lgbt bireye yaklaşım nasıl olmalı

1 /
insan gibi yaklaşmalı ama en iyisi fazla yaklaşmamak.
çünkü şuan günümüzde yaptığınız her şey onların gözünde "homofobik" algılanabilir.
mesela (geçenlerde görmüştüm) bir kişi "sonradan cinsiyet değiştirmiş biriyle (transla) ilişkiye girmem" derse homofobik oluyormuş. ben pek sosyal medya falan takip eden biri değilim ama görünce şaşırıyorum. kafa yapıları uçuk.

bununla birlikte benim üni'de ilk tanıştığım kişi gaydi.
ve ilk sene en yakın olduğum 5-6 kişiden biriydi. fakat çocuk felaket küfür ediyor. küfürden nefret ederim zaten.
ilk sene sonrası bağlar tamamen koptu. okulu da bir miktar uzattım. 1. sınıftaki elemanlarla hiç görüşmedim neredeyse.
insan gibi yaklaşmalı. insanlara farklılık ve zayıflıklarını hissettirmeden yaklaşabiliyorsanız bu adil, merhametli ve iletişim yeteneği yüksek biri olduğunuzu gösterir, en hoşu da empati sahibi olduğunuzu.
yaklaşım iletişimle alakalı bir eylemdir, yani karşılıklıdır aslında. lgbt bireyin de yaklaşımı burada önemli.
fakat baktığınızda maalesef genellikle lgbt bireyler de onunla iletişim kuranlar da çok agresif.
ilk olarak iki tarafın da şunu kabullenmesi gerekiyor; hemcinsine ilgi duymak bir histir, insan buna* engel olamayabilir. zira bu içten gelen bir dürtüdür. bu karşı cinse ilgi duyan diğer insanlarda da böyle, hislerine engel olamazsın. ama mesele işin fiiliyat kısmında. ona engel olabilirsin. nefis hoşuna gideni fısıldıyor, bunu herkese yapıyor. insan bu hissi duyuyor diye cezalandırılacağını düşünmesine gerek yok, bu bir imtihandır. bir erkek haram olan bir kadına bakmamak, yaklaşmamak için nasıl nefsine direniyorsa bu bireyler de hemcinslerine yaklaşmamak hususunda nefislerine direnerek hak yolda ilerleyebilirler. başarıya ulaşırlarsa, belki de imtihanlarının büyüklüğü nispetinde manevi yol alacaklardır, kim bilir. taş yağdırmadan önce bunları bir düşünmek gerek.

ama bu birey artık bu durumu kabullenmiş, "ben yaparım, ben ederim, ben hürüm" kafasında devam ediyor, yaşadıklarında bir beis görmüyor ve normalleştiriyorsa geçmiş olsun, o kendi burnunun dikine gidebilir.
"Siz, karşı cinsi değil de birbirinizi mi arzuluyorsunuz, adam hemcinsinin makatından umar mı lan, sapık?" şeklinden 1 mm şaşmaz.

Ateist, deist ve laik zihniyet, bundan 20 sene evvel böyle bakardı mevzuya; lakin, dışarıdan esen bu sapkın düşünce, liderlerinin ağzına düşünce bunu bir özgürlük olarak kabul ettiler. Halbu ki içlerinden aynen benim gibi düşünüyorlar. Çünkü, lutilik insan fıtratına ters.
Benim içimden gelen, hiç yaklaşmamak.

Sade bunlara değil, efemine giyimli, tavırlı, abartılmış kadınsı ağızla yayık yayık konuşanlara da tahammül edemiyorum. Çevremde pek olmasalar da tv de vs. gördüğümde uzaklaşıyorum hemen.
Müslüman günaha karşı olur, günahkara değil. Onun cezasını ya şeriat mahkemesi verir ya da Allah. Yargılamak bize düşmez. Elbette ki nazikçe yumuşak sözle uyarmak dinimizde var ama öncesini sonrasını gelebilecek tepkiyi iyi hesaplamak lazım, islam’a düşman etmeyelim insanları. günahkar diye kızdığımız insanlardan önce kendimize de bakalım. Herkes kusurlu kabahatli de bir ben mi kusursuz kaldım demeli insan. Eleştirdiğimiz insanların neler yaşadığını bilmiyoruz. Benzer imtihandan geçsek ne yapacağımızı bilemeyiz. Doğru yolda kalmak çok zordur. O yüzden kusurluyu değil kusuru eleştirmeli.