microsoft edge

1 /
Web tarayıcısında insanların alışkanlıklarını kırmak zor, yoksa chrome'dan performanslı ve pratik pek çok tarayıcı var halihazırda. Biri de edge.
chrome tam zamanında piyasayı ele geçirdi, internetin devleşmeye başladığı, kafelerden çıkıp evlere girdiği dönemde sağlam hamleler yaptı.
Şimdilerde bu iş çok daha zor gibi geliyor bana, bakalım edge'in kaderi abisi internet explorer'dan farklı mı olacak.
chromium tabanlı olanı artık olmuştur diyebilirim. kaynak kullanımı chrome'dan biraz daha iyi, oldukça insansı yazı okuyan robotu ile benim için yeni varsayılan web tarayıcıdır. kullanın, kullandırın efendim... gönül ister ki google'a para yedirmeyelim lakin bu iş tek sekmede 850mb ram yiyen ve oldukça yavaş olan firefox'la, amerikan menşeili, buglarla dolu duckduckgo browser'la falan olmaz. artık web tarayıcılarında savaşın kesin galibi chromium'dur. zaten insan düşünüyor, koskoca microsoft bile kendi tarayıcı altyapısını yapmaktan vazgeçmiş, kim bu rüzgarın önünde durabilir?
chromium tabanlı oldu artık. google chrome'u ve firefox'u unutturdu bana. o derece güzelleşmiş ve hızlanmış. yalnızca ufak tefek stabilite problemleri var. arada yanıt vermiyor diyor. tabi benim dandik pc'den de kaynaklı olabilir. onun dışında çok çok iyi.
hem epub hem de pdf dosyalarını açıp okuyabildiğim, üstelik bu dosyaları seslendirecek bir ses motoruna sahip olmasıyla pek sevdiğim, okuma modunu kullanışlı bulduğum, "hah sonunda güzel olmuş bu!" dediğim bir tarayıcı iken Microsoft tarafından hayatına son verileceğini öğrendim. Hem de git Microsoft chromium tabanlı bir tarayıcı geliştirecekmiş. Microsoft'un şu açık kaynak atılımlarını güzel buluyorum da ben sevmiştim edge'i be!
bu saatten sonra ağzıyla kuş tutsa bir firefox veya chrome gibi adam yerine konmayacak olan tarayıcıdır.

windows gibi bir işletim sistemini yapıp dünya pazarına hakim olan şirketin bir tarayıcı yapamaması gerçekten çok ilginç.