linkedin

1 /
başıma bir şey gelmeyecekse bir beyaz yaka fetişi.

tüm varlığını uzay mekiği üretmekle sağlamış bir şirkette, mekiğin patentini alan mühendisi bile olsanız, aynı şirketin i.k'cısı, sales manager'i, deputy of public relations'ı kadar celebritiy olamayacağınız bir platform. ceo'su, cfo'su, tresury manager'i hepsi yaptığı işi daha önemli göstermek adına (aslında o olmasa, ya da onun yerine başka birisi olsa hiçbir şeyin değişmeyeceği) pozisyonların her biri için birer ingilizce isim uydurmuş bir sürü samimiyetsiz, birbirine yalakalık peşinde bir grubun vıcık vıcık bir cancişcilik ortamı...

sürekli şirketin milyar dolarlık cirosu, milyon dolarlık yatırımları, sosyal projeleri ile ilgili paylaşım yapıp duran tipler. sanki şirkete o milyar doları kendisi kazandırmış gibi tripler filan. reel olarak şirkete katkısı yılda 5-10bin tl'yi geçmeyen, o pozisyonu sadece rakibinden daha iyi powerpoint ve excel kullandığı için ve biraz daha iyi yalakalık yapabildiği için alan garip bir güruhun balo salonu. yani kimsenin mesleğini küçümsemiyorum ama ablacım sen altı üstü personel alıyorsun şirkete, üstelik aldığın kişi yönetici bile değil, yani kendi pozisyonundan daha yukarıda birinin işe alımı konusunda söz sahibi bile değilsin. işe aldığın adam mavi yaka belki en fazla ilk kademe yönetici. mekiği üreten onla adam ağzını açmıyor da sen neyle böbürleniyorsun.

plazadaki emrine amade janti giyinmiş en azından lisans, yüksek lisans mezunu personelin üzerinden saygı, liderlik, über mentor pozu kesmek kolay. gerçek kahramanların bu tip kişisel tatminlerle harcayacak vakti pek olmuyor. gerçek kahraman hangi düzeyde olursa olsun herkese, en yakınındakinden en uzağındakilere, ille de en uzağına en yakın olabilendir. mavi yakaya dokunabilen adamdır. (zaten o da başlı başına bir saçmalık ya neyse, beyaz yaka nedir, mavi yaka nedir arkadaş. kimdi o kapitalist kast sistemi diyen abi anımsayamadım, ama bu vesileyle hürmet eder ellerinden öperim). inek şaban filminde bir fenere, bir cimbom'a transfer olan bülent ">gibi terfi alırım diye etrafında fır dönen emre bey'den, selin hanım'dan linkedin'de tebrikler, övgüler, likelar almak kolay.

önünde bir terfi pozisyonu olmayan ya da bir çıkarı olmayan adamlardan alabiliyor musun o övgüleri? en ağır işi yapan adam, her gün yağa, pasa, kaynağa bulaşan 30 yıllık motor ustası mehmet abi gördüğünde seni sofrasına davet ediyor mu, uyanık kardeşleri tarafından oyuna getirilip köyde babadan kalan miras tarla payının üzerine çökülen, son çareyi şehirde bir fabrikada vardiyalı işçi yazılmakta bulan o tertemiz delikanlı samet'i kazanabiliyor musun? çakı gibi delikanlı 22sinde samet böyle mahçup mahçup yanına gelip "abi biz köyde pek bilmeyiz böyle şeyleri nişanlıma hediye bir şey aldım bir iki satır da yazayım diyorum böyle hani şair filan bildiğin varsa..." deyip içini dökebiliyor mu sana. nasılsın abi, çoluk çocuk nasıl dediğinde; "hamdolsun,"büyük oğlan sınava hazırlanıyor inşallah mühendis olacak sizin gibi.." cümlesini duyuyor musun çaycı arif abiden. pardon office boy arif bey demeliydim!

gerçek mentorluk budur işte. liderlik, yöneticilik, ahbaplık ya da ne dersen de. işte mehmet usta böyle takdir eder seni, samet saygısını böyle gösterir, arif abi böyle hürmet eder sana. öyle linkedin'de ki gibi herkesin gözü önünde olmaz bu. ama oradaki likelardan çok daha değerlidir. bir tatmin değil, işini iyi yaptığına olan inancını tescilleyen bir huzur ifadesidir.
İki türlü utanç-stres barındırdığını düşündüğüm kariyer sitesi. İlki, yanlışlıkla birinin profiline girmek. İkincisi de görülebildiğini bilmeyen kişinin profili birden çok görüntülemesi. dahası da mümkündür belki ama keşfetmek istemiyorum.
İspikçi site. Bazen iş çevresinden falan biriyle tanışırsınız, merak bu ya hemen sizin profilinizi inceler. Özel/gizli mod ile profil incelemesi yapan arkadaşlara sesleniyorum, asla gizli kalmıyor inanın ki. X kurumunda iseniz direkt o x kurumu ile alakalı kişileri çıkarıyor ya da tiyo veriyor; "Satış Elemanı, İskenderun bölgesinden İnşaat sektöründe". Bakın, bi adını vermediği kalmış. Kesinlikle anlaşılıyor benden demesi.
gıcık olduğum sitedir. hayır ne diye bana mezun olmama az zaman kaldığını hatırlatıyorsun yani. bildirim gönderip beni gaza getirme. bak bir de profil fotoğrafı yükledim. kazara girdiğim profiller stalk yapıyorum sanmasın diye bağlantı kura da bastım. ama bana gelecek kaygısı yaşatıp durmayın. en sonunda kendi işimi kendim kurmaya kalkacağım diye korkmuyor değilim ama gerçekten bana ne ya.
30000 bağlantı sınırım dolmuştur lütfen mesaj atınız.

aman ne ulusun, ne büyük adamsın, çok hayran oldum sana, neyim varsa veresim geldi.

gerçekten bu ara birilerini evire çevire dövesim var.

ek : oo, çevresi geniş aşmış işadamlarımızdan biri kızmış. pardon abi.
yazılım soruları kazık olan platform ooo bilemedin mi testi geçemedin mi 6 ay daha beklemek gerekir. şu ana kadar bir tek c# ve css den yetenek rozeti kazandım. bakalım bir sınava çalışıyorum. yarın inşallah üç olacak.
Bu sıralar staj için dolandığım site. Burada her şeyin tek bir amaca hizmet etmesi ve tek bir amaç doğrultusunda kullanılması hoşuma gidiyor. Tabi yine de ben bu sertifikayı aldım diye boş boş paylaşanları saçma buluyorum. Profiline ekle işte neden üzerine destan yazıp fotosunu atıyorsun
3000 den fazla takipçim ikiye bölünmüş durumda,

Ülkenin yaptığı yatırımları, iyiye gidenleri, uzun vadeli getirileri ve gazete dergi makalelerimi paylaştığımda ağırlıklı olarak sağ cenah beğeniyor.

Uyarı sinyalleri, riskler, sektörel daralma tahminlerininde ağırlıklı olarak sol cenah ve anti devletçiler.

Bakayım Uyuyan panda yavrusu paylaşayım ne olacak dedim nerede kırık var hepsi beğenmiş.