msn

micrisoft network'un kısa yazımı.

günümüzde bütün iletişim biçiminin yerini almıştır. eski-yeni arkadaşlar, sık görüşülenler, gruplar, engellenenler..
bir de engellemeyi unuttuğunuz kişiler vardır ki apayrı bir mevzu. çevrimiçi olursunuz, görmek istemediğiniz kişiyi görürsünüz ve hemen çevrimdışı görün moduna geçersiniz. komik ortam vesselam. en az insanlar kadar komik...
devamını gör...
gözden düşendir. yok artık pek kullananı. icq gibi geride kalıyor artık sanırım. neydi lan o icq numarası hakketen.
devamını gör...
facebook'un çıkmasıyla sosyal manyakların yavaş yavaş terk ettiği, ama amacı iletişmek olanların inatla tünediği ortam.

sen başkasın be emesen!
devamını gör...
microsoft'un ağ üzerindeki (internet) uygulamalarının genel adıdır. sıklıkla "messenger" adlı yazışma programı yerine kullanılır ama bu yanlıştır. önceleri msn messenger; olan bu program, sonrasında windows live messenger diye adlandırıldı ama o eski popülerliğini kaybetmiştir.
devamını gör...
windows messenger (netmeeting arayüzünün kullanimi)
msn messenger (smiley arayüzünün büyük oranda gelismesi)(8. versiyonla kisi listesine sinirlama getirilmesi)
windows live messenger (bilgisayari daha cok kasmasi)

gibi zamanla isim ve özellik degistiren programin halk dilindeki tek adidir. en cok ses getiren özellikleri parantez icinde belirtilmistir.

mesajlasmak icin "=> udp 1863" portunu kullanir. yani gönderdiginiz yazinin karsiya gidip gitmedigi kontrol edilmez. ondan sonra da "yazdiklarim gelmiyo mu nalan ablaaa" diye sizlanilir. halbuki ne var yani onu da dosya transferindeki gibi tcp ile yollasana kardesim. yahu uzar bu konu. neresinden yazsam bi milyon uzaga tasir konuyu. bosver azizim, sen bak corbana. *
devamını gör...
bir zamanlar revaçta idi ki, internet cafeye gittiğinde cafeci amcaya " abi bir msn ye bakıp çıkayım, online kimse var mı" diye izin istenirdi var ise saat açtılırdı *, tabi sonra intcafeci bunu yasakladı.
devamını gör...
msn bir ağ hizmetidir (bkz: microsoft network) ve bu hizmetin, ağdaki uygulamaları kolaylaştırmak için bir çok ürünü vardır:
(bkz: msn explorer)
(bkz: msn messenger)
(bkz: msn live messenger)
(bkz: msn search)
(bkz: msn toolbar)

pc ile yeni tanışan kişilerin ilk kullanmak istediği program chat programlarıdır ve messenger de windows'la beraber yüklü geldiği için çabuk yayılmıştır bir sonraki jenerasyon msn messenger'e (daha kullanışlı olduğu için) geçmiş ve bundan sonra bu uygulama msn diye anılır oldu.
devamını gör...
hiçbir yere gittiği yoktur aslında. son yılların modası çevrim dışı takılmaktır. twitter, facebook, flick, tumblr ..uzar da uzar her yerde aktiftir de güya msn açmaz. neden çünkü yıl 2011 ve bu zamanın mikiliği bunu gerektirir.
devamını gör...
facebook popüler olunca pabucu dama atılan iletişim penceresi. sesli ve görüntülü iletişim sağladığı için aile içi görüşmelere hizmet vermiştir yıllarca, bilgisayarlardan tamamıyla kaldırılmaması ve unutulmaması da sırf bu nedenledir sanırız.
devamını gör...
eve ilk bilgisayar girdiğinde bozarım korkusuyla başlat düğmesine bile basamadığım günlerde okuldan über hoş, yakışıklı normalde bana çok bakmayacak olan bi arkadaş yanıma gelip msnin var mı diye sorduğunda, abisini pc başında hayranlıkla izleyen bir mal olarak verdiğim cevap şu olmuştu: benim yok ama abimin var. yaşadığım en büyük rezilliklerin başında gelen bu olay sonrası yaşadığım travma sanal aleme hızlı bir giris yapmama vesile olmuş, beni buralara taşımıştır.
devamını gör...
azaldıkta bitmeye yüz tutandır.
nedendir bilinmez telefonla saatlerce konuştuğum insanla burada 5 dakikayı zor dolduruyorum, görüntükü konuşma olsa bile.
devamını gör...
uzun yıllar revaçta idi msn aşağı msn yukarı msn adresini versene diye dolaşıp dururduk, sonra azalmaya yüz tuttu herkes online iken günler boyunca konuşulamayacaktı insanlar biribirleriyle pek konuşacak bir şey bulamadı ve facebook denen şeyin ortaya çıkması ile sadece bir kaç yaşlı amca kullanmaya başladı, ve bitmeye yüz tuttu kaldırılması gündemde, aslında bu internet aleminde her popüler olan şey bir süre sonra azalmaya yüz tutuyor gibi, facebook mesela artık eskisi kadar paylaşım yok resimde pek yüklemiyorlar o da bir azaldı yavaş yavaş.
devamını gör...
hala aktif olarak kullandığım hede.

yerini de hicbisey almıyor valla..
devamını gör...
facebook, twitter, hotmail kullanırken kullanmak dışında kullanılmayan zamanında facebook kadar aktif olunan iletişim yolu.
devamını gör...
hala aktif olarak kullandığım iletişim aracı. ancak şöyle bir durum var, hiçbir zaman çevrimiçi arkadaş bulamıyorum. herkes mi bıraktı yahu * azıcık nostalji yapın insafsızlar.. bugün kendimi ekledim ve artık online olduğumda birini çevrimiçi görüyorum. çok duygusal.
devamını gör...
facebookun hayatıma girmesiyle değil, bilgisayarımın çökmesiyle yokluğuna alıştığım iletişim aracı.
geçen gün oturum açıp 11 online görünce işte benim gerçek arkadaşlarım dedim. özlemişim vallaha. arkadaşlarımı değil yav, msn'i özlemişim.
eskiden yüksek online sayısıyla hava da atardık, şimdi 3-5 online görünce takla atıyoruz. daha fazla bölük pörçük cümle kurmadan gideyim en iyisi. whatsapp da iyidir.
devamını gör...
mart ayında kendini imha edeceği söyleniyor. peki mail adresleri ne olacak diye düşündürtmüştür beni. ben hala kullanıyorum bunu hemde her gün.
devamını gör...
sadece skype olarak adı değişen iletişim ağı. mailler vs. aynı duruyor.
devamını gör...
tarihe karıştı, skype iyi ama mailleri direk görebileceğimiz bir özelliği de olsaydı, msn bunun için hala daha güzel, köşede gösteriyor gelen maili, şimdi ise maili ayrı, skypeı ayrı açmak durumundasınız, msn ile tek uygulama ile iş görülürdü.

msn mobilde hala var, appstorelerden indirilebilir, ama çince olmuş, halihazırda msn yüklü ise, güncelleme gelirse güncellemeyin, msn sadece çinde skypea evrilmedi, bu sebeble aplikasyon da onlara hizmet eder oldu, ama kullanılılabilir hala.

devamını gör...
bir zamanların efsane haberleşme platformuydu.
"facebook kasıyor, msn adresini versene" repliğine neden olan şeydi. bir kızın msn adresini almak, telefon numarasını almaktan daha mühimdi.
fakat o da tarihe yenildi. hey gidi günler.
devamını gör...
hey gidi. ne yardırırdık zamanında. itiraf ediyorum listelerimi fakirler, zenginler ve aile olarak belirlemiştim.
devamını gör...
slm, nerden, asl sorularını hatırlatan artık mazi olmuş program.
devamını gör...
bugün facebook'un tahtına sahip olma potansiyeli var iken bu potansiyeli ya kullanamadı yada böyle düşünceleri yoktu. blog tarzı profil özelliklerinin görüntülendiği, resim paylaşımı yapıldığı sistemi msn'nin en yaygın olduğu yıllarda vardı.
devamını gör...
çıkma teklifiydi la msn'iğn var mı demek. daha ne olsun.
devamını gör...
seviyorum ama kimi'
en tatli birini
nasil anlatayim sana
ilk harfelere baksana.
devamını gör...
en son çıkan versiyonuyla artık büyük değişimlere gitmiştir. yıllardır alıştığımız "sağda avatar" olayını bize değiştirip sola taşımıştır.
devamını gör...
bu şey yüzünden yeni yetişen gençler birbirleriyle irtibat kuramıyorlar,msnde rahat rahat konuşan bir genç,günlük hayatında karşısındakinin yüzüne bakarak konuşamıyor,iki lafı bir araya getiremiyor çok yazık,artık gerekli ama fazla da kaptırdığın zaman iletişim bozukluğu doğuruyor.
devamını gör...
acilen titreşim özelliği kaldırılmalı. ya da çocuk kilidi konmalı. neden diyorsunuz, gözleri iyi görmeyen çizik camlı dürbünler olur olmadık basabiliyorlar. sonrada heve ve diye toparlamaya çalışıyorlar.
devamını gör...
titreşim özelliği istenildiğinde kaldırılabilen bir program. (bkz:windows live )
devamını gör...
microsoftun her çıkan programın bir değişiğini yapma sevdasının ürünü olan, çoğu için hayatın bir parçası haline gelmiş vakit katili
devamını gör...
bi paralı olsa da vazgeçsek dediğim kıymetlimissssss
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.