kütle çekimi

1 /
sözlüklerde her bilginin doğru olma zorunluluğu ve taahhüdü yok, doğru.

yalnız kütle çekim,, büyük kütlenin hareketi ile açıklamak büyük yanılgı.

saygı ile;

yerçekimi; büyük kütlelerin etraftaki uzay-zaman dokusunu bükmesidir. ivmeyle alakası yoktur. ivme; bükülme hızının hızıdır.

zira elma, dünya ile aynı hızda hareket ediyor ve dünya hızlanmakta değildir; genel olarak sabit hızla hareket eder. güneşin etrafında, spiral bir yörünge ile kainatı dolaşır.
aslında var olmayan bir şeydir. yav nasıl yok yer çekimi yoksa gök mü itiyor? elma niye ağaçtan newtonun kafasına düştü o zaman? o zaman bu g m1*m2/r2 ne oluyor. kandırıldık mı? olamaaaaaaz.
evet kütle çekim diye bir şey yok. 4 temel kuvveteten biri gitti mi o zaman hayır gitmedi kütle çekim diye bir şey yok ışık hızının üstünde hiç bir şey yok çünkü kütle çekim sandığımız şey aslında ivme. şöyle düşünelim çok hızlı giden bir roket olsun bunu içinde ise bir insan olsun roket o kadar hızlı gidecek ki insanın ayakları roketin zeminine değecek. işte dünya'da elmanın zemine çarpması da budur. bu kütle çekimi zihnimizin bize oynadığı bir oyundur.
einstein uzay zaman bükülmelerini ve genel görelilik teorisini bulduğu zaman bu kuvvet de tarihteki yerini almıştır. o zaman fizik 1 dersinde niye eğik atış falan yaptık? çünkü newtonun formülü çalışıyor da ondan sadce şöyle değil ışık hızından daha hızlı bir kütle çekimi olamaz çünkü böyle bir ivme olamaz. yani normal hayata uygulayabilirsiniz diğer formülü.
(bkz: genel görelilik teorisi)
Kütle çekimi ya da çekim kuvveti, kütleli her şeyin gezegenler, yıldızlar ve galaksiler de dahil olmak üzere birbirine doğru hareket ettiği doğal bir fenomendir. Enerji ve kütle eşdeğer olduğu için ışık da dahil olmak üzere her türlü enerji kütleçekimine neden olur ve onun etkisi altındadır.

bu başlık neden bu zamana kadar açılmadı acaba?
yönetim istifa.