milliyetçi hareket partisi

#siyaset  #özgürler 

1.
alparslan türkeş tarafından 60`lı yıllarda cumhuriyetçi köylü millet partisinin içinde bir fraksiyon olarak başlayıp, önce partinin ele geçirilip, sonra adının değiştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. türkiye cumhuriyeti siyasal hayatında milliyetçiliği kendisine ana eksen olarak alan ilk siyasal partidir. başlangıçta genel kabul gören nihal atsız ekolü olarak adlandırılabilecek türkçülüğe, ilerleyen dönemde müslümanlık da eklenmiş, bu da atsız taraftarlarının partiden ayrılmasına neden olmuştur. 1970'li yıllarda milliyetçi cephe hükümetleri olarak adlandırılan, süleyman demirel başbakanlığındaki hükümetlerde, milli nizam partisiyle birlikte, koalisyon ortağı olmuştur. 1980 askeri harekatıyla kapatılan parti 1984 de çıkan afla, milliyetçi çalışma partisi adıyla tekrar kurulmuş, 1990 yılında tekrar mhp adını almış, takip eden seçimlerde refah partisi listelerinden tekrar meclise girmiştir. nisan 1999 yılında yapılan seçimlere kadar, bir süre meclis dışında kalan parti bu seçimlerden % 18 oranında oy alarak çıkmış. 2002 yılında yaşanan ekonomik krizlerin ardın yapılan genel seçimlerde barajı aşamayarak tekrar meclisin dışında kalmıştır. 2007 genel seçimlerinde % 14 oy olarak, 71 milletvekili ile tbmm'ye geri dönmeyi başarmıştır.

halihazırda genel başkanı devlet bahçeli olup, ekonomiye "ekönömi" demekte ve meydanlarda yaptığı dört işlem pratikleri ile evlerimizin neşe kaynağı olmaktadır.
devamını gör...
aşkımızı,gönlümüzü,enerjimizi verdiğimiz,
fakat son yıllarda tabandaki kadrolarla kan uyuşmazlığı yaşadığımız,
bu vatanın,bu dinin selameti için binlerce şehit vermiş bir harekatın sözcülüğü üstlenen parti.
hala gönlümüz bu partide lakin derin bir öz-eleştiriye ve kendini sorgulamaya ihtiyacı olan parti.
devamını gör...
başta ülkücülerin kendi liderlerinden ve parti örgütlenmesinden mutlu olmadığı partidir.türkiye gibi bir ülke bu partinin başarılı olmamasın hiçbir nedeni yoktur oy kitlesi artık akp partiye karşı şehit cenazelerinden nefret boşalması kürtleri sevmeyen kişilere indirgenmiştir.benim şahi kanaatimce bir ideolojisi partisinden çok duygusal reflekslerle hareket eden bir türkiye partisidir.
devamını gör...
11.
bu ülkede türklüğe/türklere en çok zarar veren oluşum. eğer bugün onlar biz "türkçü"yüz derken, insanlar bunu ırkçılıkla bağdaştırıyorsa; burada sorun insanlarda değil türkçülüğü yanlış yorumlayıp, hatalı lanse edenlerdedir. ailesi ülkücü olan- bu tabanda yetişmiş birisi olarak söylüyorum bunları, mhp- ülkü- ülkücülük- türkçülük bunlardan canı yanmış, bir "can" toprağa gömmüş birisi olarak söylüyorum, "ülkü"nün ne olduğunu, neye hizmet ettiğini adından daha iyi bilen bir insan olarak söylüyorum; Allah aşkına düşün artık türk'lerin yakasından...
devamını gör...
15.
islama küfredenlerin karşısında başını eğmeyen insanların olduğu parti ... islamı kurtarmak gibi bi amaçları olmayıp islam ile kurtulmayı amaçlarlar...
devamını gör...
18.
daha önce de söyledim yine söylüyorum..aga bu adamlar işteki potansiyeli gördüler paso film çekiyolar..sektöre çok hızlı giriş yaptılar şimdiden 10 filmleri oldu bile..

yanlız devlet reyizin de kasedi çıkarsa çok üzülürüm..piskevit olayından sonra piskevit dedim diye çocuklar beni çok sevdi diye ortalarda dolandı adam günlerce, şimdi aynı adamın ahlaksız görüntüleri çıkarsa bir nesil travma geçirebilir hayata ve insanlara güveni kalmaz valla..
devamını gör...
19.
mhp'de kaset skandalı ile ilgili bir vekil eşinin yakınlarına verdiğ tepki:
''bu dümbüğün böyle olduğunu yeni mi öğrendiler''
devamını gör...
20.
hem parti içindeki bir takım dümbüklerin hem de parti dışından bir takım leş kargalarının ittifakı ile bitirilmeye çalışılan parti.köklü bir değişiklik yapılmadığı ve parti hakiki ülkücü kadrolarla hareket etmediği takdirde gittikçe zayıflayacak olan parti.
taban ile tavan arasındaki uçurumu görmemek körlük olsa gerek.dıştan bir takım müdahaleleri ya da kasetleri beklemeden, sağlıklı bir öz-eleştiri sürecine girilmeli ve yönetim olarak 'biz nerde hata yaptık' denilmelidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.