münafık

karanlık perdeleri yüzlerine peçe yapıp, kömür karası rengine dönen kalpleriyle siyah tonları kireç ile durulamaya çalışan, beyaz tonların üstünü kalplerinin rengi ile örtmeye çalışan yüz/yüzlüler... bakışlarında kalplerine ve fikirlerine, tutumlarına ve inançsızlıklarına dair kasvetli bir derinlik var. bakışları kör kuyuları, cehennem çukurlarını andırır.

devamını gör...
bilinenin aksine kur'an'da yalnızca bakara 14. ayetteki gibi "bunlar iman edenlerle karşılaştıkları vakit “biz de müminiz” derler. fakat şeytanlarıyla başbaşa kaldıklarında da: “emin olun biz sizinle beraberiz, biz onlarla alay ediyoruz” derler." saf manada azılı iki yüzlü olanlar olarak tanımlanmamış; âli imrân suresi 167. ayetinde olduğu gibi :"onlar o gün, imandan çok küfre yakın idiler. ağızlarıyla kalplerinde olmayanı söylüyorlardı. oysa Allah, içlerinde gizledikleri şeyi çok iyi bilmektedir." kalpleri git gel içerisinde olanlar için de münafık ifadesi kullanılmıştır... *
devamını gör...
bir hadis;
"münafiğin alameti üçtür; konuştuğunda yalan söyler, söz verip sözünde durmaz ve emanete ihanet eder."
devamını gör...
kısaca: kalben inanmadığı halde, dili ile mümin olduğunu söyleyen kimsedir.
devamını gör...
--- alıntı ---

müslümanlarla içli-dışlı bir hayat sürdükleri için, ara sıra da olsa iman nurunu göz ucuyla görebiliyorlar. ancak kalb ve kafalarındaki o nifak, iman nurundan tam anlamıyla istifade etmelerine mani oluyordu.


--- alıntı ---
devamını gör...
yalancılığın, iki yüzlülüğün, güvenilmezliğin ve ihanetin topluca kendisinde vucut bulduğu kimse.
devamını gör...
'bu ümmet için en çok korktuğum şey, dili ile alim fakat kalbi ile cahil olan kimselerdir'
hz. ömer r.a
devamını gör...
münafıklar listesi açıklandığında hz ömer'in 'benim de adım var mı' endişesini uzun uzun düşünmeliyiz...
devamını gör...
özellikle söz verdiğinde sözünde durmaz kısmına dikkat etmek gerekir.basit bile olsa söz sözdür ufak bahanelerle geçiştirilemez.
devamını gör...
kalbi ile ameli bir olmayan/ tam zıt olan kişi.
devamını gör...
münafıklık alametini taşıyan insanların her birine bundan denmesi doğru değildir.
devamını gör...
her müslümanın arada bir sahip olup olmadığını kendine sorması gereken sıfat.
devamını gör...
--- alıntı ---

kendini ilhada kaptırmış küfür, tabiatının bir derinliği haline gelmiş inkarcılar ve münafıklar da tıpkı şeytan gibidirler. yerinde, takiyye ve iğfal mülahazasıyla "allah, din ve diyanet" derler, çok defa suret-i haktan görünürler ama her zaman mü'minlere karşı kin ve nefretle oturur kalkar, her zaman gayızlarını icra yollarını araştırırlar. düşmanlıklarını tenfize güçlerinin yetmediği dönemlerde kinlerini ve nefretlerini tebessüm ve yumuşak beyanlarla örtmeye çalışır ve demokrat davranırlar. istedikleri her şeyi yapabilecek güce ulaştıklarına inanınca da "hak kuvvettedir, demokrasi de bir fantezidir." der ve küfür yobazlığı adına akla hayale gelmedik mesâvii irtikap eder.

--- alıntı ---
devamını gör...
son günlerin tivitır modası olan kelime.

güzel kafalı bir gazete yazarı başlattı bu işi, militanlar da habire münafık diyip duruyorlar, sonra öbür militanlar da onlara diyor, güzel güzel eğleniyorlar.

iyi de akıl küpü kardeşlerim, insanların imanı hakkında ileri geri konuşmak ne kadar tehlikeli, bunun farkında değil misiniz?
devamını gör...
inanmadığı halde, müslümanları aldatmak için, inanmış görünen kimse.

Allahü teala kur'an-ı kerim'de mealen buyuruyor ki:

ey münafıklar! Allahü teala sizi kendi halinize bırakmaz. halis mü'minleri münafıklardan ayırır. (al-i imran suresi: 179)

dört şey münafıklık alametidir:
* emanet olunana hıyanet etmek,
* yalan söylemek,
* vadini
bozmak ve ahdine vefa göstermemek (verdiği sözde durmamak) ve
* mahkemede doğruyu
söylememek. (hadis-i şerif-buhari)

münafık, iki sürü arasında bulunan bir koyun gibidir ki, o, bir defa bu sürüye, diğer defa öbür sürüye katılır. (hadis-i şerif-süluk-ül-ulema)

ey Allah'ım! ben, münafıklıktan, şikaktan (tefrikadan) ve kötü ahlaktan sana sığınırım. (hadis-i şerif-süluk-ül-ulema)

münafıkın alameti üçtür.
* yalnız olduğu zaman tembeldir.
* yanında birisi olduğu zaman çalışkandır.
* bütün işlerinde övülmeyi çok sever. (vehb bin münebbih)

mescide giren münafıklar, kafesteki serçe kuşlarına benzer. kafesin kapısı açılır açılmaz uçarlar, kaçarlar. (imam-ı malik)

münafık, islamiyet'ten bahseder, fakat onunla amel etmez ve ona uymaz. (huzeyfet-ül-yemani) *
devamını gör...
başkasında görünce yuhlatır kınar haram der, kendi yapınca alkışlayın der.
devamını gör...
--- alıntı ---

valeria 1984 yılında sovyetler'de bulunan, parapsikolojik olaylar üzerine inceleme yapan bir labaratuvarda çalışmaktadır. bu gizemli kadının eski sevgilisi nazım, kendisini esrarengiz bir vakayı araştırması için türkiye'ye davet eder. valeria, çevre sakinlerinin "cinli nazife" diye adlandırdıkları nazife hanım'ı araştırmak için azdavay'ın nalbant köyü'ne gider ve çok geçmeden burada araştırmalarına başlar. ancak valeria bir anda sırra kadem basar. bu esnada nazife hanım da felç geçirmiş, nazım ise delirmiştir. aradan otuz yıl geçer. hamile bir kadın olan ceyda, eşi ve çocuğuyla babaannesinin o dönem terk ettiği bu eski köye gelir. genç kadının doğum sancılarının başlamasıyla birlikte, geçmişin karanlık sırları da aydınlanmaya başlayacaktır. filmin senarist ve yönetmen koltuğunda özkan aksular bulunuyor.
--- alıntı ---


devamını gör...
hasan celal güzel demirel için 'siyasi münafıktır' demiştir. yakıştırmıştır....
devamını gör...
ikili oynayan ,ikiyüzlü kimsedir.toplumdaki en büyük fitneleri bu kategorideki insanlar çıkarır.bu tür insanlar için Allah cc."muhakkaki münafıklar ateşin en alt tabakasındadırlar.onlara asala bir yardımcı bulamazsın."(nisa-145)buyurmuştur.
devamını gör...
arapça'da iki ucu açık, tünel manasına gelen nifk kelimesinden türetilmiş sıfattır
devamını gör...
kur-an da üç çeşit insandan bahsedilir dünya yaşantısında, temel olarak: inanan, kafir ve münafık. insanların en şerlisi olarak da münafıklar işaret edilmiştir.
devamını gör...
mü minlerin yanında onlardanmış gibi görünüp, onları desteklerler, şeytanlarıyla başbaşa kaldıklarında biz sadece onlarla alay ediyoruz derler... halk arasındaki tabirle asena solda sıfır kalan kimse...
devamını gör...
peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde: "münafıklılığın alameti üçtür. konuştuğu zaman yalan söyler, verdiği sözü yerine getirmez ve emanete hıyanet eder." buyurmuştur.
devamını gör...
"yer yüzünde fesatlık çıkarmayın denildiğinde:bizler gerçek ıslah edicileriz derler"
"kalplerinde hastalık vardır"
"bizler sufehalar(deli) gibi mi inanacağız derler"
bakara suresinin ikinci sayfası münafıkların profillerini çizmiştir.
"namaza kalktıklarında tembelce kalkaralar"
kuranın anlattığı munafık profilleri ve münafıkların kullandıkları kalıplar da değişmemiştir.

devamını gör...
münafık özelliklerini tanımak bir başka yönden daha önemlidir: müminler, bu özelliklere bakarak, kendilerini de eğitmekle yükümlüdürler. hatalı bir davranışın münafık veya inkarcı özelliği olduğunu bilmek, müminin bu tür bir davranışa karşı çok daha dikkatli olmasını sağlar. örneğin kibirli olmak bir münafık ve inkarcı özelliğidir. ancak mümin de boş bulunduğu, gaflete kapıldığı bir anda kibirli bir tavır içine girebilir. ancak yaptığının, münafık ve inkarcı özelliklerinden biri olduğunu hatırladığında hemen hatasından dönecektir. bu nedenle, münafıkları anlatan ayetleri okurken, müminlerin bunları kendi üzerlerine de alıp, dersler çıkarmaları gerekmektedir.
devamını gör...
müslüman kimligini particilik düzeyine kadar indiren çapsız adamlardır. *
- filan partiye oy atmayan cehenneme gider. *
- şimdilik bir tekdir sillesi.. *
devamını gör...
1- "o münafıklar sana geldiklerinde şöyle dediler: "biz tanıklık ederiz ki, sen, gerçekten Allah'ın elçisisin." Allah biliyor ki, sen elbette kendi elçisisin. ama Allah tanıklık eder ki, o münafıklar kesinlikle yalan söylerler.

2- yeminlerini kalkan edip Allah yolundan çekilirler. ne kötü şey yapıp duruyorlar!

3- bu, şundandır: onlar önce inandılar, sonra kâfirlik ettiler, sonra kalplerinde farklı bir yapı oluştu. artık anlamazlar." (münafikun 63/1-3)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.