mübadele göçleri

savaşlar ve karşılıklı antlaşmalar sonucunda yapılan nüfus değişiklikleridir.lozan antlaşması ile türkiye ve yunanistan arasında da gerçekleşmiştir.
devamını gör...
--- alıntı ---

, 1923 yılında lozan barış antlaşması'na ek olarak yapılan sözleşme uyarınca türkiye ve yunanistan krallığı'nın kendi ülkelerinin yurttaşlarını din esası üzerine zorunlu göçe tabi tutmasına verilen addır. göçe tabi tutulan kişilere ise mübâdil denir.

mübadele ile 1.200.000 ortodoks hristiyan rum anadolu'dan yunanistan'a, 500.000 müslüman türk de yunanistan'dan türkiye'ye göç etmek zorunda kalmıştır.[1][2] mübadele kapsamına giren kişiler ile mübadele kapsamına girmeyen kişiler arasındaki ayrımın ana kıstası ırk ya da dil değil din olduğu için rum denilenlerin arasında, türkçe'den başka dil bilmeyen ve konuşmayan türk ortodoks hristiyan gagavuzlar ile karamanlı ortodokslar, yunanistan'dan gelen müslümanların arasında da türklerin yanında drama, kavala, karacaova ve kesriye'den gelen bulgarca ve makedonca konuşan pomaklar, rumence konuşan ulahlar, yunanca ("romeika") konuşan patriyotlar ve kendi dilleriyle konuşan arnavutlar da bulunmuşlardır.[kaynak belirtilmeli]

türkiye-yunanistan nüfus mübadelesi kapsamında türkiye'de sadece istanbul kenti ile gökçeada ve bozcaada'da oturan rumlar, yunanistan'da ise sadece batı trakya türkleri mübadeleden muaf tutulmuşlardır[3].

mübadelede drama, girit, kavala, selanik, vodina ve yanya'dan türkiye'ye gelen nüfus doğu trakya ve batı anadolu'da rum azınlığın ayrılışı ile boşalan yerlere iskan edilmişlerdir. mübadillerin yoğun olarak iskan edildikleri şehirler adana, balıkesir, bilecik, bursa, çanakkale, edirne, istanbul, izmir, kırklareli, kocaeli, manisa, mersin, samsun ve tekirdağ idi.[4].

değişimin çok büyük bir bölümü 1923-1924 yıllarında gerçekleşmiş, ancak geriye kalan az sayıda olayda 1930 inönü-venizelos sözleşmesine dek zorunlu göç uygulamasına devam edilmiştir. zorunlu göç gerek türk, gerek yunan ekonomisinde yaklaşık 20 yıl süren ağır bir krize yol açmıştır.

--- alıntı ---
devamını gör...
çok hazin hikayelerin olduğu, geldikleri yerlerde müreffeh bir hayat sürer iken türkiye'de sefil kaldıkları ve yollarda bir çok insanın hayatını kaybetmesine sebep olan göçlerdir. kesinlikle unutulmaması ve bu tarihin okutulması gerekir.
devamını gör...
geride bırakılmış anılar ve vazgeçişler.
vazgeçilen yerde bırakılan yürekler.

tanım; insan değiş-tokuşuyla mecburi yer değiştirme.
devamını gör...
en acısı 190.000 hristiyan karamanlı türk'ün yunanistana göç ettirilmesidir. tek kelime rumca bilmeyen, tek suçu hasbelkader fi tarihinde atalarının hristiyan olması olan karamanlı türkler dillerini,adetlerini bilmedikleri yabancı bir ülkeye sürülmüşlerdir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.