kuver

1 /
Kuver aslında fransızcadan dilimize geçmiş bir kelimedir, couvert. Servis öncesi masada yapılan hazırlık kapsamında masada bulunan ekipmanları dizme işlemine denir ve kuver açma/ servis açma şeklinde de telaffuzu vardır.

Ben bunu ders olarak görmüştüm ya. Öğrencilere en zor anlatılan konudur. Bi dönem bunu görüyor, işliyorsun tövbe estağfurullah. Upraşılan şeye bak. Servis açmayı değil, bu açılan servislerin ergonomik olarak kapladığı alanı yani. Birkaç çeşit kuver vardır. Kuver diyince aklınıza şu çatal bıçağın, tatlı kaşığının sırasıyla dizilme işlemindeki sofra düzeni gelsin. İşte basit kuver, lüküs kuver çeşitlemesi var. Ee peki bu masa düzeni boşa mı yapılıyor? Hayır. İşte bu dizilimin belli bir ölçüsü var. Misal artık evlerde de kullanılan amerikan servis diye bildiğimiz örtüler, işte onlar bu kuver ölçüsüne göre belirlenir. Nedir peki? Temel ölçüsü 60x40cm gibidir. Bir üst standart kuvere örnek Hemen bir görsel ekleyelim:
git

İşte bu kuver ölçüsü ergonomik, kullanışlı standart bir masa ölçüsünü belirleyen şeydir. Min. Ölçüler bu ölçülere göre belirlenmektedir. Misal 6 kişilik bir masa 3'er kişiden karşılıklı 60x3: 180cm. Yani 6 kişilik standart masa ölçüsünün boyu 180cm, bulmuş olduk. Genişliği de ona göre değiştirilebilir ki denge açısından min. 100cm.

Daha iyi anlamamız için, Hemen diğer görseller:

git
git


bir çeşit hava parası. lazım olacak şeyin lazım olacağı bilindiği için mevzu bahis lazım olan şeylerin masada bulunması halinden alınan para. böyle yerler zaten lükstür neden yemeklerin içine eklenmezde ekstra belirtilir çözebilmiş değilim.
herkes amasra salatasını merak etmiş , lan adı üstünde salata işte.
kuveri kimse merak etmediğine göre herkes biliyormuş da bilmeyen bir benmişim maşallah.
(#5724443) allahtan tdk kebikec var da buraya yazmış hemi de o da meclis menüsünden görmüş.

Kuver kavramı Fransızca "Couvert" kelimesinden geliyormuş. Restoran servise hazırlanırken yemek sırasında kullanılacak malzemelerin masanın üzerine sırasıyla ve kullanışlı bir biçimde yerleştirilmesi ve bunların parasının sizden alınmasıdır. yani sana servis açtık hazırlık yaptık öde bakayım parasını gibi. sanki lokantada başka bi halt ediliyor. dükkana istediğiniz dürüm kebabın lokantada masada yenen kebaptan daha ucuz olması da bu mantıkla oluyor galiba. bankadaki hesap işletim ücreti , telefondaki sabit ücret gibim bişey.

şu malzemelerden oluşurmuş . *
1. Moltan ve masa örtüsü,
2. Peçete,
3. Çeşitli Tabaklar,
4. Çatal, kaşık, bıçak gibi takımlar,
5. Çeşitli bardaklar,
6. Menaj.

kuver ÇEŞİTLERİ
1. Basit kuver
2. Alakart servis kuveri
3. Tabldot servisi
bazı ülkelerde zorunludur ve çalışanlar için %10 oranında alınır.

ülkemizde bazı meyhanelerde de olabiliyor.

ama genel olarak zorunlu bahşiş bize uymaz.
bugün tbmm menüsünde (50 kuruş) ismini gördüğüm ve ilk defa duyduğum kelime. bakalım neymiş:

1. Lokantalarda yemeklerin servisinden önce masaya serilen örtü.
2. Bu örtüyle birlikte çatal, bıçak, kaşık, şamdan, tuzluk vb. şeylerin servise sunulmasından dolayı alınan ücret.
*