kurtlar vadisi

1 /
zararı, tehlikesi diye anlatılan şeylerin (bkz: hepsi ve daha fazlası) yerli yabancı farkı olmaksızın tüm suç muhtevalı sinema işlerinde var. bunu başlı başına bir sıkıntı olarak gören sevgi pıtırcığı biri yalnızca çizgi film izlemekle iktifa ediyordur tahminimce. aynı şekilde "ahlakı bozuyor" diye yaygara koparılan bir yerli dizinin herhangi bir yabancı sit-com'dan bile fersah fersah mazbut olduğu söz götürmez. onun için garip serzenişler bunlar.

kurtlar vadisine gelince; dizinin temel yanlışı başrolün sakat zihniyetinde yatıyor aslında. tam manasıyla 21 . yüzyıl jöntürklerinin ikametgahı olan kgb gibi bir teşkilat zamanla devletten emir almayı bırakıp, devlet için millet için iş yapmak niyet ve bahanesiyle devlete rağmen kafasına göre hareket edip istediğini kesip istediğini biçiyor. icabında polat'ın kendi haraç kesiyor, adam öldürüyor. aslında burada çok temel bir çatışma var. "herkesin menfaatine olacak ütopik bir sistemi oturtabilmek için, bazı canlar feda edilip, bazı gönülsüz "fedakarlıklar" yapılabilir mi?" daha açık söylemek gerekirse; super kahraman filmlerinde kötü adamı ekarte etmek isteyen taze bahadırların sırf o kötü adamı yok etmek pahasına bütün bir şehri yıkması meşru mudur? işte çatışmanın tarifi bu. şehri yıkarken ölen insanlar, yıkılan bilumum inşaatlar ve verilen bütün zararlar da "gönülsüz fedakarlık" dediğim kısma giriyor. o evi barkı başına yıkılan texas'lı orta direk amerikan adam, eğer kötü adamı öldürürlerken kendisinin de zarar göreceğini bilseydi bunu ister miydi? cevabı belli aslında.

tanım/tarif: hepsi bir yana türklerin yaptığı en kaliteli dizilerin top 5'inin içindedir. hatta ilk 3'e girer. belki de üniversel çapta dünya dizileriyle boy ölçüşebilecek tek türk dizisidir. bu bakımdan övgüyü hakediyor.
Allah kahretmesin! yine o kadar çok spoiler yedim ki diziyle ilgili, beynimde kurtlar vadisinden sorumlu olan bölüm harekete geçti. Deli gibi kurtlar vadisi istiyor şimdi.

Mecbur, en baştan izlemeye başlıcaz.
jeneriğinde çalan nil karaibrahimgil şarkısını çok sevdiğim sitcom. en komik bulduğum karakter memati. bazı insanlar bu diziden aksiyon dizisi olarak bahsetmişlerdi galiba o da sitcoma dahil. yalnız elif karakterinden nefret ettim. umarım mucitler onlu sahneleri otomatik geçen bir program yaparlar.
&ab_channel=ERL%C4%B0K
hakkında git bir yazının bulunduğu, türk televizyonlarının en efsane dizilerinden biridir. dizi film mütehassısı değilim ama bence bu topraklardan çıkıp global çapta kaliteye sahip olabilmiş birkaç diziden biridir. tabi bu propaganda içermediği, içerisinde hususi bir milliyetçiliğin pompalanmadığı, komitacı mantığı güden, her şeyin en iyisini bilen ve devlet için istediğini asıp istediğini kesmeye kendini salahiyetli gören ruh hastası başrol ve başka karakterlerinin olmadığını söylemek demek değildir. bu zihniyetten bir asra yakın zamandır neler çekti ülke. hala daha bu ittihatçı artığı zihniyetin devam ettiğini görmek de üzüyor insanı tabi.
Memleketin hırtlar vadisine dönmesine sebep olan dizi.
Becerebilenlerin Polat Alemdar gibi yürüdüğü, beceremeyenlerin Memati gibi yürüdüğü hayranları olan olumsuz örnek bir dizi.