mehmet ceyhan

1 /
favipiravir konusunda biz önceden demiştik diyen, molnupiravir konusunda acele ediyoruz, yanlış yapıyoruz diyen, şimdi de turkovac için bir şeyler söyleyen kişi.

hayır, dediklerine okuyunca katılıyorum ama zamanlaması ve hitap ettiği yön açısından insanların aklıyla dalga geçiyor cidden, işte bunu anlamlandıramıyorum. hani yavuz sultan selim mevzusuna mı çevirdiniz olayı, ben mi kalkıp bilim kurulu üyesi olayım da kendimi sağlık bakanına kabul ettireyim, siz ortak bir karar vermiyor musunuz, insanlardan ne istiyorsunuz, var bir anlaşmazlığınız ama muhatabı biz değiliz, kaosun sebebi en baştakiler olacaksa bu iş yaş....
Kes sesini artık be adam. İşi gücü corona olmuş. Bak şimdi de çıkmış turkovac'ı yeriyor. Efendim yeterli araştırma ve test yapılmadı, yok efendim sıkıntı olur falan. Çinliler, almanlar şunlar bunlar alelace üretip milyarlarca sayıda üretimle dünyaya sununca hiç öyle demiyorsun. Çıkarmayın artık şunun televizyonlara ya. Bak bu adam sıkıntılı.

Şöyle diyor:

“Bir aşının Faz-3 çalışmasının minimum 30-40 bin vaka üzerinde yapılması gerekir. Oysa bakanlığın açıklamalarından 2 bin vakayı daha yeni bulduğumuzu öğrendik. İki farklı Faz-3 çalışması yürütülüyor. Biri direkt başlangıçta aşılamada kullanılıyor, diğeri daha önce iki doz Sinovac yaptıranlara üçüncü doz TURKOVAC yapılıyor. Bu her ikisinde de bizim anladığımız kadarıyla henüz bilimsel bir açıklama yok, sonuç açıklanmadı, bunun yayın haline getirilip bir yerde yayımlanması lazım. Sadece beyanlar var, ‘biz etkili gördük’ şeklinde beyanlar. Bunlar bilimsel anlamda yeterli değil.

Yarın geniş çaplı çalışmalarda söylediğiniz gibi bir etki çıkmazsa o zaman bilimsel anlamda büyük bir problem olur o. Çünkü bilimin uluslararası kuralları vardır. Bu ruhsatlandırmalar, acil kullanım onayları bu kurallar ile yapılır, her ülkede değişmez kurallardır bunlar. Bunu Rusya birkaç defa yapmaya çalıştı, bütün dünya tepki gösterdi, geri adım atmak zorunda kaldılar.

Türkiye’de bizim gördüğümüz kadarıyla yeterli sayıda kişiye uygulanmadı aşı. Bu veri ile acil kullanım onayı alıp yaparsanız kanun açısından bir engeli yok ama bilimsel kurallar açısından bu ciddi sakıncalı bir durumdur. Bilim dünyasında güvenirliğimizi kaybederiz, ürettiğimiz diğer ürünlere bakış da değişebilir. Bu yüzden bu konuda çok dikkatli olmamız lazım.”


git
"aşı hemen çıkarsa salgın biter." diyerek beni dumura uğratmış insan. Yani salgının uzun sürmesi için aşının hemen bulunmaması gerekiyordu sanırım. En azından bu şahsiyet öyle söylüyor.
Ekranlara ilk çıktığında bilim kurulu üyesi olarak anıldı. O yüzden ağzından her çıkan, insanlardaki korku salgınını büyüttü. Oysa bilim kurulu üyesi değildi ve Bir yerde de çıkıp hayır bilim kurulu üyesi değilim dediği görülmedi. Aynı zamanda kuş gribinin moda olduğu yılların ekran bilirkişisi yine kendisi idi ve o zaman da kanatlıların itlaf edilmesini salık veriyordu bugün pompaladığı korkuyu pompalayarak. Yine aynı zamanda Oğlu Mert Ceyhan, Pfizer'in Afrika ve Ortadoğu direktörü. Pfizer, koronavirüs için RNA aşısı çalışmaları yürütüyor. Amcaya sonsuz güvenebiliriz yani.
neden sürekli ekranlara çıktığını anlamadığım zat. pandemi sürecinde sürekli çıkışlarıyla ön plana çıktı. bu çıkışlar faydalı değiller yalnız. şimdi de aşı korumayabilir demiş beyefendi. tamam ne olmasını istiyorsun? siz aşıyı çok seviyordunuz? neden korumuyor?