monark

osmanlı dilinde ''devletlüm'' diye anılır.

eski yunancada ise "hükümdar" demektir; "mono" (tek) + "archã³s" (yönetici) kelimelerinin birleşmesinden oluşturulmuştur.

(bkz: monarşi)
devamını gör...
fransız ihtilali'nden ve bolşevik devrimi'nden sonra hali harap olmuş kişilere, hali harap değilken verilen isim.

çağrışım olarak (bkz: noah's ark) geliyor akla.
devamını gör...
bütün yazarlar eşittir monarklar daha eşittir vecizesine konu olmuş ulu paşa gibi ulu önderlerdir.

sözlüklerde naipleri de vardır.
devamını gör...
[lat.] tek, öncül. mutlak otorite sahibi yönetici. bu işin terminolojik kısmı.

dünya sözlük isimli platformun kurucu ve yöneticisi. anayasasında demokrasi ilkesinin var olduğu bir yapının fikir babasının kullandığı unvan.
binlerce yazar, milyonlarca tanımı teşkil eden, sair sözlüklerden müstakil bir ahlak anlayışı ve ciddiyetinin esas kılındığı bir oluşum için böyle bir ironi ne kadar doğrudur? bu durum mezkur yapının meşruti monarşi'yle yönetildiğini gösterir mi? müsbet ve huccetiyle güçlendirilip desteklenmiş veriler istiyorum sayın yönetici ! monark hakikatse ihtilal zaruriyettir !
(bkz: jön dünyalılar)
devamını gör...
yazarlaar modlara, modlaaar monarklara, monarklar admine dönmeli yurdumda nın üçüncü basamağıdır. sözlük anlamı yöneticidir. bir nevi serkomser yani.
ama yinede bu sözlükte ne iş yapar çözebilmiş değilim. derviche modlara iki lahmacun söylerken monarka üç lahmacun mu söylüyor nedir olay?
devamını gör...
güneydoğu kanada'da yaşayan bir tür kelebektir. çok üzücüdür ama, bu kelebekler, normalde, tırtıllıktan kurtulup tam bir kelebek olduktan sonra ancak 5-6 hafta yaşarlar.
devamını gör...
hükümdar ya da hünkâr, bir ülkede mutlak otorite sahibi yönetici anlamına gelir. hükümdarlar, imparator, padişah, kral, han, hakan, şah gibi unvanlara sahip olurlar. yunanca kökenli monark sözcüğü de genellikle hükümdar ile eş anlamlı olarak kullanılır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.