midyenin haram olması

1 /
tahrimen mekruh denilen mevzu haram a yakın olsa da haram değildir ya bu algıyı ortadan kaldıralım.
bir gün babam, annemlerle turist gibi brüksel'i geziyorduk, *orada da ''morokkan'' dediğimiz fas'lılar çoktur, derken babamın belçika'lı gurbetçi arkadaşı bize eşlik etti. babamın balık sevdiğini ve arap asıllı oluşundan dolayı helalinden bi balık yiyelim demiş. önümüze iki balık tepsisi geldi. karidesler, kalmareler, ton balık, somon, şu bu işte dağınık yatıp gel beni ye diyorlar. aah tabi yanında da nane çayı ikram ettiler * ekrem amca hiç yemedi karides, kalmare, ahtapotları, biz löpür löpür götürüyoruz. derken bi ara ekrem amca içeri gitti. anneme mezhep yüzünden yemediğini mi sordum. onayladı beni ve şafi mezhebine göre denizden çıkan her şeyin helal oluşunu ve bizim onları yememizde kusur olmayışını dedi. oho benim babişimde ex şafii, şimdi arap ülkelerinde yaşamış bi insan, fas'ta kalmareli, karidesli pizza gömüyorduk, baharatlı salyangoz denemiş insanım. delikatesse sayılır oralarda. gel de haram de. tahrimen mekruh o kardişim. *
Mezhepler arasındaki çelişikliğin 2 din arasındaki çelişiklikten daha fazla olduğunu ortaya koyan hayvanın eti.

Abee biz, Kur'an'da haram kılınmışların dışındaki her türlü hayvanı midemiz tutarsa yeriz. Midye heç yememişim, eti eyiyse ve cepte de para varsa niye yemeyelim?
hanefi mezhebinin dinin tamamı olduğunu öğrendiğimiz, sıradan fıkhi bir mesele. haram falan değil, hiçbir zaman da olmadı. kimince mekruh görülmesi, ne zamandır insanı günaha götürecek ve asi edecek haram seviyesine çıkmış, bu da komik bir durum. Allah rasulü aleyhissalatu vesselam'ın imam buhari rahimehullah'ın sahih'inde ve ebu davud rahimehullah'ın sünenindeki hadislerde; denizin suyunun temiz ve ölüsünün helal, olduğu kayıtlıdır. deniz hayvanları arasında helal olmayan bir türünün olduğunu bilmiyorum. insanlar deniz böceklerini dahi yiyor. adet görüyor deniyor ama enteresan bir şekilde, adet gören neleri yiyoruz bu da başka bir şey. kıyas yaparak bir de üzerine kokoreç'i de o kisveye sokmaya çalışmak var bir de.

e tabi bunun sürekli ısıtılıp öne sürülmesi de, başka bir komedi. yemiyorsanız, susup yemeyebilirsiniz, yiyenleri rahat bırakabilirsiniz. ben şahsen midye yemem ama haramlığından değil, sevmiyorum. ama kokoreç'i seviyorum. kola içmiyorum, pepsi içmiyorum, meyve suyu veya gazlı bir şey içmiyorum ama cola'nın amerika malı olmasıyla falan zerre miktarı ilgisi yok. mideme zarar veriyor ben de içmiyorum. bu.

hanefi mezhebi dinin tamamı değil arkadaşlar, kabul edersin bu mezhebe bağlı alimlerin içtihadlarını kabul edersin, eyvallah denir ama çıkıp bu haram diyerek din adına bir hüküm koymaya çalışırsan, bu kabullenecek bir hareket olmaz.
hanefilere göre helal değildir, ancak bir şeyin haram olması için onun direk Kur'an'da haram olarak belirtilmesi gerekiyor yoksa haram diyemezsin.
Hiçbir mezhepte haram kabul edilmez. Yalnızca İmam hanefi mekruh demiştir o da haram manasına gelmez. Yersin yemezsin takva meselesidir ama ben bir hanefi olarak hem yer hem yediririm.

#7007797
Ayrıca bir şeyin haram olması için kuranda 'direkt' belirtilmesine de gerek yoktur. Sünnet, Kıyas, içtihad da haramı belirleyebilir. Bilmediğimiz konularda çok da yorum yapmamak lazımdır.