mat mat geo geo

1 /
Aslında bayılırım kendilerine. İlgim de var. Zamanında 30 soruda 25 net yapmış da biriyim. Ama hocası hem gevşek olmayacak hem de anlayabileceğimiz düzeyde biraz da tatlı esprilerle anlatıp sevdirecek. Zaten toplumun kaybettiği nokta da tam bu. Ya anlatma becerisi olmayanlar ya kaba ve katı zihniyetliler ya da yancılar öğretmen olarak görev yapıyor. Her türlüsünü de gördüm. İlkokulda boşvermiş hoca modeli. Ortaokulda kısmen alakalı. Lisede hem yancı ve anlatma yetisi olmayan. Dershanede de gevşek. Buna rağmen temel mat ve geo derslerine kendi kendime çalışmıştım. Bir iki ay da babamın bir öğretmen arkadaşı soru çözdürmüştü, eksiklerimi veya hatalarımı anlamam için. Tabii geçmiş zaman.

Trigonometri ve karmaşık sayı mevzusunu daha kabaca gördük ama oralarda pek tecrübem yok. Bilgileri de unuttum zaten. Türev integral vs ise hak getire. Tabii ihl lisesi ve yasaklı dönemlerde olunca fazlasını layık görmedi modern yobaz taifesi.
hocalarını sevmediğim için daralmama sebep olan nostaljik ders programı tipi.

mevzu dersleri yapabilmek değil de bu hocaların espri yapabildiklerini zannederek kendilerince şov peşinde koşmaları yoruyordu beni. komik değilsin, dersini anlatabil önce insafsız.
pratik ders programı telaffuzu.

lise hayatımın bir döneminde denk geldiğim müthiş bir komboyu anımsattı.
mat, mat, geo, geo, matuy, matuy, angeo, ange.

2000'lerin ortası. tam bu mat-1 mat-2 sistemi yeni gelmiş, durduk yere 20 yıldır müfredatta olmayan, öğretmenlerin bile üniversiteden sonra unuttuğu türev, integral, organik kimya gibi meseleler üniversite sınavına 4 ay kala müfredata dahil olmuş... sanırım meb'de belli okullarda çocukların beyinlerini yeterince yakmayı başarabilirsek, bu ani ve radikal geçişi hissettirmeyiz diye düşünmüş olacak ki..

matematik, geometri, matematik uygulama, analitik geometriyi ayrı ayrı hocalardan alabiliyorduk. salı akşamları 11-c öğrencilerine dikkatle bakarsanız kafasının etrafındaki yörüngede dolaşan elektronları görebilirdiniz.

ben mi? ben lise yıllarında tam bir sheldon cooper olduğumdan, salı günleri en cool günlerimdi. normalde derse girmeden 2 pısst sıktığım açık parfümümü, sadece sallı günlerine özel 4 pısst sıkardım.

git

(bkz: pısst)