latince

bilinmeden greko-romen anlayış (avrupanın) ve dahi tarihin tam olarak anlaşılamayacağı dildir. popüler siyasi ve diplomatik kavramların kökenlerine inmek isteyenler için.
devamını gör...
herhangi bir topluluk tarafından artık konuşulmayan dil (tıp fakülteleri hariç*). bir de bu dille hep karizma laflar edilir, zannedersin ki bu dilde hiç fıkra anlatılmamış küfür edilmemiş. mesela "tedariksiz hacet gideren domala domala taş arar" lafını latinceye çevirsek ve söylesek bunun anlamının bu olduğunu pek kimseye inandıramayız. öyle latince mi olur lan domalmak momalmak gibisinden tepki alırız herhalde.
devamını gör...
çoğu avrupa dilinin kökü olmasına rağmen günümüzde ölü olan bir dildir. konuşulmaz lakin, kimi artistik cümleleri vardır ki, dillere pelesenk olma mertebesine erişmişlerdir ve bu vesileyle hala ortalarda dolanırlar.

işte bir veni vidi vici olur, o olmadıysa nomen est omen olur, o olmadıysa carpe diem kesin olur, herkesin bir yerlerden kesin duyduğu cümlelerdir. cogito ergo sum demiyorum bile dikkat edersen.

bilinmesi diğer dillerin öğrenilmesinde kolaylık sağlar denir, amma velakin dil dediğin zaten nankör bir şey olduğundan konuşulmayan ve kullanmayacağın bir dili öğrenmek de yadsınamaz unutma riskini göze almak demektir.
gün gelir bir bakmışsın, sadece ismini söyleyebiliyorsun. ''mihi nomen est lacrimale'' diyebilmek de çok bir kazanım değildir şimdi. öğrenme demiyorum hobi olarak yine öğren ama bilim insanı olmayacaksan git onun yerine ingilizce, almanca, ispanyolca falan öğren, daha mantıklıdır zannımca.
devamını gör...
filmlerde katolik cenazelerinden gelen aşinalığa sahip olduğum dil. bana kalırsa dönem filmlerine çok yakışıyor.
devamını gör...
hint-avrupa dillerinin en eski dilidir. roma imparatorluğŸu'nun resmã® dili idi. daha sonra, ortaçağŸ'da kiliselerde kullanıldı ve incil ilk olarak bu dilde yazıldı. bu yüzden latince sembolik olarak vatikanda kullanılmaktadır.
devamını gör...
sözlüğün yeni heyecanı.

latince gerçekten çok sağlam ve zor bir dil. bir cümlenin içinde kullanılan bir söz çok farklı şekillerde kendini gösterebiliyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.