milli işlemci çakıl

1 /
ceo'su barni moloztaş olduğu iddia edilen çakmaktaşlar şirketinin geliştirdiği işlemci.

bir yerden başlamak lazım. bunlar güzel işler.
önemli olan doğru ve mantıklı hamleler yapmak.
"gecesini gündüzüne katan beyinlerin varlığı ile günümüz teknolojisine hızlı bir şekilde ayak uydurmaları çok zaman almayacaktır"

hayır alacaktır, hem de çok uzun zaman. günümüz teknolojisi, 4 nanometre 5 ghz üstü 8 çekirdek işlemciler iken çakıl 65 nanometre 400 mhz tek çekirdek bir işlemci ve en azından 4 yıldır geliştirildiği bilinmekte, ne zaman üretime geçeceği de meçhul.

bu tarz çok çok ileri seviye üretim teknolojisi gerektiren ürünleri yapabilmek hiç kolay değil. otomobil üretmekle karıştırılmamalı, hayal satmamak lazım.

peki bu milli işemci üretilirse nerelerde kullanılacak? öncelik askeri cihazlar ve sistemler, iletişim cihazları, medikal cihazlar.
yani bu işlemcinin pc ya da telefonunuza girmesi hakkıyla üzerinde çalışılır ve geliştirilirse en az 15-20 yıllık bir süreç.
milli işlemci çakıl, aselsan ve tubitak bilgem tarafından geliştirilmiştir. gecesini gündüzüne katan beyinlerin varlığı ile günümüz teknolojisine hızlı bir şekilde ayak uydurmaları çok zaman almayacaktır.

mevzu güvenlik (security) olunca bazı şeylerin ultra gelişmiş olmasından ziyade özgün ve milli olması daha iyidir. pek çok siber vakada görüldüğü gibi, yazılımınız size ait ve güvenli (secure) olsa dahi donanıma da atak gerçekleştirilebiliyor. fiziki zarar verebilen ataklar, siber istihbarat dünyasında casusluk faaliyetleri ve donanımı kontrol edebilme yetisi gibi durumlara karşı alınabilecek en iyi önlem başkasının malını kullanmamaktır.