kürklü venüs

1 /
Bir tiyatro oyunu.

--- alıntı ---

Sacher Masoch'un Kürklü Venüs adlı romanını sahneye uyarlayan yazar-yönetmen Thomas Novachek, oyundaki Vanda Dunayev rolü için aradığı kadın oyuncuyu bulamamıştır. Seçmeler bitip herkes gittikten sonra Vanda Jordan adında esrarengiz bir oyuncu tiyatro salonuna gelir. Binlerce yıllık kadın-erkek ilişkisi üzerinden toplumsal cinsiyet meselesi, bireyin arzularının karanlık tarafları ve insan doğasının sınırlarına doğru bir yolculuk başlar. Büyülü bir atmosfer içinde, oyun içinde oyun kurgusu ile yazılmış, komedi unsurunu zekice kullanan ve sürpriz finali ile dikkat çeken Kürklü Venüs'te oyuncular farklı karakterleri oynayarak rolden role girerler.

--- alıntı ---

Yolcu Tiyatro tarafından sunulan bu bir miktar tehlikeli oyun, 'Joko'nun Doğum Günü' oyunundan da hatırlayabileceğimiz Ersin Umut Güler tarafından yönetiliyor. Novachek karakteri de kendisi tarafından canlandırılıyor. Vanda karakterini ise Pervin Bağdat oynuyor.
Oyunun anlamlandırılabilmesi için kitabı okumak bir yol olabilir, en azından mazoşizme bir göz atmak adına olsa bile. Ayrıca kitabın tamamen kurgu olmaması da ilginç. Bu arada okumak isteyenler için 'Ayrıntı Yayınları' önerilir. Konuyu sadece fantezi öğesi -kapak tasarımı- olarak görmüyorlar.
Oyun, konuşmak isteyebileceğiniz ama; genellikle çekindiğimiz bir alana giriş için sert bir başlangıç olabilir. Tiyatroya yalnız gidenlerden değilseniz, yol arkadaşınızın da değerlerini göz önünde bulundurmanız iyi bir tercih olur. Zîra sahneler kimi bünyelere ağır gelebilir.
Oyunculuklar için Pervin Bağdat'ın cidden iyi olduğunu söyleyebilirim. Vanda karakterinin dönüşümünü izlemek ve konu nereden nereye geldi, hissine kapılmak müthişti. Novachek karakteri de geceyi başladığı şekilde sonlandırmıyor. Benzer bir dönüşüm hikâyesi onun için de geçerli. Bu karakterle ilgili oturmayan bazı noktalar var; ama tiyatronun yorum da içerdiğini kabul edersek yönetmenin tercihini zenginlik olarak görebiliriz. Ne de olsa Antep şivesiyle canlandırılan Othellolar da var.
leopold von sacher masoch kitabı. yok böyle bi' şey! wanda'ya mı gidiyorsun? tamir takımını, krikoyu, nacağı, yani hepsini al diyim, siz anlayın. aşk ve sevgi ve dahi kurtarmak kederden, böye mi olur.

"doğanın yarattığı gibi olan ve erkeği şimdi olduğu gibi kendine çeken kadın, erkeğin düşmanı ve sadece erkeğin kölesi ya da erkeğin despotu olabilir, ama hiçbir zaman yol arkadaşı olamaz..."