memleket

yine kendi memleketimizde parya olduk. eski de yeni de aynı. isimler, fikirler, kitleler değişiyor ama muamele hala aynı. biz de var heralde bir eksiklik. memleket mi değiştirsek ne yapsak.
devamını gör...
ah ki memleket; küf kokulu evim. yağmur yağdığında çatısından su damlayan. duvarlarındaki boyaları ömrüm gibi dökülen. geceleri uyandığımda bana komşu olan hamam böceklerin. üzerine basmayıp da selpakla balkona uğurladığım sümüklü böcek...bir çivi çakılmamış belki dede yadigarına. ama ne yapalım. sizi yazıyorum ya buraya inanmazlar belki. memleket.hatıralar şehri. bir psikolog misali, kendi çocukluğuma inişim her defasında. memleket, her gidişinde tanımadığım insan sayılarının artması ama o evimin aynı kalması. evimin önündeki üzüm asması. benden yaşlı. o asmanın altında büyüdüm.şehirde asmalı ev.memleket. yeşilliği de yok artık, egzoz dumanları. evin önünden geçen vızır vızır arabalar.duymak istemediğim küfürlü konuşmalar. kaybettiklerimi bulmaya her gidişimde elde kalanların da yittiğini gördüğüm memleket...bayramları bayram namazlarındaki ayrı düşüncelerim. çocukluğum genç abileri artık amca, genç amcaları artık birer dedeymiş. beline kadar gelen çocuğula camiye gelen çocukluğumuzda beraber top sürdüğümüz arkadaşı ardından seyredişim. giden hayat...giden gençlik. yerine gelenler var. bir tatlı sevkiyat.bizim top sürdüğümüz toprak sahayı bilmeyecekler hiç.toprak sahanın alt tarafındaki dikenleri hiç bilmeyecekler. çünki artık o saha yok.bilyeli süremeyecekler üst yoldan aşağıya doğru. bayramları çocuklara ayran ikram eden mustafa amca öleli de çok oldu. mustafa'lar var ama eskiler gibi değil.memleket işte.evler durduğu yerde aynı.hatta aralarda yine yeni evler. ama insanlar artık çok uzak..bıraktığım yerde değil bulduğum yerde memleket.
devamını gör...
bayramda seyranda en zevkli hali yaşanan, acı haber alındı mi yolların kisalmak yerine uzadigi ayda yilda bir gidilince kiymetli olan yer.
devamını gör...
arapça isim:

1 . bir devletin egemenliği altında bulunan toprakların bütünü, ülke:
"memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde olabilirler."- atatürk.
2 . bir kimsenin doğup büyüdüğü yer, şehir, yurt:
"memleket isterim / ne başta dert ne gönülde hasret olsun"- c. s. tarancı.
3 . iklim ve üretim bakımından ele alınan bölge:
"lübnan; portakal, turunç, hurma ve muz memleketiydi."- r. h. karay.

kaynak: http://www.tdk.gov.tr
devamını gör...
galiba en iyi cahit sıtkı anlatır memleketi...

memleket isterim


memleket isterim
gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;
kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

memleket isterim
ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;
kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

memleket isterim
ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;
kış günü herkesin evi barkı olsun.

memleket isterim
yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
olursa bir şikâyet ölümden olsun.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.