mantar

ilk akla gelen kültür mantarıdır. çeşitleri bol ve lezzetli besin kaynağı olup yağmurlu günler de ağaç diplerinde yetişir.
devamını gör...
doğrudan temasla geçen bir çeşit deri hastalığıdır.
devamını gör...
boy, biçim ve bölge bakımından büyük değişiklikler gösteren, yüz bin kadar çeşidi bulunan bir çeşit bitkidir. karada ve tatlı sularda yaşarlar. mantarların içinde tıbbi etkileri olanlar, gıda olarak kullanılanlar, zehirlenmelere sebep olanlar, hayvanlarda ve bitkilerde hastalık yapanlar, antibiyotik madde oluşturanlar ve kimya sanayiide kullanılanlar vardır. yenen mantarların çoğu bazitli mantarlardır. bunların 500 kadar cinsi ve 13500 kadar türü vardır. sporları şişkin bir hif ucunda 4 tane olarak meydana gelir. makbul olan türü şemsiye mantarıdır. büyük ve göz alıcı bir şekildedir. şapkası başlangıçta yuvarlak veya yumurta biçimindedir. sonradan çan, şemsiye veya tabak şekline döner. rengi beyazımtırak gri ile esmerimtırak gri arasında değişir. çapı 25-30 cm kadardır. eti yumuşak ve süt gibi beyazdır. lezzeti hoştur. yer mantarı da yenir. huni biçimindedir. şapkasının eti sarımtırak beyaz ve sarı kenarlıdır. kokusu kayısıyı hatırlatır. lezzeti ise karabiberi andırır. hazmı güçtür.

etin yerini tutar. protein değeri etten fazladır. yorgunluğu giderir. düşünme ve öğrenme yeteneğini geliştirir. kansızlığı giderir. bedenin gelişmesinde yardımcı olur. romatizma ve üremi olanlar yememelidir.
devamını gör...
buzdolabında taze kalması için kağıt torba ya da ambalaj içerisinde saklanmalıdır.
devamını gör...
balık ağlarını su yüzünde tutmaya veya olta sarmaya yarayan parça.
devamını gör...
müthiş bir çeşit nimet.

çok fazla çeşidini bilip tatmış olduğum ve kendisinin yanında iskender kebabın * yüzüne bakmayacağım bir güzelliktir benim için.
bilen bilir ki mantara gitmek diye bir tabir var ve zehirlisini ayırd edebildiğiniz sürece balık tutmaktan onbin kat daha eğlenceli bir iştir. sepetinizi çeşit çeşit mantarla doldurabilirsiniz.

(bkz: kanlıca mantarı) *

(bkz: kokulu cincile mantarı)
devamını gör...
geçen sene mantar uzmanı hocam ile tartıştım. öyle nefret duydum ki kendisine aleyhinde ya ders anlatırken yada mantar zehirlenmesinde ölecek diye espiriler yapmaya başlamıştım.
devamını gör...
toprağa yakın, nemli, rutubetli ve karanlık ortamları seven yemelik türü bir çok insan tarafından sevilir ,vücudu mesken tutup ev sahipliği yapmaya çalışanı ise sevimsiz çıkarcı rahatsızlık veren türdür.
devamını gör...
tavuklu yemeği çok güzeldir bu nimetin.kebabıda öyle.
devamını gör...
içinde mantar varsa pırasalı ya da bamyalı yemek bile yenebilir.

sotesi ne kadar güzel olsa da, fırında, üzerine kaşar eritilerek yapılan versiyonu candır.
devamını gör...
süper mario'nun güçlerini artıran ve serpilmesini sağlayan, canına can katan yiyecek.
devamını gör...
biz eskiden sobamız varken, mantarları sobanın üstüne koyar, suyunu içerdik. böyle şeyler de yapılıyor kendisi ile yani.
devamını gör...
klinik ve veteriner mikrobiyoloji alanlarında flamentli mikrofungusları tanımlamak için kullanılan deyim.
devamını gör...
kuzukulağı diye bilinen bir türü bizim orda pek biten bitki
devamını gör...
zehirlisi adami saatler icinde olduren meret.

kulturlusuyle ise cok guzel firinda peynirli mantar yapiliyor. *
devamını gör...
yaklaşık olarak 100 gramıyla, bir yetişkinin günlük selenyum ihtiyacının yaklaşık %32'si, bakır ihtiyacının %20’si, potasyum ihtiyacının %10’unu ve protein ihtiyacının %4’ü karşılandığı nimet.

devamını gör...
sporcuların vücuda sıfır katkı sağladığını iddia ettiği bitki.
nerden mi biliyorum bizim birader daha önce dediğim gibi mantar yerine cicibebe yiyor da oradan.
devamını gör...
lezzeti yerinde fakat hazmı zor bir sebzedir. şarabı muhafaza edeni yeneninden farklıdır. aynen ayakta belireninin farklı olması gibi.
devamını gör...
yenmesinin sadece super marioda güzel olduğu yiyecek.
devamını gör...
mikroskopik yada makroskopik olan parazit, saprfit yada simbiyoz olarak yaşayan, klorofilsiz, zehirli yada zehirsiz olan canlı yapı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.