kuzey suriye

1 /
Olmayan ancak algı ile oluşturulmaya, normalleştirilmeye çalışılan suriye toprağı. Zamanında kuzey ırak içinde aynı şeyi söyledim. Irak'ın kuzeyi orası, başka bir ülke değil dedim. Ama ısrarla kuzey ırak algısı oluşturdular. Sonra o bölgede özerk bir yapılanma peydah oldu ve biz ülke olarak bu yapılanmayı meşru kıldık. Barzani'yi bir devlet başkanı gibi devlet töreni ile karşıladık. İstanbul ve Ankara'da sözde kürdistan bayrağını göndere çektik. Şimdi aynı şey suriye için yapılmaya çalışılıyor. Yarın öbür gün orada da özerk bir yapılanma olacak ve biz devlet olarak bunu meşrulaştırıp tanıyacağız. Devleti Bop'un eş başkanı yönetirse olacağı bu tabii. Neyse...
Haberler doğruysa ki kuvvetle muhtemel doğrudur, pyd/ypg bu bölgeleri köstebek gibi kazmış. Aynen bizim güneydoğu'da yaptıkları gibi. Böyle olacağı belliydi zaten. O bölgedeki bütün arapları ülkeye alıp bu batı destekli teröristlerin eline bırakırsak böyle olur. Yarın öbürgün oralara operasyon kararı verirse bizimkiler ne olacak?
İstedikleri şey burada bir kürt nüfusu yaratmaktı ve yaptılar. Bunun için iki adım atıldı. Birincisi iç göçlerle buraya kürt akını yaratmak. İkincisi ise buradaki avam Arap tabakasını kovmak. Nereye? Elbette Ensarsever Türk kardeşlerinin topraklarına. Bizim ülkemize Suriye'nin kuzeyindeki ahali geldi. Eğitimsiz avam tabakası. Dikkat ederseniz şimdi bunları geri istemiyorlar. Geri göndermediğimiz her gün, bu insanlar kendi topraklarına o kadar yabancılaşacak ve kuzey suriye'deki yeni kürt eksenli demografik yapı o kadar yerleşecek. Binlerce yıldır o topraklarda yaşayan Arap, Esenler'den ülkesine döndüğü zaman bakacak ki ulan burası benim ülkem değil artık, burası kürtlerin ülkesi olmuş. Gün geçtikçe kimse oraya dönmek istemeyecek, dönse de yerleşemeyecek.
Kuzey suriye'deki oyunu oraya operasyon yaparak çözemeyiz. Bu adamları oralara geri gönderip planı bozmak gerekiyor. Yarın değil, hemen şimdi. Ah ulan ah... Kahroluyorum.
olası bir kürt yönetimi kurulması.ardından kuzey ırak kürt yönetimi ile birleşmesi halinde büyük kürdistan için tek engel güney doğu türkiye kalacaktır.
başbakan tarafından yapılan müsaade etmeyiz eksenli net ve sert açıklamalar ile önümüzdeki günlerde kuzey ırak bölgesel yönetimi gibi bir yönetime kavuşacağına olan inancım artmıştır. zira bir dönemin kırmızı çizgilerimiz denen her şey bugün gerçekleşmiş ve ne yazık ki bizler de bunları içselleştirmiş hale gelmişiz. uzun vadeli planlar sonucunda ne olacağını tam olarak kestirmek zor olsa da tahminlerin doğruluk oranının yüksek çıkacağını söylemek zor değildir. ne diyelim. geçmiş olsun