milli muharip uçak

1 /
financial times'da çıkan habere göre rolls-royce ile motor görüşmelerin aksadığı uçak. rolls-royce burada iş yaptığı kale grubuyla aynı tei gibi bir firma kurmak istiyor. tei'de çoğunlu hisse tai'de (yüzde 50.5) ve general electic'in yüzde 46,2 hissesi şeklinde. rr-kale arasında türk tarafının çoğunluk hissesine, her türlü seri üretim ve ticari hakka sahip olduğu ama rr'nin de bundan para kazanacağı bir şekil istiyor. bizimkiler trmotor firması (yüzde 55 bmc, yüzde 35 tai) rr danışmanlığında geliştirecek gerisinden hiç pay almayacak. güya parayı biz kazanacağız ve kimseyle paylaşmayacağız. dayı sen 5. nesil motor üretebiliyor musun da böyle zıpçıktılık yapıyorsun? havacılık içindeki kale varken trmotor ne? ortak yapısı her şeyi açıklıyor gerçi.
çinli ipek tüccarı üstad beyan etmiş ben de teknik yardım konusundan bahsedeyim. bundan 4 sene önce ingiliz iki firma ile eskişehir de tai ortaklığında bir tesis kuruldu. hatta kale grubu ilk çalışmaların meyvesini insansız hava araçları için jet motoru oluşturarak gerçekleştirdi. işin zor yani şu 1970`ler de geliştirilen f16 uçuş segmentinin sadece arge`ye ayrılan bütçesi 22 milyar dolardı. türkiye`nin bunun tek başına altından kalkacak ne bütçesi var, ne de ilmi birikimi var. o açıdan yüzde 70 yerli de olsa projenin arkasından durmak son derece kritik.

hem uçuş sistemleri hem de teknik tasarım şu an kale / rolls-royce grubu tarafından ortak yürütülüyor. milli tasarımı f-22`ye biraz yakın, özellikle ortalama dizayn bizim için önemli. hem kara saldırıları hem de hava da özellikle ruslar ile didişebilmek adına hız ve g teknik olarak bizi en çok zorlayacak hususlar. Allah yardımcıları olsun çok ama çok önemli bir eşikteyiz.
Devrim arabaları gibi bir sabotaj ve baltalama hadisesi yaşanmazsa er ya da geç yapılacağını umduğum milli uçak. Az olsun, öz olsun. Kötü olsun, bizim olsun. Bir sefer de kendi yağımızda kavrulalım. Ve bu arada arge'ye daha fazla bütçe ayrılmalı. Şu haliyle zaten dünyada listede bile değiliz.
temal kotil'in açıklamasına göre 2026 yılında ilk uçusunu yapması planlanıyormuş. 2023 uçuktu ama mevcut durumda 2026'da uçuk. bu uçağı gerçekten yaparsak erdoğan milleti ne kadar gazlasa hak veririm. kemal paşa'nın türk milleti çalışkandır, türk milleti zekidir sözü gerçek olur. bu projenin ne olduğunu insanlar tam tartamıyor. eğer denen tarihte uçarsa uçağın yerli yazılımı, yerli aesa radarı, yerli füzeleri ve büyük oranda yerli bir motoru olacak. bu saydıklarım şu an üzeründe çalışılan şeyler. gerçek olduğunu -inşallah göreceğiz- gördüğüm zaman ağlarım herhalde.