Meriçlik

1 /
İnsan ilişkileri çok çeşitlilik gösterir. Çoğu insanın aksine bir erkek ile bir kadının yeri geldiğinde arkadaş, dost, yaren, sırdaş, yoldaş, eş olabileceğini düşünürüm. Bu karşınızdaki kişi ile olan iletişim ve paylaşımınıza bağlı olarak değişir. Ancak erkek her zaman erkek olduğunun ve karşısındakinin kadın olduğunun bilincinde olarak hareket etmelidir. Meriçlik olarak peydah olan bu durum biraz erkeklik dışına çıkmak gibi geliyor bana. Hayırlısı bakalım...
kadın gibi erkek olmak .ya da kızla, kız arkadaş gibi olmak. daha da açarsak pipili kız arkadaş olmak. sevgili haricinde her bi nane olmak.

ağlak olmak , kadına sığıntı gibi kanki, canciş olarak yanaşıp bir şeyler beklemek , kadına işlerinde derslerinde yardım edip saatlerce dert babalığı yapmak, feminist sosuyla hazırlanmış kadın masallarına yalakalık yapmak falan filan. yani kadın ve erkek arasında hiç bir biçimde flörtöz olmayan , arada cinsel çekim enerjisinin olmadığı ilişki biçimi. dünyanın en boş muhabbet şeklidir.
Karşı cinsin karşısında şekilden şekile girerek, adam öldürse dahi takdir edip yağcılık yaparak ve ilgi manyağı bayanların mabadını kaldırarak "belki ben de seks yaparım" umuduyla hayatını sürdüren omurgasız yaşam biçimi.

Karaktersiz olan kadınlar bu tip erkekleri ilgi görme ihtiyaçlarını tatmin için etrafında tutsa dahi asla partner gözüyle bakmaz. Kadınların böyle tipleri çekici bulmadıklarını ve dahası içten içe nefret ettiklerini bilmeyen meriçler de "efendi erkeğim ben" tavırlarıyla devam ederler bu omurgasızlığa. Efendilik başka bir olay. Sen efendi değilsin, geliştirmeye üşendiğin vasıfların yerine sevgi dilenerek karşı cinsi etkileme peşindesin.
Meriç olmak. Sanırım muhatap olamadığım insan türlerinden birisinin davranış biçimi. Her erkek karşı cinsin karşısında değişir, bu zaten edeben yanlış değildir fakat karşı cinsin olduğu yerde kişilik olarak farklı bir hale bürünüyorsa ciddi bir kişilik problemi var demektir.

Çoğunlukla bir beklenti münasebetiyle oluşan bu durum; 15 yaşındaki bir ergende de 35-40'larındaki bir orta yaşlı insanda da, yaşlı bir insanda da aynı derecede tiksindirici. Değmez be abicim. Bu sözlükten tutun, dünyanın her topluluğunda mevcut olan bu insan tiplemesi ve bunun karşı cinsteki simetrisi gerçekten oranlarını giderek artırıyor.