kurban bayramı

sevabından ziyade kesilen kurbanın bonfilesini, ciğerlerini, sakatatlarını paylaşmak için amansız bir cedele girmemize vesile olan bayram.
devamını gör...
sırf biz de kestik demek için kendisine kurban düşmeyenlerin bile borca harca girerek yerine getirdiği ibadet..
devamını gör...
en sevdiğim bayram.. et pek sevmem ama bayramı seviyorum. bahçede kesilen onlarca inegi koyunu önce canlı görmek sonra da kafalarını ayrı bir yerde görmek, yanımdakilerin tiksinerek bakması ve bunlarla dalga geçmek.. çok güzel ya.. *
devamını gör...
şimdilerde 'et yeme' bayramı.aslında bayramın asıl amacı, 'fakirler de et yesin' değildir.öyle olsaydı, kasaptan et alıp dağıtmak da kabul olurdu.bayramın aslı; bizim için değerli olan dünyalık bişeyi Allah için feda edecekken Allah'ın bize gönderdiği koçu onun yerine sayıp kurban etmektir.neyimizin yerine kesiyoruz bu hayvanları önce buna karar verelim.
devamını gör...
harçlıkların azaldığı bayram.

genelde şu şekilde zuhur eder:

büyüklerin eli öpülür, sıra harçlık merasimine gelir.

-dede bu ne şimdi?
-eee kurban kestik, idare edeceksin.
-pöfff..

ama ben bu bayram bir hafta öncesinden aldım harçlığımı.***
devamını gör...
sanki pek bayram havası yok. ne biliyim bayram gelmeden bi hafta önce telaşı gelirdi, heycanı gelirdi. şehşt haberleri, van depremi, n.ç. derken kimsenin bayram havasına giremediğini ddüşünüyorum.
devamını gör...
kurban bayramında kurbanı kesip fakire fukaraya et dağıtılır ancak bu sonuçtur amaç değil. aksi takdirde kasaptan alırdık etleri fakire fukaraya dağıtırdık di mi? öğrenin artık dininizi ya. okuyun araştırın. depremzedelere muhtaçlara yardım edin. illa et vermek gerekmiyor bazı insanlar etin iyi ve çoğunu evinde kendi ailesiyle yiyor pek de işe yaramaz yerlerini dağıtıyor sevaba girdiğine de inanıyor iyi mi?
devamını gör...
evvela kurban bayramı (bayram kavramını bir kenara itersek bir müddet) daha genel bir bakış açısını, adanmışlığı, yaratıcı için herşeyi feda edebileceğini, ona teslimiyeti ve şükretmeyi ifade eder. bu algı ve inanç ile kesilen kurban ve ritüeli (bayramı) cihad nispetindedir. bilinç boşalması, yeni bir hayat ve yol temizliği için fırsatlar sunan takvim günlerinden biri olması da ayrıca rab tarafından insanlığa sunulan ihsanıdır. sosyal meselelere dokunmuşluğu öncül anlamı değildir ki bu anlam bir huniden sıvıyı boşaltır gibi boşaltılmıştır kemikleri ve yağı fakirlere gönderilen etin güzel kısımlarının bozdolablarına aksesuar, dillere laf olarak saklandığı arac olmuştur. nerden bakılırsa bakılsın her ne kadar kesene bilinç ve anlam dünyasına göre boşalım versede asıl anlamından uzaklaştırlmıştır. bu bağlamda ihsan eliaçık ın muhalefet şerhi düşündürücüdür.

mevzunun daha bir derinliğide vermek istediği asıl mesaj kurbanın tarihselliği ile alakalıdır. insanlık tarihi çeşitli putlar, tanrılar ve tapınaklar oluşturmuş onlara en güzel yaklaşmanın şekli olarakta insanı, kadını, cocuğu kurban etme gibi yaklaşımlar inanç olarak belletilmişliklerle doludur. kuranda yer yer bu kıssalara değinilmiş hz ismailin kurban edilişi, hz meryemin adak adanışı, hz paygemberin babasının kabe ye kurban edilmek istenilimesi bahisleri vardır. işte kuran insalık tarihinin oluşturduğu bu insan onurunu ayaklar altına alan, insan bilinçaltının en günahkar ve derin, arkaik, ulviyet namına sulfi eylemlerini sonlandırmak için insanın değilde hayvanların kurban edilmesini salık vermiştir. o nednle kurban insanlığın -insanın kurban edilmemesi için- selameti adına bir alternatif olmuştur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.