maymun çiçeği

1 /
efenim, dünyamızın yeni salgını olabilecek bir virüs. yalnız dikkat ederseniz, son bir kaç yılda iyi virüs yaptı.

Fransa ve Belçika'da da görülen maymun çiçeği virüsü Avrupa’da endişe yarattı. Uzmanlar, bilinen vakaların buzdağının görünen kısmı olmasından korktuklarını belirtiyor.

9 vakanın görüldüğü İngiltere, virüsle temas ettiği düşünülen kişilere ve bazı sağlık çalışanlarına çiçek hastalığı aşısı yapılmasını önerdi. Dünya Sağlık Örgütü, daha önce özel bir aşısı bulunmayan maymun çiçeği virüsüne karşı çiçek aşısının etkili olduğunu bildirmişti.

Afrika'da ormanlık alanlarda rastlanan ve çoğunlukla kemirgenler ve vahşi hayvanlardan geçen Monkeypox yani maymun çiçeği hastalığı özellikle Avrupa'da endişelere yol açıyor. Uzmanlar, bilinen vakaların buzdağının görünen kısmı olmasından korktuklarını açıkladı. Tespit edilen hastaların birbirleriyle bağlantılı vakalar olmaması da dikkat çekti.


git
yeni bir çeşit laboratuvar virüsünün tanıtım günlerinde olmadığımızı dilediğim olayın başrolü.

pox virüs ailesine ait bir dna virüsü ve kendini sınırlayabiliyor. hayvandan insana bulaş söz konusu, kesin tedavisi yok, şimdiye kadar ülkemizde görülmedi.
İstanbul'da görüldüğü iddiası bulunmakta. Henüz varsayım aşamasında. Iki kişinin test sonuçları bekleniyormuş.

Sultangazi Habibler Caddesi'nde bulunan eczaneye gelen yabancı uyruklu 2 kişi, ellerindeki yaraları gösterip ilaç istedi. Eczacı yaraların, 'Maymun çiçeği' olabileceğinden şüphelenerek, yetkililere haber verdi. 2 kişi eczaneden krem alarak çıktı. Polis ve sağlık ekipleri, eczaneden çıkarak ilerleyen 2 kişi ile yanlarındaki arkadaşlarını cadde üzerinde durdurdu. 3 kişi ambulansla hastanede götürüldü. (Basından)

Su ciceeegeedir yevrüm yani insallah.
yayılmaya devam ediyormuş. ama sıkıntı yok. elbette sözlüğümüzdeki sağlıkçı yazarlar daha iyisini bilirler ama, türklere bulaşmıyormuş.

Brezilya'nın Sao Paulo şehrinde hastaneye kaldırılan bir erkek hastada Afrika kökenli maymun çiçeği virüsü tespit edildi. Ülkede 8 maymun çiçeği vakası şüphelisinin bulunduğu öğrenildi.

Afrika kökenli maymun çiçeği virüsü giderek yayılmaya devam ediyor. Brezilya'nın Sao Paulo şehrinde bir erkek hastada tespit edilen virüsün ardından gözlem altına alındığı belirtildi.

Brezilya'nın resmi haber ajansı Agencia Brasil'in haberine göre, Portekiz ve İspanya'ya seyahat etmiş, karantinaya alınan 41 yaşındaki erkek hastanın durumunun iyi ve temasta bulunduğu kişilerin de gözlem altında olduğu belirtildi.

Halihazırda Brezilya'da 8 maymun çiçeği vakası şüphelisinin bulunduğu açıklandı.

Latin Amerika'daki ilk maymun çiçeği vakası 27 Mayıs'ta Arjantin'de görülmüştü.


git