Kur'an'ın ana konusu

1 /
Kaynaklarda gördüğüm kadarıyla islam alimleri kur’an’ın 4 temel konusu olduğunda hemfikirler:

1-tevhid
2-ahiret
3-peygamberlik
4-adalet ve ibadet

Gerçekten de okuduğunuz her bir ayet bu 4 konudan biriyle bir şekilde bağlantılıdır. Siz de bakın göreceksiniz.
insan olmaktır.
zira insan değilsen kuranla yükümlü değilsin.
ortadoğunun sorunu insan olmadan müslüman olması.
la oğlum sen insan bile değilsin neyine müslümanlık.
2. ana konu çalmayacaksın.
3.ana konu huriler.

özeti bu kadar.
hayatın her alanına sirayet etme iddiasında (iddia dediysem de iddia değildir gayet etmektedir ve niteliğini layıkıyla haizdir) bir kitabın, bir rehberin bir ana konusu olabileceğini düşünmek bana biraz oksimoron gibi geliyor.
ayet paylaşmak , hadis aktarmak basit iş çoluk çocuk da yapar o işi ama , oradaki fikri alıp günümüze ne veriyor yarına ne veriyor onun üzerinde derin düşünüp açılımını yapabilmek zor . oradaki öz ya da ana konu mesela bugünkü ekonomiye ne katıyor, kültüre , topluma ne katkı sunuyor , insana ne teklif ediyor bunu yorumlamak mesele. slogansal temalar 15-25 arası gençlere gaz verir ancak. dıgıdıgla da bir şey olmadığını tüm dünya gördü. ayet hadisle islamı anlatmak kuşu kafeste tanımaktan başka bir şey değil.
Hep tevhid deriz ama çeviriler ne yazık ki bağlamında çevrilmediği için bunu okurken anlamak ve hissetmek mümkün olmaz. (tevhidi kast ediyorum)

Tevhid bağlamlı en iyi çeviri-tefsir (bkz: hasan elik) 'indir. Okuyunca ilk önce aaaa ne güzel lan; her şeyi anlıyorum diye bir sevinç oluşmuştu içimde... sonra heyecan yerini "basitliğe bıraktı" (simple anlamında)

her ayet çok ama çok kolay anlaşılıyordu. Sonra bi baktım kuran abarttığımız kadar zengin ve derin bir mesaj değil. Basit ama önemli...

sonrasını hiç yazmak gelmiyor içimden...
Hasan Elik'in başka bir TV konuşmasındaki altın değerindeki sözü ile bitireyim

ilk meal okuduğunuz zamanları hatırlayın, ne kadar mutluydunuz, peki ya sonra?
selefi'ye sorsan kıtal'dir, tarikatçıya sorsan zikir'dir, ötekine sorsan ''oku''dur, berikine sorsan müneccimliktir, bir diğerine sorsan infak'tır...
Ya kuran'dan sadece bir parça sahiplenilmiştir ya da olmadık şeyler ön plana çıkarılmıştır. Kuran'ın hedefi insan eğitmektir, tevhidi yerleştirmektir, adalettir... Bunun önündeki en büyük engel ise şirk'tir. En büyük sapma bu noktadadır ve o yüzden Kuran en çok şirkin üzerine düşmüştür. Ana konu şirk diyebiliriz. Çünkü tevhidi, adaleti engelleyen şirktir, Karun'u Haman'ı firavun'u doğuran şirktir.


Acın birine hayatın anlamını sorsan hayatın anlamı lahmacun diyebilir. Biraz öyle bir şey.

Edit: Kur'an'ın ana teması nedir sorusuyla hayatın anlamı nedir sorusu tam olarak aynı şey. Onun cevabını da yine Allah vermiş. Biz insanları ve cinleri ancak bize kulluk etsinler diye yarattık buyurmuş. Bu o kadar geniş bir kavram ki. Fili tarif eden körler gibi herkes tuttuğu yeri tarif ediyor. Ben de tuttuğum yeri söyleyeyim; hayatın manası, Kur'an'ın ana teması Hz muhammeddir s.a.v.
Fir'avn ve nemrut rejimleri. Bunları değiştirmekle görevli devrimci peygamberler ve bu peygamberlere vahy ile gelen hükümler.

Ek: Pardon! 5 şart ve 5 şartı yapmayanlara ahirette kesilecek ceza!

Bir işe girip tayin yaptırmak için aramadığın torpil kalmıyor, işinin garantisi için putlaştırılmış liderlere ve patronlara selam duruyorsun, bir de kalkmış devrimi basit görüyorsun.