müdavime

okuduğum tek bir tanımındaki hassasiyete çok az rastlanıyor, yazma gereği hissettim. hem tekfir etme hastalığından kurtulmalı hem Allah dostu bilinen zatların sözlerini akla vurup büyük laflar etmemeli ki olur da kabın nispetinde deryadan aldığın su az olur da o kadarcık suyla deryayı tanımlamaya kalkışır, rezil rüsva olursun.

hoş gelmiş şeref vermiştir, eskiden olsa çok hoş bulacağını garantilerdim de...kendisi yine de hoş bulur umarım.

(bkz: biz burda yabancıları sevmeyiz)*

ayrıca (bkz: artını verdim güzel kardeşim)
devamını gör...
öğretmen hanım, siz en iyisi maaşınızı alın ve onların istediği gibi davranın. direterek bir şeyler kazandıramazsınız kimseye, aksine kendiniz çok şeyler kaybedersiniz. devletin yapamadığını siz zaten yapamazsınız, bu bir gerçek. eğitime hevesli öğrencilerinize de kısa ve öz öğütler vererek kendilerini geliştirmelerini sağlayabilirsiniz. "tece ile savaşacak asker yapıyoruz" kafası ile 10-15 çocuk yapıyor zaten her bir aile. durum bu, siz daha iyi biliyorsunuz zaten.

nerede öğretmenlik yaptı bilmiyorum ancak şuan rap müzik ile uğraşan bir ingilizce öğretmeni var. öğretmenlik yılları ile ilgili şunları söylemiş;

"var peşimde 50 tane ufak yaşlı çakal
darp edince suçlusun affedersen skandal
ah be çocuk demedim mi vururlar seni
bu yaşta bu cesaret elinde bi taş bi de sapan

ben kaçmadım ordan beni gönderdiler
peşimde kısmen doğru söylentiler
onlar özgür olmayı da benden öğrendiler
ben bi guguk kuşuydum beynini körleştiren

baktım kollarımda ip boynumda ip
yukardan bi el yönetmiş beni hep ipleri çekip
kopartıp attım hesabı istedim peşin
tamam borcun yok siktirgit dedi ibnenin teki

şimdi döndüm ve inan tek isteğim huzur
kaçırırsan bi defa hukukumuz bozulur
unuttuysan kim olduğumu hatırlatmam uzun
sürmiycektir bak paçamda kaldırımın tozu

sonra döndüm yanımda kimse yoktu
hemen bizimkileri sordum o an dizlerimde korku
anlamadı ne söylediğimi belli ki sarhoştu
mekan loştu sokak boştu"
devamını gör...
bir süredir nikaltımda duruyor, bomba düzeneği mi kuruyor acaba diye merak etmekteyim. ayrıca bir ara minicik keklediğim ve hakkını helal etmesini istediğim.*
devamını gör...
uzun zamandır gelmediğim sözlükte olay butonunu renklendirdiğini gördüğüm yazar.

öğretmen bir hanım olduğunu ve yüksekova'da görev yaptığını anlamış bulunmaktayız.

yazısını okudum.

Allah kendisine ve orada görev yapmakta olan tüm kamu çalışanlarına kolaylık versin. hepsini muhafaza etsin.

geçmişte ve bugün orada görev yaptığını bildiğim tanıdığım başka insanlar da var.

bölgenin yapısını baya iyi biliyorum.

hocahanım ve arkadaşları inşallah bireysel sıkıntılar çekmiyorlardır. tek dileğim bu.

yazısında bahesttiği konu hakkında ise malesef yardımcı olmak gibi bir fikrim falan yok. zaten umurumda da değiller.

gelecekte büyük ihtimalle ülkenin başına sorun olacak bir birey yetişsin diye kendini feda etmesini de önermem ona ve arkadaşlarına.

ben yarın bir askere kurşun sıkma ihtimali olan bir velete ne defter verilmesini öneririm ne kalem. verirse devlet verirdi, o da vazgeçti onlardan malesef.

anlı şanlı koca siyasiler devleti oralardan çekip halkı kaderiyle başbaşa bıraktılar. biz küçük insanlar neyi değiştirebiliriz ki?

kimse şimdi bana "çocuk bir deniz yıldızını daha suya fırlatıp onun için farketti demiş" demesin, döverim.

bölge insanı eğer kendisi ve çocukları için bir gelecek öngörüyorsa yerini yurdunu bırakıp batıya göçüyor zaten.

ayrıca yakın gelecekte zaten bölge federal bir yapıya kavuşacak ve tamamen terkedilecek.

hanım kardeşimize ve arkadaşlarına tavsiyem etliye sütlüye karışmadan, morallerini bozmadan maslahatı idare edip zorunlu görev sürelerinin bitmesini beklesinler. çalıkuşu olmaya gerek yok bence.

son not: hocahanım seni üzdüysem özür dilerim ama yaşım itibariyle duygusal değil mantıklı bakma çağlarımdayım. koyver gitsin.
devamını gör...
yazarın daha önceki tanımlarını da dikkate alarak söylüyorum ki yazdıklarıni hiç bi şekilde ciddiye almadım..bir öğretmen kişiliğin (yine daha önceki tanimlar devrede burada) yazdıkları açısından da kara kara düşünmedeyim...
devamını gör...
eğitimin aptal, deli, hayırsız, vicdansız, dinsiz, terbiyesiz, karaktersiz, düşman, savaşçı vb demeden herkese verilmesi gerektiğini, eğitimin bir bireyin düşünce sisteminde faydalı faydasız yolları tanımaya ve geleceğe dair ümit beslemesine vesile olduğunu bil(e)meyen veya umursa(ya)mayan kişiler tarafından "salla başı al maaşı" yapması tavsiye edilen öğretmendir.

geleceğe dair ümidi olmayan insanlar isyan eder, savaş çıkarır, rejim değiştirir ve uyum sorunu yaşar. eğitim alan kişiler varlıklarının gelecekte daha büyük işlere yarayacağını, eğitim aldığı sisteme düşmansa bile bu sistemin yollarından geçerek avukat, hakim, savcı, öğretmen, kaymakam, vali vb görevler alabileceğini. "davasına" * farklı şekilde "yandaş, destekçi" olabileceğini görür. ki bunun ardından hemen belirtmek gerekiyor, bu kişi eğitim sürecinde karşılaştığı insanlarla ve toplumla biraraya geldiği, diğer görüşleri tanıdığı için daha mantıklı ve kararlar verebiliyor ve çoğunlukla (mesela terörist bir çevreden geliyorsa) agresif davasına olan inancı zayıflıyor veya bazen tümden yok oluyor.

eğitim verilmesin, sevgi gösterilmesin, yardımcı olunmasın * diyenlerin kendi hayatlarını sorgulamaya ihtiyacı var.

romantik bir çalıkuşu portresi çizdiğimi zannedenler varsa çok fena halde yanıldıklarını belirtmek isterim, buna kanıt olarak anlatabileceğim bir hikaye var ama burası yeri değil. neyse...

öğretmen hanımı çalıkuşu olmakla eleştirenler bir de bu tavsiyelerini sadece eğitim değil de başka yönlerden değerlendirsinler. mesela sağlık olsa bu alan ve sizin çocuğunuz orda bir batılı doktora muayene olacak olsa. doktor da sizin tavsiye ettiğiniz gibi "salla başı al maaşı" zihniyetinde olsa. çocuğunuzu götüreceğiniz başka bir doktor da en yakın belki 100 belki 200 kilometre uzakta oralarda. yine aynı şeyleri söyler miydiniz? bizim insanımız günlük düşündüğü için başımızdaki bu belalar. eğitim sağlık gibi ani etkiye sahip değil, çocuğunuz ölecekken birden kurtulmuyor ama biraz ileri görüşlü olmaya çalışıp düşünün: eğitimle yüksekovada yüzlerce, doğuda on binlerce, türkiyede yüzbinlerce, dünyada ise milyonlarca kişiden oluşan insanlar ve nihayetinde bütün bir kuşak kurtulacak belki...

ama bizim zihniyetimiz maalesef günlükten öteye geçemediği için "öğretmen hanım, zorunlunu bitir ve kaç" diyoruz. belki de bir gün bizim çocuklarımız oralara öğretmen olarak atanacak ve bu zihniyette devam edersek onlara da aynı tavsiyenin verileceği ortam sürmeye devam edecek.
devamını gör...
herkesin, yapmaya çalıştığı şey için "pes etmesi" gerektiğini düşünen yazarımız.

enteresandır, neden bu vazgeçmişlik.
o topraklarda bizim değil mi?
hala elimizden gelen bir şeyler varken neden vazgeçelim?
ben elimden geldiğince, gücüm yettiğince destekleyeceğim kendisini,
benim niyetim belli.
hem kimbilir, belki Allah bu güzel öğretmenimizin hatrına bölgeyi bir cennete çevirecektir.
bunun aksini iddia edebilecek olan yoktur diye düşünüyorum aramızda.
zira her şey o' nun bir "ol" demesine bakmıyor mu?!
bir kulunun nuruna bizlere nefes aldıran,
bir kulunun güzel kalbi için bir bölgeyi de ıslah edebilir mutlaka.

şu deniz yıldızı hikayesi de dibine kadar gerçektir.
kabul ederiz etmeyiz, işte o kısmı tamamen bizim sorunumuz.
devamını gör...
bir şeyler yapmaya çalışan, insanlığın gerektirdiklerini uygulamaya çalışan yazar. yarın bir gün tece ye kurşun sıkabilir ama diyerek geç bunları demenin ne alemi var. görülüyor ki siyasi görüşler gözleri kör etmiş ve kabuk bağlamış insanlar. lan umrunuzda değil bari vazgeçirmeye çalışmayın. yapmak isteyen iyilğini yapsın karşı taraf nankör davranıyorsa iyilik yapanın suçu ne olabilir ki.

siz gidin batı da sizin gibi insanlarla yaşamaya bakın. sonra ırkçı kürdün devet bize bakmıyor muhabbetinin aynısını doğu için yapın. bu doğudan da hep terörist çıkıyor be. he canım çıkar otur biraz düşün istersen. sonra herşeyi de devletten bekleyin ha. sizin bireysel olarak hiçbir sorumluluğunuz yok bu hayatta.

yap hocam sen yapman gerekeni. kul bilmezse Allah biliyor ya o yeter sana. bir gülümseme bile çok şey ifade eder bazen.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.