Menzil şeyhi vs Mahmut efendi

1 /
İkisi de ehli sünnet tarikatlardır.
Her iki tarikatın mürşidleri devlete inanılmaz derecede bağlıdırlar. Devletin emirlerine, kendilerine zarar verse bile asla itiraz etmezler. Devlet kendileri hakkında kötü bir karar verse asla devlete suç atmazlar.
2 örnek vereceğim.
İlki ahmet mahmut ünlü (cübbeli ahmet hoca) fetöcüler tarafından haksız yere aylarca hapse atıldı ama tek bir kere bile devlete kötü bir laf etmedi.

İkincisi. Menzil'in bir önceki şeyhi muhammed raşid elhüseyni, kenan evren'in cunta rejimi tarafından gelibolu'da 2.5 sene ev hapsinde tutuldu. Adıyaman'lı birinin gelibolu'da ev hapsinde tutulmasının bir sebebi vardı. Muhammet raşid git astım hastasıydı ve gelibolu astım hastaları için yaşanacak en kötü yerlerden biriydi. 2.5 senenin sonunda hiçbir suçla itham edilmedi ve evine dönebilirsin dendi. Bu haksızlığa karşı çıkmak isteyenlere izin vermedi ve "yorulmuştuk, devletimiz bizi dinlendirdi." Diyerek cevap verdi. Asla devleti kötüleyecek tek bir kelime dahi etmedi.

Bu iki cemaatten de bu devlete zerre kadar zarar gelmez. Sözlükte yazı yazan kişilerin yorumları sözlük sahibini bağlamayacağı gibi; Cemaatteki bazı kendini bilmezlerin yaptıkları münferit olaylar da cemaati bağlamaz. Bu iki cemaat ehli sünnet cemaatlerdir. Kuran'dan ve sünnetten kıl kadar bile sapma yapmazlar.
Edit: buralar gerizekalı dolu.
Kendilerini tanımam hiç dinlemediğim insanlar sözüm kendilerine değil lakin kendilerine intisap etmiş kişilerin yanlış tebliğ hareketleri insanı önyargılı kılıyor.
En güzel bizim , en iyi biz, en müslüman biziz..
Dur hele ya, Nuh’un gemisine binmiş gibi söylemler, şeyhi olmayanın şeyhi şeytandırlar...

Ok, kib, by.
Menzil şeyini koronayla muhabbetinden bilirim. Korona bunu kandırmış. Buna Gelmeyeceğim türkiyeye dedikten iki gün sonra geldi. Adamlar misafir kabul etmiyoruz falan dediler
sanıyorum mahmut u. nakşi şeyhi. menzil de nakşiliğin bir kolu olduğuna göre rütbe olarak menzil şeyhi mahmut u'ya bağlı.
yaralı parmağa işediklerini duymadım.