lübnan iç savaşı

1 /
1975-1990 yılları arasında, 200.000 insanın ölümüne, Yaklaşık 350.000 kişinin yaralanmasına ve 1.000.000'dan fazla insanın da ülkesini terk etmesine sebep olmuş savaş.
Hristiyan Falanjist milisler tarafından düzenlenen silahlı saldırıda kadınlar ve çocukların da aralarında bulunduğu 27 Filistinlinin hayatını kaybetmesi, iç savaşın başlangıcı olarak kabul edilmişti.

Etnik, siyasi, dini ve mezhepsel ayrılıkların bir arada yaşandığı Lübnan'da, 1950'li yıllarda yüz binlerce Filistinli mültecinin gelmesi ile tansiyon artmıştı. Soğuk savaş dönemine denk gelen Lübnan İç Savaşı'na, bölgesel ve küresel güçler çeşitli grupları destekleyerek ya da savaşa doğrudan müdahil olarak savaşın uzamasına neden olmuşlardır. İsrail'in 1978'de ülkenin güneyinden başlayan ve 1982'de başkent Beyrut'a kadar uzanan savaş uçakları ile çok sayıda hava saldırısı gerçekleştirdiği işgali, 1985'te kademeli olarak ülkenin güneyine doğru geri çekilmesi ile sona erdi. Lübnan'ın başkenti 1990 yılına kadar Batı ve Doğu Beyrut olarak ikiye ayrılmış, batı tarafına Müslümanlar doğu tarafında Hristiyanlar hakim olmuştu. Lübnan'daki farklı dinleri ve mezhepleri karşı karşıya getiren iç savaş, 1989 yılında Suudi Arabistan'ın Taif şehrinde Taif Antlaşması'nın imzalanmasıyla sona erdi ama çatışmalar bir süre daha devam etti.
İç savaş sırasında Lübnan'da gerçekleşen katliamların en önemlisi Sabra ve Şatilla Katliamıdır.