mascarpone peyniri

1 /
Maskarpone. İtalya dolaylarından aramıza katılmış bir çeşit peynir.

Aslında daha akışkan bir çeşit krem peynir ama krem peynir yağlı süt ile yapılır yani yağ oranı düşük asit seviyesi fazladır. Maskarpone ise inek ya da manda sütünün kaymağından üretilir ve kremsi bir hal alır. Bildiğin kaymak gibi. Bal dök ye!
genellikle tiramisu ve cheesecake yapımında kullanılır. evde kendiniz de yapabilirsiniz.

--- alıntı ---

malzemeler:

2 paket süt kreması
1,5 çorba kaşığı limon suyu

hazırlanışı:

peyniri benmari usulü yapacağımız için bir tencere ve tencereye oturabilecek bir cam kaseye ihtiyacımız olacak. tencereye 2-3 parmak yüksekliğinde su koyup orta ateşte ocağa alın. üstüne cam kaseyi oturtun; ancak kase suya değmemeli.
tüm kremayı kaseye boşaltarak yavaş yavaş karıştırmaya başlayın. krema iyice ısınıp hafiften baloncuk çıkarmaya başlayana kadar karıştırmamız gerekiyor. baloncukları görünce limon suyunu ekleyin ve karıştırmaya devam edin. krema bu sürede sarımsı bir renk de almış olacak. siz karıştırdıkça krema yoğunlaşıp boza kıvamına yakın bir kıvam alacak. bu kıvama gelince kremayı ocaktan alıp 15-20 ılımasını bekleyin.
küçük bir tencereye bir süzgeç oturtun. temiz ve deterjansız bir tülbenti süzgecin üzerine sererek kremayı dökün.
elinizle bohça gibi yaparak tülbenti sıkıca bağlayın; yalnız peynir tülbentten geçmeyecek sıkılıkta olmalı.
bohçayı tekrar süzgece koyarak tencereyle birlikte buzdolabına atın. en az 12 saat buzdolabında bekledikten sonra çıkarıp tülbentti açıp peyniri içinden kapaklı bir kaba aktarın.
peynir buzdolabındayken tereyağı kıvamında oluyor, dışarı çıkınca sürülebilir hale geliyor

--- alıntı ---