luka doncic

1 /
biraz daha kendine sezon başlarında dikkat etmeli. sene başlarında hep götü göbeği büyüterek geliyor. takım olarak da çok güzel zaman da form tuttular. porzingiz gitse kim gelirse gelsin dinvidi transferi tuttu ayrıca Brunson da son maçlarda çok iyi oynuyor. bu çocuğa azıcık destek geldi zamanda böyle oluyor. son maçta kaç kez faydivay attı hayret edici. büyük oynuyor. çocukluğundan beri izliyoruz bebek yüzlü katili.
atletik olarak, günümüz nba'inde yıldız olarak görülen oyuncuların çok gerisinde. ama müthiş bir oyun aklı var ve vücudunu da çok iyi kullanıyor. hızlı değil, ama aynı pozisyondaki oyunculara göre uzun ve iri yarı. kısa ve hızlı bir savunmacı geldiği zaman, sırtı dönük oyun ve akabinde gelen, imza atışı olan step back shot ile sayıya gidiyor. daha kalıplı ve uzun biri geldiğinde de, bu sefer ilk adım yeteneği ile savunmacıyı pota altına kadar sokup, oradan ya sayıyı buluyor ya da yardım gelirse boş adamı bulup asisti yapıyor. böyle yazarken kolay da, bu anlattıklarım çok zor pozisyonlar. en güzeli de, bunca zoru kolay gösterdikten sonra, kocaman bir gülümseme ile kendi yarı sahasına dönüyor. takımla bütünleşti. şehirle bütünleşti. genç yaşında michael jordan'ın bile saygısını kazandı. play off rakamlarında, tüm zamanlarda jordan'ın peşinden ikinci sırada...

daha önce hakkında çok acayip bir adam yazmıştım. çok acayip bir adam olduğunu, normal sezonu en yüksek galibiyet oranı ile bitiren phoenix suns ile eşleştikleri, batı konferansı yarı final maçında performansı ile gösterdi. suns, serinin net olarak favorisiydi. seriye de, ev sahibi takım olmanın avantajı ile 2-0 önde başladılar. sonrasında, mavs'in tek yıldızı olan luka'nın üzerine oynayıp, onun sinirlerini bozarak, mavs'ı düzenden çıkarmak istediler. çok büyük bir hata yaptılar. luka işi "kişisel" olarak aldı. serinin son maçında, luka ilk yarıda 27 atmışken, suns takım olarak 27 sayıda kaldı.

her şeyin özeti şu videoda var:

[link=]

videonun sonundaki resim, şimdiden nba'in efsane karelerinin arasına girdi. bir meydan okuma ve çirkefliğe verilen cevabın, somut bir nişanı olarak kalacak bu.


Dün oynanan play-off ilk maçında, Dallas formasıyla clippers'ın içinden geçmiş olan genç süper star basketbolcu. Ağır çekimde oynayarak rakipleri hipnotize ediyor bence. Kawhi, George, Beverley gibi NBA'in en iyi savunma oyuncularından üçüne karşı triple double yapmanın başka açıklaması olamaz. 31s 11a 10r ne demek yahu. Maşallah diyelim nazar etmeyelim. 1-0 öne geçti Mavericks seride. Bakalım sonunu getirecekler mi?
41 yaşında 2 çocuk babası biri olmasına rağmen mühendislik bitirmeye çalışan ve yarın ki betonarme vizesine hazırlanırken aklıma muhteşem son saniye üçlüğü ile maçı kazandırması düşmüş genç yaşta süperstar olmayı başarmış basketbolcu. daha 21 yaşında bu delikanlı hatırlatmak isterim. geçen sezonun akılda kalan güzel anlarından bir tanesiydi. canlı izleme şerefine nail olduk tabiki. en büyük şampiyonluk adayı clippers'a ecel terleri döktürmüştü. porzingis'in sakatlığı olmasaydı neler olurdu kim bilir? efsane kardeşimiz, janti adam, duncan kadar saygı duyduğum ve sevdiğim nowitzki'nin tahtını sallayacak gibi bir hali var. hatta ve hatta lebron kardeşimizin tahtını bile sollayabilecek potansiyeli var. jordan'ın tahtını sollayabilir mi orasını bilemeyiz. duncan'ın yapamadığını, lebron'un yapamadığını doncic yapabilir mi? bunu düşündürtmesi bile harika bir olay bence. neyse işte o muhteşem son saniye basketiyle maçı kazandırdırması.

umarım, kariyerine sekte vuracak ve geriletecek bir sakatlık yaşamaz. zira, çok acayip bir adam geliyor. çoook acayip.

amansız bir jordancı olarak, tamam ligde sertlik yerlerde artık, savunma hiçe yakın yapılıyor. uzatmaya gitmeyen maçlarda, üstelik play off'ta 150 sayı atılıyor... ama bu çocuk acayip. yaşı 21. çok zor şutları öyle kolay, kasmadan neticelendiriyor ki, basketbol çok basit bir spor gibi görünüyor, top elindeyken.