lupin

1 /
Bir netflix dizisidir. İyi midir kötü müdür bilemedim. Omar Sy ve eşi rolündeki ablamızın oyunculukları gayet iyiyken, birde bi polis ablamız var onun oyunculuğu gayet iyiyken, diğerlerinde büyük bir numara göremiyorum. Bir sezon izledim, hikaye ve olaylar tam oturmuyor. Daha uzun anlatılması gereken olaylar kısa kesilip atılıyor, daha kısa olması gereken kısımlarsa gereksiz uzuyor. Çokça klişeyle beraber orijinal durumlarda var. Çoğunlukla sahneye gelmeden önce olacakları kestiriyorsunuz. Spoiler vermek istemiyorum o sebeple kanıtlı yazamıyorum.
netflix'in nadir kaliteli fransız yapımlarından en kalitelisi sıfatına aday olan yapım. keyifli bir konu gayet güzel bir şekilde işlenmiş. en yakın zamanda devamının gelmesini diliyorum.
fransız menşeili netflix yapımı bir dizi.

arsen lüpen referansı ile çıtayı çok yukarı koyan bir yapım olmasına rağmen o kadar zekice kurgulanmamış olması polisiye değerini düşürüyor bence. dramatik yapısı tam oturmamış bence. ya çok yavaş tırmanıyor, ya çok hızlı. dramanın tam tırmanışa geçmesini beklediğiniz yerde ağırlaşıyor ve çözülüyor. oysa polisiye dedektiflik filmlerinde bu yapı çok iyi inşa edilmeli, climax'i sona taşıyıp bir şok etkisiyle olayı çözüme götürmelisiniz sarsıcı olması açısından. usual suspects'i düşünün mesela kaiser soze'nin kim olduğunu öğrendiğinizde nasıl da büyülemişti sizi ya da sherlock dizisini... işte lupin tam olarak bundan yoksun. doğrudan hikayeye kendini çok açık ediyor.

kolyeyi babanın çalmadığı, anne pellegrini'in işin içinde olduğu, kızın durumdan haberinin olmadığı, lupin'in aslında iş birliği yaptığı hırsızları başından beri kullandığı küçük küçük kırıntılarda kendini o kadar ele veriyor ki bu şaşırtmacaları yemiyorsunuz, bu da ağızda kekremsi bir tat bırakıyor.
Bi oturuşta bütün bölümleri izlenen, ertesi gün 'ben tekrar izlerim ya' dedirten ama izletmeyen keyifli fransızca dizi. özellikle ilk bölümde seyircinin algı yönetimini şahane yapmışlar. omar sy'nin şahane oyunculuğunun etkisi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca soundtracki muhteşem.

git
Orjinal parçalar henüz ülkemizde dinlenemiyor. canım yutub.
">git
netflix'te görücüye çıkan, adını meşhur sosyete hırsızı arsen lüpen'den alan ve senaryoyu onun modern bir versiyonu üzerine bina eden soygun odaklı dizi.

başrolde intouchables filminden aşina olduğumuz omar sy var, gayet de işi güzel kotarmışa benziyor. yardımcı oyuncular da hiç fena değil, ayrıca diziyi izlerken fransızcanın akışkanlığını hissetmek ve paris sokaklarında dolaşmak da çok hoş.

hemen belirteyim, dizi ortalama bir fransız yapımının beşte biri kadar müstehcenlik barındırıyor ve göçmenlik sorunlarına da dokunduğu için bir bakış açısı sunuyor. elbette yine inatçı bir düz mantık polis şefi, meraklı bir detaysever çaylak dedektif, mazisi olan bir imkansıza yakın duygusal yakınlık bu tür dizi veya filmlerden alışkınlığımızı pekiştiren klişe faktörler ama sırıtmıyor bu sefer. ana karakterin amatör illüzyonları, kankalık müessesesinin nadide bir örneği, vahşetten uzak hoodvari intikam hedefi de hakeza ilgiyi canlı tutuyor.