lost

#sinema/tv 

televizyon tarihinin efsane dizisidir. altı sezon boyunca seyirciyi merakta bırakmayı başarabilmiş, heyecan dozunu ve temposunu bir an olsun düşürmemiştir. öyle ki her bölüm sonunda izleyicinin kafasında oluşan sorular lost teorileri olarak internette, forumlarda, sözlüklerde bir hayli ses getirmiştir. bir uçak kazası sonucu gizemli bir adaya düşen kahramanlarımızın ada dışındaki geçmiş hayatları da son derece başarılı flashbacklerle seyirciye sunulmuştur. kişiler arasındaki ilişkiler, şaşırtıcı bağlar, bir sorunun cevabını almadan kafada on soru daha oluşması insanı ekran başına altı sezon boyunca hop oturtup hop kaldırmıştır. oyuncu kadrosu da mükemmeldir. ancak tüm bunlara rağmen final bölümünde kimseyi memnun edemeyip bize veda etmiştir. bittikten sonra altı dakikalık lost özel bölümü yayınlanmıştır. yirmi beş dakikalık yeni lost özel bölümü ise 7 haziran 2011 tarihinde yayınlanacaktır.
devamını gör...
ing. kayıp

daha çok hayal kırıklığı olan dizidir.
devamını gör...
izlenmesi gereken dizilerden biridir finali bir çok kişiyi memnun etmese de bence çok güzel bir hitama erdirilmiştir.

(bkz: john locke)
devamını gör...
hiç izlemediğim, izlettirmediği için de beş vakit namazdan sonra rabbime şükrettiğim dizidir. benim için tek efsane vardır;

(bkz: seinfeld)
devamını gör...
ing. kayıp kelimesinin miş'li geçmiş geniş zamanı. kaybolmuş.
devamını gör...
finali ne kadar beklendiği kadar etkileyici olmamışsa da izleyebileceğiniz en kaliteli ,en merak uyandırıcı,en tartışmaya açık,hakkında en çok teori üretilen,izlemeyenlerin çok şey kaçırdığını düşündüğüm en efsane dizi...
devamını gör...
sifattir. isim hali ise loss'tur. karistirilir cogu zaman.
devamını gör...
yaklaşık 3 ay önce başlayıp bugün itibariyle bitirmiş bulunduğum dizidir.
finali hakkında "rüya" yorumu yapanların yeni bir fantastik başyapıta imza atacak kadar geniş bir hayal gücüne sahip olduklarına inandım.
final sahnesine kadar olan kısım harikaydı özellikle paralel evrende gerçekleşenler. son kısım biraz gerçekle gerçekdışı arasında bırakıyor ve her şeyin sonuçlanmasını bekleyen izleyiciyi biraz hayal kırıklığına uğratıyor. buna rağmen üzerinde biraz kafa yorulunca sağlam teoriler üretilebilecek cinsten; ki internette fazlaca yapılmış zamanında sanırım.
finalin bu kadar az rating almasını sebebi de sanırım izleyicideki "armut piş ağzıma düş" mantığıdır. her şeyin açıklanması, her sorunun cevap bulması beklenir.
elbet benim de aklımda soru işaretleri kaldı, fakat şahsım adına bu bana "kötü" deme hakkını tanımadı.

ayrıca sezonlar hakkında;
duyduklarıma az da olsa hak vermeden edemedim.
ilk 3 sezon gerçekten fazlasıyla sürükleyici.
4. sezon da fena değil, sadece mevzu başa bir yöne doğru gitmeye başlıyor.
5. sezon yarı yarıya sıkıyor fakat kalan kısımlarda sürüklemeye başlıyor tekrardan.
6. sezon ise sonuna kadar izleyiciyi ekran başında tutmayı başarıyor.

dizinin popülerliği dolayısıyla kendisine karşı beslediğim önyargının pek de haklı çıkmadığını bu vesileyle burada itiraf etmiş bulunuyorum.
devamını gör...
mart 2012 de on yeni bölümle geri döneceği söylenen dizi..
devamını gör...
seyirciyi merakta bırakmaktan başkaca bir özelliği olmayan dizi. sürekli bir adada bir kısım genconun o baş senin bu baş benim yürümesinden ibarettir. bir kere zaman yolculupuna dair teorisi onlarca tutarsızlık içerir.

he diyorlar ki madem bu kadar fenaydı neden seyrettin. cevap basit:

(bkz: zevgalıyom)
devamını gör...
türkçe'ye çevirmeye kalksam, dizinin adını kayıp, kaybolmuşlar filan değil, bildiğin araf olarak çevirirdim. tabi bu sayede izleyiciyi sonuna kadar merakta kalmasına izin vermemiş olurdum, o da başka *
devamını gör...
fantastik dizilerin başyapıtı.olağan üstü senaryosu ile izleyicisini hop oturtup hop kaldıran abd yapımı dizi.
devamını gör...
kişinin saf değilse, az buçuk hayattan haberdarsa, fikir edinebiliyorsa, hayal gücü varsa beğeneceği dizidir. "finali çok kötüydü yeaaaa" diyen tipitipler beni oldum olası sinir etmiştir. abi altı sezonluk diziden bahsediyoruz, aklında kala kala final mi kaldı, finale mi kurban ettin diziyi? kaldı ki finali de öyle anlamsız, saçma değildi.
devamını gör...
finaliyle hayal kırıklığı yaratmış dizidir. finalinin çok kötü olması önceki sezonlarda diziyi izlerken alınmış olan zevkeleri iptal etmiyor tabi ki. ama kandırılmışlık hissi insanı rahatsız ediyor. herşeyin açıklanacağı bilgisinin yapımcılar tarafından izleyiciye sunulmuş olması, o dizinin önceki sezonlarından zevk alınmasında önemli bir etkendi.

bu nedenle finalinin kötü olarak değerlendirilmesindeki sorumlu da kesinlikle dizinin yapımcılarıdır. dizi 2. veya 3. sezonunu oynarken herşeyin mantıklı bir açıklaması olacak şeklinde insanların beklentilerini yükselttiler. hatta özellikle 3. ve 4. sezonda faraday sayesinde olaya bilimsellik kattılar. ama ne olduysa 5. sezondan sonra oldu. basite kaçtılar. olayı metafiziğe bağladılar. ekşisözlükte bile çok mantıklı teoriler vardı.
devamını gör...
özlediğim dizidir..yeri dolmuyor doğruya doğru..dizi tarihinde çığır açmıştır.. şimdi herkes lost ekolünü takip edip farklı olmaya çalışıyor..
devamını gör...
entel takılalanların izlediği dizidir. bu diziyi izlediğini söyleyen kişilerin hep ben diğer sıradan insanlardan farklıyım ve üst düzey diziler izlediğini ima ettiğini düşünmüşümdür. belki bu bir hüsnü kuruntu olabilir, düpedüz yanılıyorda olabilirim ama genede bende bu düşünce hep hasılolmuştur.
devamını gör...
biraz daha zorlasalardı amerika dil kurumu'na kendisini dizi kelimesinin anlamlarından biri olarak eklettirebilecek efsanedir.

--! mesela !--

-let's watch some lost?
-no i prefer cinema.
-ok then.

--! mesela sonu !--

gibi..

dizi tamamen bitene kadar bir bölümüne bile bakmadım. sebep? popüler kültür sevmiyorum bla bla bla. lan sen kimsin? senin neyine eleştirmek? dizi bitti. iki hafta sonra 6 sezonuda indirdim * 3 haftada bitirdim. bir yaz tatiliydi....

o günden beri böyleyim.
devamını gör...
bu mart ayında jacob ve siyahlı adamın hikâyesini anlatan 10 bölümlük bir sezon daha geleceğine dair bir söylenti vardı. fakat henüz ses yok.
devamını gör...
bi günde bi sezonun izleyerek zombi gibi dolaşmama neden olan dizi
devamını gör...
her ne kadar literatüre çok bozdu, inanılmaz bozdu yani öyle böyle değil, bozdu bozdu bozduu, bi yerden sonra bozmaz dedik gene bozdu gibi bir söz dizisi kazandırmış olsa da efsanedir. izlenir.
devamını gör...
geri mi başladı yoksa sol şerit geriden mi takip ediyor.
devamını gör...
pek düzenli dizi izlemeyen biri olarak , zamanında günde 4-5 bölüm izleterek bütün sezonlarını bitirtmiş efsane dizidir.. yalnız ilginçtir o kadar ne olucak sonu falan filan diye merak ederken son 10 bölümü ve finalini hala izlemedim. bi anda izleme heyecanım kaçmıştı niyeyse.. birgün bakarım belki.
devamını gör...
şimdi bu dizinin finaline fiyasko diyenler ve hayal kırıklığına uğrayanlar çoğunlukta. kısa süre sonra yazacağım uzun mu uzun bir teori ve çok ayrıntılı açıklamalardan sonra, dizinin fanları 1. sezon 1. bölümden itibaren oturup yeniden izlemek zorunda kalabilir, sonunun aslında ne kadar tamamlayıcı olduğunu görebilirler. dizi tam anlamıyla bir başyapıt ve pek çok şeye ışık tutuyor.

pek yakında..
devamını gör...
finali beğenenler ve beğenmeyenler yada beklediğini bulanlar ve bulamayanlar tartışmasında herkese saygı duyuyorum ama sırf beklediği cevapları beklediği şekliyle bulamamak bize bu diziye emek verenlere sövme hakkını veriyor mu düşünmek lazım. sonuçta 3 sezon beklentisi ile çekilmeye başlanan bir yapımda gördüğü ilgiyle devam kararı alınarak uzatılması tabiki baştan bazı aksaklıklar getirse de bence önemli olan aldığınız keyfi devam ettirip ettiremedikleriydi. sonuna kadar öyle yada böyle izlenebilirliğini korumuştur diye düşünüyorum.
devamını gör...
ortaya attığı soruların:

%30'unu tamamen ve gayet açık bir şekilde cevaplamış

%20'sini kısmen cevaplamış,kalan kısmın anlaşılması için ipuçları vermiş

%60'ını ise cevaplamadığı halde teori kurmaya yetecek kadar bilgi vermiş ve okuyucuların tahminine bırakmış

%10'unu ise hiçbir şekilde cevaplamamış,anlayabilmemiz için ipuçları da vermemiş ve tamamen bizim tahminimize bırakmıştır. ya da yazarlar dahi cevaplarını bilmiyordur.

peki bunun sebebi nedir?

eğer ileride bir gün devamını çekebiliriz diye düşünen yapımcılar tüm soruların cevabını verirsek bir daha kimse bizi izlemez diye düşünmüşlerdir. kimse kimseyi kandırmasın. bu bir gerçek. çünkü 6.sezona kadar merak etmeyin her şeyin cevabı verilecek diyen senaristler,bir anda "yaw herşeyi direkt olarak açıklasak seyircinin zekasını küçümsemek olur"demişler ve gıcıklıkta daha da ileri giderek "adanın gizemleri o kadar önemli değil,önemli olan hikayede yer alan karakterlerin acılarla dolu yaşamları"diyebilmişlerdir.

peki ne kadar kaliteli bir diziydi?bunun cevabı başka bir tanımın konusu.

not:bunu yazmazsam çatlarım bu diyeceklerim başka tanımı bekleyemez. şu sahnelere özellikle dikkat edin diyorum:

1/john locke'ın doğduğu sahne çok çok önemli. orada bence çok büyük bir sır yatıyor. hemşirenin özellikle "bu kadar erken doğan bir çocuğun yaşaması mucize"demesi öyle geçiştirilecek bir detay değil.

2/jacob ve kardeşinin(?)doğduğu sahnede de korkunç bir detay saklı. ayrıca o parantez içindeki soru işaretini de yabana atmayın. üvey annelerinin yüz ifadesini saniye saniye izleyin.

3/john locke'ın 1.sezon finalinde "bizi buraya kader ve ada getirdi"demesi çok anlamlı. adada yaşayan biri demiyor. ada diyor. ayrıca bir keresinde de duman için "bizi adaya getiren şey bu olabilir"diyordu.


devamını gör...
--- alıntı ---

azrail temelin yanına gelir ve kardeş vaktin tamam hadi gidelim der.
temel de uyanık ya yalvarır bana 5 yıl süre ver ondan sonra gel al canımı. azrail tamam der temel de kendi kendine pilot olursam beni havada yakalayamaz derken 5 yıl sonunda azrail pilot temelin yanına gelir ve vakit doldu gidelim der
temelde şimdi canımı alsan arkada 300 yolcu var onlar ne olacak der;
azrail: oğlum hepinizi bir araya getirene kadar anam ağladı zaten!!

--- alıntı ---
devamını gör...
5. sezon 11. bölümünde bulutta yer alan Allah yazısını benden başka kimsenin fark etmediğini fark edip beni şaşırtan dizi.
tabii ki eski bir sözlük klişesi olarak sübhanallah kardeş ibretlik bir paylaşım yorumlarına da hazırım.
ama ne yapayım. gördüm ve paylaşıyorum:
http://www.cogitosozluk.net...
eklembik: biri buna kızmış, ama ben paint'le yapmadım ki olanı gördüm, paylaştım. hassas kalbim çok üzülüyor bu anlamsız eksilere.
devamını gör...
dün akşam yolda gördüm seni yıllardan sonra kıvamında özlenen eski sevgili gibidir.
devamını gör...
bu dizi biteli 2 yıldan fazla zaman oldu. uzun bir süre önce hazırladığım ve ortaya atmak için "uygun zamanın gelmesini" beklediğim mega teorimi bekletmeyi düşünüyordum. ama cogito sözlük'te gördüğüm lost' karşı olan ilgi artışından sonra bekletmemem gerektiğinin farkına vardım. bu teoriyle ilgili 2 adet ipucu verebilirim. bu soruyu izleyen birileri mutlaka sormuştur ancak nette hiçbir sitede bu konudan bahsedildiğini görmedim. ipucu sorum şu:

"yapımcılar ısrarla lost'un karakter odaklı bir dizi olduğunu söylediler. adanın gizemlerinin açıklarken karakterlerin sıkıcı hayatları ile dizinin içi dolduruldu. benim gibi pek çok insan bundan şikayet etmiştir. sizce bunu özel bir sebebi olabilir mi? biraz daha açarsam jacob olan bitene pek müdahil olmamasının sebeplerinin karakterlerin kendi seçimlerini yapması gerektiği ve her kötünün içinde bir iyinin bulunduğunu kardeşine(?) ispat etmeye çabası olduğunu söyledi. peki insanların içinde iyilkten çok kötülük bulunduğunu sadece man in black'e mi ispat etmek zorunda? yoksa hangi tarafın haklı olduğunu merak eden başka bir varlık daha mı var?"
devamını gör...
dünyayı kasıp kavuran bir diziydi. sonlara doğru saçmalama eğilimi göstermesi çok normal karşılanmalı, tatında bıraktırmadılar yoğun istek üzerine bir sezon daha çekilince herşey çığrından çıkıverdi.

benim dikkatimi çeken husus hz. ibrahim inancının sağlam olması ve dizinin senaryo dayanağının peygamberleri işaret etmesi, biz yapsak olay olur adamlar yapınca kült oluyor.
devamını gör...
gece gece ağlattı kerata. biri hafızamdaki "lost" kısmını silse de tekrar izleyebilsem... geçmişe gitmeye de razıyım aslında.
desmond'ı özledim ben.
devamını gör...
jack in ( #744932 ) şu tanımda paylaşılmış meşhur we have to go back videosunda anlattığı adaya yeniden gidebilmek için sürekli uçması gibi, sürekli yeni dizilere başlıyorum, her dizide lostu arıyorum ama nafile. tamam bir lost çok bozdu gerçeği var ama yine de çok başarılıydı.
devamını gör...
akabinde fringe'i izlemeseydim kendimi diziler bakımından toparlayamamama sebep olacak dizi.
fringe'i bitirdim, gene toparlayamadım zaten.
devamını gör...
neticede tüm mesele tıpadır, tıpa çıkar, jack takar, iğrenç bir final ile boşa geçen saatler. yani hala bir umudum var ki pardon deyip, ya çok afedersiniz biz yanlış sidiyi takmışız deyip, gerçek finali yayınlayacaklar. yoksa neydi o öyle ışık çıktı hala kafam ermiyor ne demek istendi.
devamını gör...
izlediğim bütün diziler içinde benim için yeri doldurulamaz olan özel bir dizi. son sezonu beklediğim gibi olmasa da yapımcıların da dediği gibi lost cevaplardan çok soru sormaktı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.