moderasyon tarafından tehdit edilmek

1 /
moderasyonun acemiliğine gelmiştir.
tehdit ne lan , şöyle sallandıracaksın üç beş tanesini sözlüğün meydanında, bak bakiim bi daha yapıyorlar mı.
kardeşim bak bu moderasyon abine söyle bana atar yapmasın. bi de benimle böyle emri vaki konuşmasın, hem başlık açıyorum hem tanım giriyorum, hem başlık açıyorum hem tanım giriyorum.
bakın beyefendi! ben burada size kaliteli bir yaşam sunuyorum...
Moderasyon tarafından adam kayırma olayı tartışmaya açık bir olaydır. Bazen hepimiz kendimize yakın gördüğümüz, sevdiğimiz insanları koruyup kollayarak diğer insanlardan kayırırız. Bu iç güdüsel bir şey ve engel olmak gerçekten çok zordur. Tabii gönül ister ki yönetici pozisyonunda olan herkes diğer herkese eşit uzaklıkta ve adil olsun. Çünkü adalet hepimize lazım. Ancak mevzu tehdit olunca orada bir durmak lazım. Uyarı ile tehditi birbirinden ayırt etmek gerekir. Ben hiç bir modumuzun herhangi bir yazarı tehdit edeceğini düşünmüyorum. Böyle bir durum söz konusu bile olamaz. O olsa olsa uyarıdır. Tehdit olsa duramazsın...
Talihsiz bir olay.
Paragraf paragraf nakış gibi talihsizlik işlenmiş ve son paragraf tehdide tehdit ile cevap verilmiş. Yazmadan önce 5 defa düşünüp 1 defa yazıyoruz zaten. Jurnalciler topluma böylelikle düşünmeyi öğretti sağ olsunlar.
bence üstteki tanım dursun ki moderasyon ne yapmış, oysa yazar nasıl bir muamelede bulunmuş bilelim.

Necip Fazıl'ın sözü örnek verilerek yazılmış tanım üzerine yapılan yazışmanın boyutuna vâkıfız. şimdi belki de üstteki tanım silinip yazarla özelden hocam ayıp oluyor diyecegimi-zi sananlar olabilir fakat hiç gerek yok. ben de şimdi format dahilinde yazıyorum mesela, sorun yok değil mi?

eksileme hususunda; evet seri eksileme diyebilmek için belirli bir sayıyı aşmak gerekiyor ki buna 3-5 dahil değildir. ama eksilenmeye maruz kalan yazarın bunu dile getirmesi de gayet doğaldır. aslında o nfk sözü üzerine yapılan mod yazışmasında kalkıp da "ya hocam bırak Allah'ını seversen, akıl var mantık var" deseydim belki de eğreti duran dananın kuyruğu kopardı. bunlar hep efendiliğini bozmamaktan kaynaklanıyor. yoğun talep olursa seve seve ben bu oyunu bozarım!

t: an itibariyle gerçekleşmesi mümkün olan eylem.
Tarafıma yapılmış bir operasyondur.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum.
Dünya sözlük'te yeni olabilirim ancak; yıllarca ekşi sözlük'te, uludağ sözlük'te ve itü sözlük'te yazdım.
Sözlük formatı nedir, ne değildir çok iyi biliyorum.
Bir kaç gün önce haluk levent hakkında bir entry girdim. Yazarın biri nick altıma olur olmaz şeyler yazdı. Sonra başka bir yazar da yine nick altıma necip fazıl'ın "benim geçmişim çöp gibidir, geçmişimi ancak köpekler karıştırır" cümlesi ile başlayan bir entry girdi. Entry hâlâ duruyor.
Yazar, resmen bana " sen haluk levent'in geçmişini karıştırıyorsun, öyleyse sen bir köpeksin dedi.
Ben de böyle söylemesinin çok ayıp olduğunu, benim haluk levent'ten dolayı mağduriyet yaşadığımı mesajla söyledim kendisine. Zaten bilmeyen yoktur. Haluk levent'in 300 taneden fazla çeki yazılmıştır. Bununla ilgili hapis bile yatmıştır. Çeki yazılması onun dolandırıcı olduğu anlamına gelmez ama o, alacaklılarına acayip entrikalar çevirmiştir zamanında. Velhasıl. Kocaeli esnafı ondan çok zarar görmüştür.

Bu yazar arkadaşımız, canciş mod arkadaşına brni şikayet etmiş olacak ki; ardından modlardan biri bana mesaj atıp, aranızda bir olay geçmiş, lütfen daha usturuplu olun diye uyardı beni.
Yazar bana, benim nick altımda açık açık köpek demiş, ben de ona karşı usturuplu olacakmışım!
Oldu!

Dün de başka bir mod arkadaş bana mesaj attı.
Seri eksiliyorsun, dikkatimizi çekiyorsun falan diye.
Ben de kendisini seri eksilemediğimi, hatta kendisini hiç eksilemediğimi söyledim. O da cevaben bana beni değil, başkalarını eksiliyorsun, seni uyarıyorum diye mesaj attı.
Kimi eksilediğimi sordum, hâlâ cevap bekliyorum.
Bu arada kimi eksilemişim diye araştırayım dedim. Zaten 15- 20 tane yazar var, çabucak buldum kimi eksilediğimi.
Modların Seri eksiledin dediği yazarın 3 tane entrysini eksilemişim. 2 tanesi sleeve hakkında yazdığı yanlış bilgi yüzünden, diğeri de başka bir konu ile alakalı.
Sleeve konusunda hatalı bilgi vermişti, eksiledim. Hatta doğrusunu da bir entry ile aynı başlığa yazdım.

Burada gördüğüm şu; yazarlar, modlarla arkadaş olmuşlar, kafalarına göre millete uyarı atıp tehdit ediyorlar.
Sen basit bir modsun. Nereden biliyorsun benim seri eksi attığımı? Hem daha seri eksi nedir bilmiyorsun? Seri eksi demek, o yazarın tüm entrylerini eksilemek demek. Kendiniz gibi çocuk mu sandınız bizi? 3 tane eksi verdik diye bebek gibi ağlamışlar size.

Mod dediğin adaletli olmalı. Hakaret edilmediği sürece, her düşünce, her fikir, her olay eleştirilebilir. Birinin beyaz dediğine başka biri siyah diyebilir. Ayrıca ben kimseye iftira atmıyorum, yaşadığım olayları anlatıyorum. Sen kimsin ki bana köpek deme hakkını kendinde buluyorsun? Burada ceza alması gereken kişi varsa öncelikle o ben değilim, onu bana söyleyendir.

Benimle uğraşmayın. Geldim, iki cümle yazıp kafamı dağıtıp gidiyorum. Kimseyle zerre kadar işim yoktur.
Vatanıma milletime ve siyasi görüşümün liderine sonsuz bağlıyım. Sizin yalan rüzgarı dizisi gibi entrikalı hayatınız beni hiç ama hiç ilgilendirmiyor. Bana hakaret edene alttan almam lafımı koyarım.

Konu ile alakası yok ama Recep Tayyip Erdoğan'a yapılan hakaretlere de hiç dayanamam, anında şikayet ederim cimer'e. Ona göre yazdıklarınızı 5 kere düşünüp ondan sonra paylaşmanızda fayda görüyorum.
Edit: tehdit değil, güzelce uyarı yapıyorum. Kötü bile olsa ülke liderlerine hakaret edilmemesi gerekir. Kaldı ki; Recep Tayyip Erdoğan gibi bir lider dünyada yok.