KK'nın çoğu beyanı düpedüz doğru, eleştirilerinin çoğu tabanlı ve haklıdır. bölücü kürt terörü konusunda izleyeceği yol kritiktir; daha önce de bahsettiğim gibi kaftancıoğlu, tanrıkulu gibi figürleri ve temsil ettiklerini ve bu edilenlerin hegemonyasını yok etmesi gerekiyor., ki öyle bir niyeti olduğunu sanmıyorum.


15- 16 yaşlarındaki veletlerin gelip başlığı açana sataştığı mevzu.

Kemal'e anlatır gibi anlatmak isterdim; ama değmez. Zira, Akp'li vekillerin din konusundaki iddealarını ve sırf bu yüzden aldığı oyları bilmeyen yok. Oysaki Akp'nin karşısında, din karşıtı gösterildiği halde, birçok dini konuda Erdoğan'la kıyaslanacak bir lider var.

Kur'an dininden kast; tasavvuf, mezhep, rivayet gibi eklemelerin yapılmadığı salt dindir.

Bunları 15 16 yaşındaki çocuğa anlatır gibi anlatmak istemezdim, çünkü 16 yaşında olup da bilmeyen yok, üzgünüm.
kur'an dini nedir bilemiyorum.

kuran vasıtası ile aktarılan din ise; ona bazılarımız islam diyoruz; ontolojik olarak zeminsiz karşılaştırmadır. 15-16 yaşlarında bir kardeşimiz açmış olabilir tahmin ediyorum. ek : bir yerden aktarılma gibi anladığım için bu şekilde söyledim.

iki liderin de temel olarak bu yapı ile alakaları yok.

esas olarak türkiye de bir islam devleti değil.

çağımızda da, bir ülkenin islamla yönetilmesi ancak teoride mümkün; pratikte uygulaması yok. engizisyonun ve yobaz sermayenin kendi versiyonları var.
Kuran'ın erdoğan'ı değerlendireceği taraf yöneticiliğidir. muhafazakarların ise gözümüze soktukları; Allah demesi, kıraati, cuma namazına gitmesi...
Gerçi namazdan geçince diğerleri sorun teşkil etmiyordu gelenek dininde...