mobilya

1 /
Yakında kutuları ve bir bavuldan fazla olan eşyalarımı koyacak tahta parçalarından yapılmış yeni olanından alacağım şeyin ismi mobilya. Zaten çok güzel vardı ama sığmaz hale geldi artık. Ayrıca koltuk falan da eklenecek dolaba.
O değil de, hayatında her zaman pek taşınır malzemeyle yaşayan benin, bu tarz taşınmaz şeyleri ilk defa kendi seçimiyle, tarzıyla hem de baya önem vererek olmuş olacak.**
Yenilenen, yeni evlendirilen eşya kısmı. Alırken göz önünde bulundurulması gereken kriterler:

1- Fiyatı

2- Sünger kalınlığı ve kalitesi, kullanılan sunta/ ağaç kalitesi, sağlamlığı( örneğin: eskiden yaylı yapılan koltuklar artık süngerden yapılıyor. Size şu lazım: en geç ne zaman çökecek?)

3- Temizliğinin kolay olup olmaması

4- Şıklığı

Realist önem sırası tam olarak bu şekilde. Artık yenileme amaçlı möble almak lüks. Hoş bence eskiden de lüks ve gereksiz bir hareketti. Döşeme değiştirme, yüzey kaplama kağıtları, kendin pişir kendin boya ile alternatifler çok. Olmak da zorunda. Zira petrolün varil fiyatına gelen zam sizden sünger fiyatı olarak çıkıyor. Bilmem anlatabiliyor muyum?

He bu arada marka takıntısı olan aramasın. Boydak holding Boydak iken birçok möble aynı imalathaneden çıkar biri istikbal diye satılırdı diğeri ise yurdumun bir köşesinde Özcanlar mobilya olarak karşımıza çıkardı. Çoğu firma böyle devam ediyor. Marka fiyatı o kadar uç ki; hem marka hem gönlüme göre olsun diyorsanız elinizi önce cebinize sonra da diğer cebinize atmanız gerekebilir.
Babamın MEB'den emekli olduktan sonra ortaklığını kurduğu ve 20 senedir yaptığı iş sektörü. Fırsat olsa ortaklığı devredecek ama kısmet olmuyor.

Küçük dayım, dedem ve kardeşleri, kardeşlerinin çocukları da bu sektörde.