metaverse

1 /
şu gta 6 bir çıksa ne metaverse kalır ne de sanal araziler. eşek kadar koca adamlar bie gta 6 bekliyor. 20 sene tüm araziler san andreas dan alınır benden söylemesi.
ne olduğunu anlamadığım, muhtemelen dinlesem de anlayamayacağım, anlasam da yine pek muhtemelen mantık bulamayacağım bir kavram.

sanal gerçeklik algısı ve bu minvaldeki hemen hemen her konu bana oldukça ilgi çekici gelse de, sanal para ile sanal bir yaşam kuracak kadar da değil, ayrıca ben güzele güzel demem güzel benim olmayınca, hayrını görsünler. *
at izinin it izine karıştığı, kavramların birbirine girdiği sanal evren.
her sanal gerçeklik uygulaması için, her online simülasyon için metaverse kavramı kullanılıyor.
nft'cisinden, coin'cisine herkes atladı mevzuya, bir sürü sanal evren girişimi var ve size uyduruktan arsa ev satıp köşeyi dönme telaşındalar.
bizim gariban da zannediyor ki sanal yaşamda kral olacak, boşa heveslenme gerçek hayatta ne isen yine o olacaksın.
bu işi de başımıza yine zukerberk kertenkelesi sardı.
Sahra'daki bedevilerin, Avustralya'daki aborjinlerin veya Ortadoğu'da birbirini doğramakla meşgul toplumların nasıl adapte olacağını merak ettiğim evren.

Hadi çok da uzağa gitmeyelim. Harran'da yaşayan orta yaşlı, Türkçe bilmeyen, dünyadan bihaber bir Arap deggage(geleneksel dövmeyi diğer kadınlara yapan kadına denir) bu evrende ne yapacak? Onu ilgilendiren şey ne bu evrende?

Peki bizi ilgilendiren nedir? Neden zenginler gerçek hayatın tadını çıkarırken biz bu sanal evrenle oyalanalım? Bu evren, gelir eşitsizliği diğer sorunlardan ötürü patlama noktasına gelmiş insanlığa istedikleri hayatı sanal ortamda sunarak onları teskin etmek için oluşturulmuş olabilir mi?

Kafamda birçok soru işareti var. Yine de şeytan işi demekten kendimi alamıyorum.
metaverse ya da öte-evren insanların avatarları ile ortak bir ağ üzerinden etkileşim kurabilecekleri sanal bir evren olarak tarif ediliyor. yararlı tarafları olabilir ancak gerçeklikten kopuş ya da gerçekliğin yeniden tanımlanması bu evren ya da evrenler aracılığıyla mümkün. insan için yeni bir soyutlama katmanı da diyebiliriz.
“ Metaverse, son zamanlarda özellikle kripto para camiasında sıklıkla duyulan kelimelerden biridir. Tüm sanal dünyalar, artırılmış gerçeklik ve internetin toplamı da dâhil olmak üzere fiziksel gerçeklik ve fiziksel olarak kalıcı sanal alanın bir araya gelmesiyle oluşturulan sanal paylaşım alanına metaverse denir. “Meta” yani öte ve “universe” yani evren kelimelerinin birleşiminden oluşan bu kavrama, kişiler artırılmış gerçeklik ile birlikte vücutlarıyla erişim sağlayabiliyor. Bu platform, bağımsız bir dijital uzay olarak adlandırılıyor. ”

İnsan artık kendi cehennemini yahut cennetini kurmak istiyor. Bu dünyada/tarafta!

Muhtemel ki hz. Musa’nın asası bu illüzyonu da yutacaktır!