misafirliğe getirilen tatlının yemekten sonra konmaması

1 /
biz de adettir, hatta çoğu evde adettir , misafirliğe gelirken tatlı , pasta börek bir şeyler alırsın ve ev sahibi onu çayın yanında gelenlere de servis eder.

ancak bu kuralı yıkan bazı istisnalar olurdu.küçükken öyle çok pastane ürünleri tüketemediğimiz için işte böyle özel zamanlarda yediğin kadar. babam da özellikle misafirliğğe gidiliyorsa en iyisisin alırdı. tabi çocuksun gözün kalır, yiyemezsin de çünkü misafirliğe gidecek .arkadaş ben giderim, o pastane ürününün hayaliyle o gelmez var ya. ev sahibi onu koymazdı bir canım sıklırdı, bir moral bozukluğu...

şimdi artık pastane zincirleri sahibiyim, her gün 26 tepsi ekleri evime getirtiy...şaka bir yana lütfen siz misafirlerin getirdiği o leziz pastaları koymamazlık etmeyin. şimdi herkes çoık rahat ulaşıyor her şeye gerçi de. herneyse benim gibi sümdük bir bebe gelir verin yesin gariban...

sabrımızı sınayan olaydır.tüm gece ev sahibini göz hapsinde tutarsınız her mutfağa gidişinde ha şimdi geliyor diyerek heveslenirsiniz ama çaylar içilir yok,meyve yenir yok son bi ümitle daha beklersiniz o sırada ev sahibi elinde kolonya şişesiyle çıkagelir işte tüm beklemenizin beyhude olduğunu o an anlarsınız o hayal kırıklığı paha biçilemezdir.
misafirin o tatlıyı unutması içindir. bir misafirliğe giderken hediye götürmek sünnettir. sünnet sevabı aldıktan sonra varsın o tatlıyı yemeyeyim. her hangi bir beklenti içine girmemek en güzeli. lakin iş güllüoğlundan alınan baklavaysa eğer, kimse kusura bakmasın o tatlı buraya gelecek!!!
misafirliğe götürdüğü ikramı yemek isteme görgüsüzlüğünü ortaya çıkaran durum.
hediyedir o senin değildir. yemek istiyorsan evine giderken kendine de alacaksın.
tatlı çok güzelse bazen biz de yapıyoruz diye düşündüren başlık... şaka şaka biz ilk tatlıyı veriyoruz ki tıkasın çok yemek yemesinler..