mantar

boy, biçim ve bölge bakımından büyük değişiklikler gösteren, yüz bin kadar çeşidi bulunan bir çeşit bitkidir. karada ve tatlı sularda yaşarlar. mantarların içinde tıbbi etkileri olanlar, gıda olarak kullanılanlar, zehirlenmelere sebep olanlar, hayvanlarda ve bitkilerde hastalık yapanlar, antibiyotik madde oluşturanlar ve kimya sanayiide kullanılanlar vardır. yenen mantarların çoğu bazitli mantarlardır. bunların 500 kadar cinsi ve 13500 kadar türü vardır. sporları şişkin bir hif ucunda 4 tane olarak meydana gelir. makbul olan türü şemsiye mantarıdır. büyük ve göz alıcı bir şekildedir. şapkası başlangıçta yuvarlak veya yumurta biçimindedir. sonradan çan, şemsiye veya tabak şekline döner. rengi beyazımtırak gri ile esmerimtırak gri arasında değişir. çapı 25-30 cm kadardır. eti yumuşak ve süt gibi beyazdır. lezzeti hoştur. yer mantarı da yenir. huni biçimindedir. şapkasının eti sarımtırak beyaz ve sarı kenarlıdır. kokusu kayısıyı hatırlatır. lezzeti ise karabiberi andırır. hazmı güçtür.

etin yerini tutar. protein değeri etten fazladır. yorgunluğu giderir. düşünme ve öğrenme yeteneğini geliştirir. kansızlığı giderir. bedenin gelişmesinde yardımcı olur. romatizma ve üremi olanlar yememelidir.
devamını gör...
geçen sene mantar uzmanı hocam ile tartıştım. öyle nefret duydum ki kendisine aleyhinde ya ders anlatırken yada mantar zehirlenmesinde ölecek diye espiriler yapmaya başlamıştım.
devamını gör...
toprağa yakın, nemli, rutubetli ve karanlık ortamları seven yemelik türü bir çok insan tarafından sevilir ,vücudu mesken tutup ev sahipliği yapmaya çalışanı ise sevimsiz çıkarcı rahatsızlık veren türdür.
devamını gör...
içinde mantar varsa pırasalı ya da bamyalı yemek bile yenebilir.

sotesi ne kadar güzel olsa da, fırında, üzerine kaşar eritilerek yapılan versiyonu candır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.