marka olmak

1 /
Marka yaratmak ya da marka olmak ile alakalı bir örnek vereceğim. Aslında günümüzün bu yiyici toplumunun özelliğini anlatmakta. Hani gucci'nin olmayan ayakkabıyı dijital hale getirip satması misalince millete kakalaması gibi.

Bu örnek ve benzerleri aslında bandolu vagon etkisinde ya da underdog etkisi.

Ne idüğü belirsiz oobah butler isimli şahıs tripadvisor ve benzeri sitelerdeki sahte yorumlar ile bir restoran markası oluşturabilir miyim? Der ve işe girişir. Sahte bir isim açar, milletle dalga geçercesine traş köpüğü, renkli ıvır zıvırla şık yemek tabakları oluşturup fotoğraflar ve sitelere yükleyip herkesten olumlu yorum yazmasını ister. Arayanlara ise "hiç boş yerleri olmadığını" söyler ve bu iş giderek büyür. Resmen olmayan bir mekanı tripadvisor'da londra birincisi yapar. Adam o restoran markasını satsa zengin olur. Hayali marka. Miis.

Ee bu iş bu kadar kolay olmalı mı? Oluru bu mu? Bu dünya düzeninin getirici araç-gereçleri etkili kullanmak gerekliliği aşikar elbette ama tabii böyle bir troll cinsi ile değildir herhalde ama güzel bir sosyal deney.
tüm işletmelerin dolaylı veya dolaysız olarak olmayı amaçladıkları şeydir marka. sizin kalitenizi ispatlar ve de aranmanızı sağlar. lakin marka olabilmek için gerek reklam, gerekse kalite gereklidir. kalitesiz bir şeyin ne kadar reklamı olursa olsun, marka olarak adlandırılamaz.