kuş evleri

1 /
Semerkanddan Buharaya Ahlata, Balkanlardan İstanbul'a, İstanbul'dan Hicaz'a Afrika'ya, Kırım'a, Batum'a, Hindistan'a Türk İslam devletlerinin hüküm sürdüğü bütün topraklarda cumbalı evlerden medreselere, sıhhiyelerden camiilere, tekke ve dergahlardan saraylara değin bütün mimari ögelerde imar edilmiş incelikli minik evlerdir. Kuşların büyüklüğüne göre boyutları değişir.
kuşlar için yapılmış sarayları andıran dilediğinde konup dilediğinde gidebilecek özgürlüğünde olan yerlerdir. tarihi camilerimizde özenerek yapıldığını görebilirsiniz. Gülhane'de bulunan ağaçlardakiler de çok sevimli.
bugün osmanlı yaşasa idi !

kamu kurumlarını, köprüleri , baz istasyonlarını, evlerdeki sanatı varın bu teknoloji ile siz düşünün. taşa mana veren taşa hitap veren medeniyettir osmanlı. bir kuşun evini dahi ihmal etmeyen ecdadımız ve "şeriat" devletinin sanat anlayışını hayat anlayışı ile birleştiren sünnet-i seniye medeniyeti.
eski mimari yapılarda kuşların barınması için yapının cephelerine uygulanan, incelik örneği olan mimari öge. aşiyan olarak da isimlendirilir.
şimdi sokaktaki kuşu bırak sokakta kalmış insanları bile umursamayan bizlerin içinden çıktığı bir eski medeniyetin en güzel, en naif uygulamalarından biridir. bilhassa camiilere, medreselere, köşklere, evlere uygulanmıştır. genellikle saçak altına ya da güneş alan cepheye monte edilen kuş evleri bazen minyatür bir camii ya da köşk gibi yapılmış, ince ince işlenmiştir bazen duvarlara kuşların sığabileceği boyutta boşluklar bırakarak yapılmıştır.
en güzel örneklerinden biri üsküdar yeni valide camii'dir. caminin dört cephesinde de kuş evleri yapılmış, iki tanesi ikişer minareli minik bir camii görünümündedir.
diğer bir güzel örnek de yine üsküdar'daki ayazma camii'ndedir. kuş evlerinin değişik uygulama çeşitleri açısından çok zengin bir örnektir.
kuzguncuk'ta fethi paşa korusundan sahile doğru inen enfes bir sokak var, bilenler bilir nacak sokağı..
güzelim üsküdar sahilini, boğazın güzelim sularını, esintisini içinize doldura doldura inersiniz bu yokuşu.
sağınızda dünyanın en güzel yerinde mesken tutmuş evler, solunuzda yüksekçe bir taş duvar, duvarın da üzerinde rengârek ahşaptan imâl kuş evleri. dünyanın en güzel yerinde mesken tutmuş insanlarla komşuluk eder guguk, paçalı ve arkadaşları üzerinde isimlerinin yazdığı kuş evlerinde. dünyanın en şanslı kuşları da onlardır işte.
sizin için çekmişim meğer fotoğraflalarını ben. buyrun:

git
git
git