mescidi aksa

1 /
#7038714 ve o yüzlerce eserin yüzde 90'ı türklere ait, türklerin eseri ya da izleri. O 144 dönüm içinde her noktasında türklerin her çağ ve döneminden izleri vardır ve hala öyle anılmaktadır. Müslüman için öneminin yanında türklüğün mührü oluşu da bir gerçek. Kudüs emevi yapısı olan kubbet’üs-sahra gibi muazzam bir eserden ibaret oldugu yansıtılmakta, aslında gerçekler basit gösterilmeye çalışılmakta. Mesela kubbet’üs-sahra'nın üzerindeki çinileri kanuni özel olarak iznik'te yaptırıp getirdi ve 8'gen etrsfına yasini şerifi yazdırdı. İzimiz her yerde. Şelçuklu kitabeleri ortaya çıktı ve önüne mihrap yapılarak gizlendi. Neden gün yüzüne çıkmadı da saklanıyor? Kısaca, Her kesim adına feda edilemez olduğu aşikar.
git
Mescid-i aksa denilince aklımıza direk sarı kubbeli yapı olan kubbet’üs-sahra’nın gelmesi cahillikten değil görsel basında mescid-i aksa denilince sürekli sarı kubbeli kubbet’üs-sahra’nın gösterilmesi dolayısıyla bilinçaltına işlemesinden dolayıdır. Çünkü ben de yakın zamana kadar bu şekilde zannediyordum.

Mescid-i aksa aslında 145 dönümlük alana verilen isimdir. Orada başta kıble mescidi, kubbet’üs-sahra olmak üzere yüzlerce tarihi eser vardır.
Hani bir söz vardır: Türkiye, türklere bırakılamayacak kadar değerlidir diye, neo osmanlıcı trt dizilerinde pompalanır durur.

O sözün aslı şöyle olmalı, mescidi aksa, savunması filistinlilere bırakılmayacak kadar değerlidir.

Savaş meydanlarında, israil askerlerinin önüne çocuklarını gönderen, çocuklarının göz yaşlarını,savunmasızlığını kullanan; ölülerini, sloganlar eşliğinde omuzlarda sokak sokak taşıyan, ölülerinden medet uman; ölülerden ve çocuklardan beslenen bir savunma kurmuş filistinlilerden bir halt olmaz.

Karşında, dünyanın 1%'ini bile oluşturmayan, ama Nobel bilim ödüllerini 100den fazla kere kucaklamış, bilim dünyasını yeniden
şekillendirmiş bir topluluk var.Neredeyse tüm ülkelerde, Üniversite müfredatını bu adamlar şekillendirmiş.
Savunma amaçlı yaptıkları deneylerin sonuçlarını bile okumaya aklım yetmiyor benim.
Taşla, sapanla, twitle nereye kadar?

Hamas'ın attığı füzelerle şimdilik biraz olsun, yüreklere su serpildi.
Daha şiddetli saldırılar başlayacak gibi görünüyor. Allah yardımcıları olsun.
dünyada omurgasız bir çok harekette zirveye oynayan, kendi vatandaşını başta devleti olmak üzere her türlü dolandıran bir ülke olarak Filistin davasına tutunmak da ne bileyim baya baya basitlik. sonuç olarak bir şeyi değiştiremiyorsan savunmak kolaydır. helal Filistin kahrol İsrail, kıblemiz falan filan... gereksiz Uygur Türkü muhabbetine girmek bile istemiyorum özellikle Filistin'in Çinlilerin destekleme olayı zaten fiyasko. sanırım filistinden bir grup var hakkını savunan ki onlar da ukuslarasi siyasette terörist olarak addedilir. farazi konuşuyorum kuvvetle muhtemel biz Filistin olsaydık bir grup çıkıp bir şeyler savunsa idi orada onlara terörist diyecektik. kıblemiz evet aynen aynen.
Müslümanlar için üç kutsal şehir vardır. Bunlar Mekke, Medine ve Kudüs'dür. Hz. Peygamber; "Ziyaretler ancak üç mekâna yapılır. Mekke'deki Mescidu'l-Haram'a, Medine'deki benim bu mescidime ve Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya." buyurmuştur.
O dik başlı, her şeyleriyle orada mücadele eden Filistinlileri görmek bir yandan gururlandırırken bir yandan yerin dibine sokuyor insanı. Çıkan yangını meydanda sevinçle, danslarla karşılayan, kudurup duran, tacizci, işgalci Yahudiler bir yanda; bunun tesir etmediği, bilfiil de olsa kalemiyle de olsa bir mücadele hissi uyandırmadığı binlerce Müslüman bir yanda. En kötüsünü yaşasak da bir arada olmamıza yaramıyor, berbat değil mi?
rabbimizin "etrafını bereketli Kıldığımız" diye nitelendirdiği mescidimiz, ilk KIBLEMİZ. şimdi etrafını kan-gözyaşı. sebep olanlar kahrolsun, Allah tekrar esen bir islam diyarı eylesin.