maymun çiçeği

3 /
isim değişikliği haberinin içeriği şaka gibi. virüs demiş ki beni öbürsüleştirmeyin, ayrımcı diliniz batsın.

dsö'den onlarca bilim adamı isim değişikliği üzerinde çalışıyormuş, virüsün afrikalı -aynen böyle yazıyor- olduğuna atıfta bulunulması ayrımcı ve damgalayıcıymış. haha hass...

ayrıca afrika tripanosomiyazisi diye bir hastalık yok mu, komple kıtayı damgalıyor. sırf parazit diye önemsemiyor mu dsö, virüs kadar değeri yok mu parazitlerin.
Son dönemde onlarca ülkede binlerce vaka tespit edilen maymun çiçeği salgını ile ilgili endişe yaratan bir açıklama İtalya'dan geldi. İtalyan bilim insanları, maymun çiçeği hastalığının sperm örneklerinde ortaya çıktığını duyurdu.

git
bu da başlamış mutasyona.

Dünya corona virüsü salgınıyla mücadeleye devam ederken son haftalarda hızla yayılmaya başlayan maymun çiçeği hastalığı ile ilgili endişe yaratan açıklamalar gelmeye devam ediyor... Dün Brezilya'daki bu hastalığa yakalanan ilk adam konuşurken, ABD'den de "hastalığın semptomları değişmeye başladı" uyarısı geldi.

git
yayılmaya devam ediyormuş. ama sıkıntı yok. elbette sözlüğümüzdeki sağlıkçı yazarlar daha iyisini bilirler ama, türklere bulaşmıyormuş.

Brezilya'nın Sao Paulo şehrinde hastaneye kaldırılan bir erkek hastada Afrika kökenli maymun çiçeği virüsü tespit edildi. Ülkede 8 maymun çiçeği vakası şüphelisinin bulunduğu öğrenildi.

Afrika kökenli maymun çiçeği virüsü giderek yayılmaya devam ediyor. Brezilya'nın Sao Paulo şehrinde bir erkek hastada tespit edilen virüsün ardından gözlem altına alındığı belirtildi.

Brezilya'nın resmi haber ajansı Agencia Brasil'in haberine göre, Portekiz ve İspanya'ya seyahat etmiş, karantinaya alınan 41 yaşındaki erkek hastanın durumunun iyi ve temasta bulunduğu kişilerin de gözlem altında olduğu belirtildi.

Halihazırda Brezilya'da 8 maymun çiçeği vakası şüphelisinin bulunduğu açıklandı.

Latin Amerika'daki ilk maymun çiçeği vakası 27 Mayıs'ta Arjantin'de görülmüştü.


git
İstanbul'da görüldüğü iddiası bulunmakta. Henüz varsayım aşamasında. Iki kişinin test sonuçları bekleniyormuş.

Sultangazi Habibler Caddesi'nde bulunan eczaneye gelen yabancı uyruklu 2 kişi, ellerindeki yaraları gösterip ilaç istedi. Eczacı yaraların, 'Maymun çiçeği' olabileceğinden şüphelenerek, yetkililere haber verdi. 2 kişi eczaneden krem alarak çıktı. Polis ve sağlık ekipleri, eczaneden çıkarak ilerleyen 2 kişi ile yanlarındaki arkadaşlarını cadde üzerinde durdurdu. 3 kişi ambulansla hastanede götürüldü. (Basından)

Su ciceeegeedir yevrüm yani insallah.