kurban bayramı

#din 

bol bol et yediğimiz, hatta ete gark olduğumuz ay.
devamını gör...
sevabından ziyade kesilen kurbanın bonfilesini, ciğerlerini, sakatatlarını paylaşmak için amansız bir cedele girmemize vesile olan bayram.
devamını gör...
sırf biz de kestik demek için kendisine kurban düşmeyenlerin bile borca harca girerek yerine getirdiği ibadet..
devamını gör...
bayrama yakın 23 ekim 2011 van depremi oldu.

iyi bir organizasyonla yaklaşan kurban bayramında ordaki mağdur kardeşlerimizin acılarını bir nebze olsun dindirebiliriz. yardım kuruluşlarımız herhalde kampanya yapacaktır.

devamını gör...
en sevdiğim bayram.. et pek sevmem ama bayramı seviyorum. bahçede kesilen onlarca inegi koyunu önce canlı görmek sonra da kafalarını ayrı bir yerde görmek, yanımdakilerin tiksinerek bakması ve bunlarla dalga geçmek.. çok güzel ya.. *
devamını gör...
şimdilerde 'et yeme' bayramı.aslında bayramın asıl amacı, 'fakirler de et yesin' değildir.öyle olsaydı, kasaptan et alıp dağıtmak da kabul olurdu.bayramın aslı; bizim için değerli olan dünyalık bişeyi Allah için feda edecekken Allah'ın bize gönderdiği koçu onun yerine sayıp kurban etmektir.neyimizin yerine kesiyoruz bu hayvanları önce buna karar verelim.
devamını gör...
harçlıkların azaldığı bayram.

genelde şu şekilde zuhur eder:

büyüklerin eli öpülür, sıra harçlık merasimine gelir.

-dede bu ne şimdi?
-eee kurban kestik, idare edeceksin.
-pöfff..

ama ben bu bayram bir hafta öncesinden aldım harçlığımı.***
devamını gör...
sanki pek bayram havası yok. ne biliyim bayram gelmeden bi hafta önce telaşı gelirdi, heycanı gelirdi. şehşt haberleri, van depremi, n.ç. derken kimsenin bayram havasına giremediğini ddüşünüyorum.
devamını gör...
kurban bayramında kurbanı kesip fakire fukaraya et dağıtılır ancak bu sonuçtur amaç değil. aksi takdirde kasaptan alırdık etleri fakire fukaraya dağıtırdık di mi? öğrenin artık dininizi ya. okuyun araştırın. depremzedelere muhtaçlara yardım edin. illa et vermek gerekmiyor bazı insanlar etin iyi ve çoğunu evinde kendi ailesiyle yiyor pek de işe yaramaz yerlerini dağıtıyor sevaba girdiğine de inanıyor iyi mi?
devamını gör...
--- alıntı ---

yılda bir kurban keserler halk-ı alem iyd için,
dem-be-dem, saat-be-saat ben senin kurbanınam


--- alıntı ---
fuzuli
devamını gör...
evvela kurban bayramı (bayram kavramını bir kenara itersek bir müddet) daha genel bir bakış açısını, adanmışlığı, yaratıcı için herşeyi feda edebileceğini, ona teslimiyeti ve şükretmeyi ifade eder. bu algı ve inanç ile kesilen kurban ve ritüeli (bayramı) cihad nispetindedir. bilinç boşalması, yeni bir hayat ve yol temizliği için fırsatlar sunan takvim günlerinden biri olması da ayrıca rab tarafından insanlığa sunulan ihsanıdır. sosyal meselelere dokunmuşluğu öncül anlamı değildir ki bu anlam bir huniden sıvıyı boşaltır gibi boşaltılmıştır kemikleri ve yağı fakirlere gönderilen etin güzel kısımlarının bozdolablarına aksesuar, dillere laf olarak saklandığı arac olmuştur. nerden bakılırsa bakılsın her ne kadar kesene bilinç ve anlam dünyasına göre boşalım versede asıl anlamından uzaklaştırlmıştır. bu bağlamda ihsan eliaçık ın muhalefet şerhi düşündürücüdür.

mevzunun daha bir derinliğide vermek istediği asıl mesaj kurbanın tarihselliği ile alakalıdır. insanlık tarihi çeşitli putlar, tanrılar ve tapınaklar oluşturmuş onlara en güzel yaklaşmanın şekli olarakta insanı, kadını, cocuğu kurban etme gibi yaklaşımlar inanç olarak belletilmişliklerle doludur. kuranda yer yer bu kıssalara değinilmiş hz ismailin kurban edilişi, hz meryemin adak adanışı, hz paygemberin babasının kabe ye kurban edilmek istenilimesi bahisleri vardır. işte kuran insalık tarihinin oluşturduğu bu insan onurunu ayaklar altına alan, insan bilinçaltının en günahkar ve derin, arkaik, ulviyet namına sulfi eylemlerini sonlandırmak için insanın değilde hayvanların kurban edilmesini salık vermiştir. o nednle kurban insanlığın -insanın kurban edilmemesi için- selameti adına bir alternatif olmuştur.
devamını gör...
o değil de, kurban bayramı neymiş diyen, dini reddeden ateistlerde 6 koca gün tatil yaptılar, bizim dini bayramımızda. müslümanlar olarak bunu nasıl açıklayacağız bilemedim. işgüzar ateistler, madem tatili de reddedin olum!
devamını gör...
et yeme hayaliyle beklenenir bazı evlerde...
devamını gör...
kurban fiyatları aşağı yukarı şöyle imiş.

iller büyükbaş (tl) küçükbaş (tl)

ankara 2.000-10.000 300-600

balikesir 3.000-6.000 500-800

konya 2.500-6.000 400-700

erzurum 8.000-9.500 350-400

kastamonu 2.000-7.000 400-600

eskişehir 3.000-6.000 500-800

van 2.000-7.000 250-500

istanbul 4.500-9.000 600-650

gaziantep 3.000-6.500 500-800

samsun 1.600-5.000 450-700

hatay 2.500-5.000 500-700

afyon 2.000-5.000 300-700

edirne 5.000-9.000 480-1.000

sakarya 2.600-6.500 400-700

antalya 3.000-5.000 700-1.200

şanliurfa 3.500-6.000 350-500
devamını gör...
kayserili hemşehrilerim tarafından Allah için kurban, ev için sucuk olarak karşılanan bayramdır.
devamını gör...
millî ve dinî olarak ikiye ayrılan kutlama günlerimizden bayramların dinî bayramlar sınıflandırmasına giren ikinci bayramımızdır. islam dinine has bir bayramdır. ramazan bayramı ile arasında 70 gün sabit süre vardır. bu bayramda dini inanışın bir gereği olarak belirli yeterliliklere sahip küçük veya büyükbaş hayvanlar kurban edilir.
devamını gör...
islam dininin en büyük bayramıdır. (u:zaten kaç tane var :d ). insanların dostlarını akrabalarını görmesine konuşup kaynaşmasına, fakirlerin de güzel şeyler yemesine toplumda bir paylaşımın gelişmesine vesile bir bayramdır. Allahın verdiği bu güzel nimet için ne kadar şükredilse azdır. burdan bayramda çalışmayı düşünen * okulunu bırakıp memleketine gitmeye gerek yok 3-5 gün için diyen arkadaşlara tavsiyem insan ömründe bayramlar sayılı kıymetini bilmeli.
devamını gör...
yaşadığın mekana değil mekine bakmak lazımdır. şehrin büyüklüğü veya küçüklüğü değil ailenin bir arada olup olmaması asıl önemli olandır. köylerde dedeler nineler olması ve nispeten yeşil olması muhabbetten gelen feyiz ile insanın hoşuna gider. bunun için küçük bir yerleşimde veya köyde olmaya gerek yoktur. asıl önemli olan büyüklerle birlikte aileyle birlikte muhabbette olabilmektir.

kurban bayramımız mübarek olsun.
devamını gör...
et geyikleriyle sulandırılmaması gerekendir. hac vurgusu yapılmalıdır, et seçmenin değil bişeyleri feda etmenin bayramıdır.

(bkz: bunun eti güzel olur)
devamını gör...
Allah'ın üzerine halife kıldığı bir canı alırken, önce nefsini Allah'ın büyüklüğü karşısında kurban etmektir.

"allah ekberdir. Allah ekberdir. Allah'tan başka ilah yoktur. o Allah öyle büyüktür ki, hamd ancak ona mahsustur."
devamını gör...
yaklaştıkça öyle haberler çıkıyor ki, kimi diyor sucuğun içinde midenizi bulandıracak şeyler var, kimisi diyor baklavadaki hileler tadınızı kaçıracak ! teker teker gelin karışmayın bizim bayramımıza diyeceğimizdir.
devamını gör...
bütün mümin ve müslimatın kurban bayramı mübarek olsun. Allah hiçbir keder vermesin, her türlü sıkıntılarınızdan kurtarsın, sevdiklerinizle birlikte mutlu ve huzurlu bir bayram geçirin inşa'allah.
devamını gör...
kurban derilerini nihayet milletin özgürce istediği gibi değerlendireceği, thy vs. zulmünden kurtarıldığı bayram. kutlu olsun, milletin üzerindeki tüm tabular kaldırılsın, bayramlarımız gerçek bayramlar olsun inşa'allah.
devamını gör...
arefe günü hacılar arafat'ta vakfe yapar ve bir birlerine sarılıp kutlarlar haclarını, zira vakfe haccın yarısıdır. bayram günlerinde ise kâbe ziyaret ve tavaf edilir, say yapılır ve minada cemeratlara (büyük, orta, küçük) şeytanlara taş atılır. elbette orada nöbetçi şeytanlar yoktur, gelsin hacılar taş atsın onlara diye bekleşen. bu simgesel bir ibadettir. esasen taşlar da çok küçük (leblebi, fındık gibi) seçilir ve bu taşlarla insan kendi nefsini kötüler. bu yüzden hacca gidemeyen müminler de mübarek bayram gün ve gecelerinde bolca ibadet edip şeytanlarını taşlamış olsunlar. dargınlar barışsın, salih insanlar küsleri barıştırsın: «ve eslihu beyne ahaveyküm» (onların aralarını barıştırın, sulh edin) emnirini yerine getirsinler ta ki Allah'ın rahmeti üzerlerimize sayeban olsun.
devamını gör...
kurban olduğum Allah, bu bayramlarının kıymetini bilen kullarında eyle bizleri diye her bayram dua ederim.
devamını gör...
inanmadığım sözleri,samimiyetsiz plastik temennilerle beraber hayatımda hiç bir yer kaplamayan kişilere söylemek gibi bir ikiyüzlülüğe düşmemek için cep telefonumu kaptacağım bir bayram olacak.olur ya kendimi birilerine mesaj atmaya mecbur hissedebilirim.aynı aydınlanmayı henüz yaşamayan kişilerin mesajlarını ise ancak üç gün sonra görmüş olacağım.
devamını gör...
peygamber efendimizin et için "şüphesiz et yemeklerin efendisidir" demiştir. anlamı yakınlaşmak olan bir bayramda inananlar Allah rızası için kestikleri etleri yakınlaşmak için birbirlerine, ihtiyacı olanlara verirler. yakınlaşırız, kenetleniriz, hasbihal ederiz güzeldir kurban bayramı. yakınlaşır müminler birbirlerine.
devamını gör...
öncesinde vandal ineklerin ortalığı karıştırdığı bayram.
devamını gör...
muhtemelen hiç bir ateist bu bayramda da Allahuekber deyip kafa kesmeyecektir.

ama müslümanlar öyle mi?
devamını gör...
kurban kesilirken ,allah bütün nimetleri bizim için yaratmış diye düşünür insan.bir canlı biz beslenelim diye boğazlanıhttp://yor.ve sayısız nimetleri Allah bizim için önümüze sermiş.haketen insanoğlu çok nankör bir varlık.
devamını gör...
vejeteryen olmak kurban kesmeye mani değildir, bilakis Allah o hastalığı sizden giderebilir bu ibadet sonrasında inşallah.
devamını gör...
2013'te çok steril bir bayram olmuştur. şükür padişahımızdan ki kendileri önceki bayramlarda çok kızmışlardı, bu ne kan şiddet bağırsak görüntülerini çok gösteriyolar, çocuklar dinden soğuyor buyurdular.

bu sene nitekim dürbünlü tüfekli dana yakalama ekipleri kuruldu, danayı göz gez arpacık doğrultusunda gördükten sonra tetiği düşürüyorsun, kurşunla birlikte bir kasap da danaya doğru koşuyor, hayvan son nefesini vermeden saplıyor böğrüne bıçağı.

trafo patlamış, yirmi dana şoktan ölmüş, altısı da daha ölmeden kesilmiş, cesur kasaplar, bunlara elektrik bile işlemiyor. tedaş'a şükürler olsun, çok sevaba el verdi bu sene.

yani sonuçta koyun olmayan bilmez bayramın güzelliğini.
devamını gör...
şimdiden tebrik ettiğim bayramdır...


*,* bayramınız mübarek olsun sözlük ahalisi. *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.