muammer kaddafi

hayko'dan sonra tipinden korkuğum ikinci kabusum.halkının kendisinden istediği şeyin o saçlarını düzeltmesi ve üstüne adam gibi bir şeyler giymesi olduğuna inandığım diktatör botoks.
devamını gör...
berlusco'nin istisnai erkek ahbaplarından biri.
devamını gör...
hakkında öldü dedikoduları dolaşmaktadır.
devamını gör...
benim şimdiki yaşımdayken 2 yıllık libya diktatörüymüş, 27 yaşındayken de nasıl albay olabilmiş onu da anlamadım. bu yönden takdir ettim adamı, ben hala sözlüklerde sürtüyorum. ayrıca türkiye'de askeri eğitim almış olması bir yana kral idris yine bursa kaplıcalarında tedavi görürken devirmiştir kralı.
devamını gör...
aziz üstel'in yazısından. yazının her satırı önemli ama koyu olanlar kaddafi ile ilgili. necmettin erbakan kaddafi'nin çadırına el pençe divan gittiğinde kaddafi bir kürtdistan'ın kurulması hakkında erbakan'ı azarlamıştı bu da hatırlanmalı.

--- alıntı ---

hakkari'nin çukurca ilçesinde şehit düşen 24 güvenlik görevlisine Allah'tan rahmet dileyin, sonra da bu alçaklığın neden hala sürdüğünün şu kanıtlarına bir göz atın lütfen!

albay hasan attila uğur, "öcalan'ı nasıl sorguladım?" adlı kitabında, pkk'yı bunca yıl kimlerin, nasıl ayakta tuttuğunu anlatıyor. öcalan lafa yunanistan'la başlıyor: "bize ta baştan beri çok destek verdi. kamplar kurduk. maddi desteğini de hiç esirgemedi. teknik konularda yardımcı oldu. sabotaj ve orman yakma eğitimlerini bize yunan istihbaratı verdi." ah cayır cayır yanan türkiye'min güzelim ormanları ah!

suriye'deyse öcalan, hafız esad'ın kardeşi cemal esad'la görüştüğünü anlatıyor. "suriye'de kamplar açtık. örgütlenmemize de izin verdi suriye. ticaret de yapıyorduk; yılda 1 milyon dolar kazanıyorduk. sınırı geçerken, zaman zaman, suriye istihbaratının (el muhaberat) arabalarını kullanıyorduk." peki ya iran? "iran gizli sevisi ittiaat'tan sait adında biriyle görüşüyordum. bize silah, sam7 füzeleri ve lojistik destek sağladılar. sonra bir hastane üç de kamp kurmamıza izin verdiler. silah ve hayvan ticaretinden pay alıyorduk."

peki ya batılı "dostlarımızın" ilişkisi ne boyuttaymış öcalan ve tayfasıyla? sırbistan'dan 20 adet strella füzeleri satın almışlar önce. ama sonra sırplar, çok daha fazlasını bedava vermiş. tnt, c-4 gibi patlayıcıları da sırbistan sağlıyormuş. romanya'da evleri ve dernekleri varmış. türkiye'den pkk'ya katılanların ilk eğitim gördükleri yermiş romanya. istihbarat birimleri de gece görüş dürbünü, telsiz gibi malzeme sağlamış.

gelelim almanya'ya. öcalan, alman gizli servisi'yle görüşmekten tutun parlamementerlerle sohbete kadar, dilediğince at koşturmuş. örgüt yöneticisi kani yılmaz'a pasaport vermişler, türk vatandaşlarını konsolosluklar önünde sürüm sürüm süründürürken! "her anlamda güçlü olduğumuz bir ülkeydi!"

ingilere için söyledikleri de çok ilginç: "hiç birebir siyasi ilişki kurmadılar. ama gizli olarak en büyük desteği ingiltere'den alıyorduk." ya hollanda? "bizim üslenme ve eğitim alanımızdır. en çok para ve destek bulduğumuz ülkedir." öyle olması da gerekir. hollanda uyuşturucu ve uyuşturucu kaçakçılarına göz yummasıyla ünlüdür zaten! fransa tahmin edebileceğiniz gibi, "her zaman yakın" durmasıyla biliniyor. hatırlayın madam mitterand'ı!

peki pkk'ya destek vermeyen ülke var mı? libya! "işçiler arasında iyi örgütlenmiştik. yılda 500 bin dolar bağış topluyorduk. ama libya devletiyle aramız hiç iyi değildi. bütün isteklerimizi geri çevirdiler. kaddafi bize hiçbir zaman sıcak bakmadı!" kala kala kalmışız kaddafi'ye! işte bu komşular ve sözde dostlar yüzünden yıllardır pkk pisliğiyle boğuşup duruyoruz; şehit üstüme şehit veriyoruz!

apo'yu biraz daha iyi anlamak isterseniz bir de şu olaya bir göz atın hasan attila uğur'un kitabından: "sorgunun son gününde çay molası verdik. odadaki pilli radyoyu açtık: barış manço'nun öldüğünü söyledi bir arkadaşımız. apo yüzüme baktı, suratı asıldı: "öldüğüne çok üzüldüm. peki kim öldürmüş?" diye sordu. tabiri caizse o anda hepimiz koptuk!" soru da bir şey yok aslında. teröristin dünyasında doğal ölüm olur mu hiç?

--- alıntı ---
devamını gör...
gelen haberlere göre, libya'nın devrik diktatörü kaddafi sirte'de yaralı olarak ele geçirildikten sonra hayatını kaybetti.

libya sokaklarında sevinç gösterileri var.
devamını gör...
şehit...vefatı göstermiştir ki libya arapları sağlam onun bunun çocuğudur. emperyalistlerle işbirliği yapan bu halk bundan böyle israil yahudilerinden farksızdır benim için. Allah şehadetini kabul etsin.
devamını gör...
abd'nin şehit ettiği ikinci sünni lider. şehit saddam hüseyin'i tüm dünyaya barbar olarak göstermek istemişti. saddam yaşamında hatalar yapmış olabilir ama milyonların gözü önünde şehadet getirerek öldü. katledildi. kaddafi de ne olursa olsun sünni bir müslümandı. kafir eliyle öldürüldü. bu gerçeği görmek istemeyenler, kaddafi şöyleydi böyleydi diyenler çıkacaktır. net bir gerçek var ki o da abd ve siyonizmin islam'a savaş açmış olması.
devamını gör...
batı irandaki idamları izleyinc tu kaka diyor. ama saddam kaddafi useme bin ladini tak tak vurup bbc kanalında kanlı fotoğraflarıyla çekinmeden yayınlıyor.

(bkz: ikiyüzlülük)
devamını gör...
ülkesinde isyanlar git gide büyüyünce "petrolü artık libya halkına paylaştıracağım" diyen devrik lider.
-adama sormazlar mı sen bugüne kadar neredeydin...dile kolay 69 yıl.

bu kuklanın savunalacak bir tarafı yok.

bugün avrupalı liderler bir tek kaddafi'ye "eyvallah " ediyor göründülerse tek bir nedeni vardı,
o da ülkedeki petrolün sadece yabancı yatırımcıların elinde olmasıydı.
ee zaten istedikleri de bu değil mi ?
adamlar top tüfek kullanmadan kukla sayesinde libya'yı sömürdü.

şu an libya'da gördüğüm ve korktuğum şey ,afganlar gibi herkesin elinde bir silah...
eğer taliban'a dönüşürlerse kukla'yı çok ararlar.
devamını gör...
ömer muhtar'ın ölüsünden korktuğu için naaşını kabristanından alıp çöle defneden bir psikopat.
devamını gör...
ülkesinde kendisinden başka şöhretli biri istemediği için ulusal futbol takımının futbolcularının isimlerini formalarından çıkaran megaloman.
devamını gör...
iktidarda olduğu dönemde libya'da her köşe başına dev afişlerini astıran bir narsisist.
devamını gör...
cahiller tarafından petrolü yabancılara işlettiği söyleniyor. ulan bu adam petrolü millileştirmiştir devrimden hemen sonra. sırf bunu yaptığı için bingazili pislik araplar ona isyan etmiş ve kaddafi bu bölgeyi petrol geliğrinden mahrum bırakmıştır. bugün kaddafinin devrilme sürecinin bingaziden başlaması tesadüf değildir. aynı itlerin bugün çocukları isyan etmiştir. illa emeryalistlerin kucağpına oturacaklar.. söylemedi demeyin. kaddafinin aşireti libyanın en büyük aşiretidir. bir milyon nüfusları var. bakın görün o libyada bir daha huzur olur mu. gebersin gitsin alayı. zerrece umurumda değil artık.
devamını gör...
öldükten sonra kimlerince "büyük komutan" diye anılacağı muhakkaktı.
bazı cahillere göre petrolü millileştirdiği iddia ediliyor...bu nasıl bir millileştirme.

http://www.bloomberght.com/...

http://www.cnnturk.com/2011...
(sadece abd'ye yasaklamış...)

***
kaddafi'nin illa bir yönünü sevmem gerekirse "ömer muhtar" ve "çağrı" filmlerine yaptığı yatırım derim. bunun dışında da zerre kadar sevmem.
kukla..
devamını gör...
petrolleri millileştirdiği hayatını bir kez dahi okumuş kişilerin bildiği bir gerçekken bunu inkar etmenin başlı başına cahillik olduğu ortadadır. uzun sözün kısası ölüsü libyalı arapların daha çok bela açacaktır başlarına. hayrolsun inşallah...
devamını gör...
sırf emperyalist düzen tarafından bertaraf edildi diye anti-emperyalist olduğunu iddia edemeyiz bu adamın. zamanında "harekatı düzenleyen müttefik güçler adama kaddafi'yi bile savundurur" yazmıştım. şimdi ara ki bulasın.

nihayetinde diktatördü. ülkesi için faydalı işler yapmıştır tabii. kimse dillendirmese de general franco'nun ispanya'ya sınıf atlatması gibi. ama mevzu bu değil yahu. mevzu insanlıktan nasip almak. buna bir de kaddafi'nin, nato'nun neden sonra başlattığı bosna müdahalesine şiddetle karşı çıkmış olmasını da ekleyelim..

uzatmaya lüzum yok. ntvspor'dan başka hiçbir kanalı izlemiyorum zaten iki gündür, yeminle sıkıldım dünyanın şu -burda kullanmak için düşündüğüm kelimelerin hepsi küfür içeriyor- gündeminden. fm oynamak en iyisi.
devamını gör...
öncelikle:

--- alıntı ---

libya hakkında bilmedikleriniz.

-libya yurttaşlarına kredi sıfır faizle verilir.

-öğrencilere yaptıkları tahsile göre ortalama ücret ödenir.

-işsizlere iş bulana kadar tam ücret ödenir .

-evlenen çiftlere bedelsiz olarak konut verilir.

-yurt dışında tahsil yapanlara 2500 euro harçlık yanında, barınmak ve araç yardımı yapılır.

-ülkede otomobiller fabrika maliyetine satılır.

-libya’nın kimseye tek sent kredi borcu yoktur.

-eğitim, tahsil ve sağlık hizmetleri tüm yurttaşlara bedelsizdir.

-nüfusun yüzde 25’i yüksek tahsillidir.

-son bombalama olaylarına kadar sokaklarda evsiz veya dilenci bulunmamaktaydı.

-bir somun ekmek fiyatı sadece 15 centtir.

abd ve diğer kapitalist ülkelerin libya’yı sevmemelerine şaşmamak gerek. gaddafi imf veya dünya bankası kredisi kullanmadı.

libya bağımsızdı, savaşın gerçek nedeni budur, kendisi bir diktatör olabilir, abd bunu sorun yapmaz. ne zaman ki gaddafi petrol i̇hraç eden ülkelere opec dolar ve euro yerine altın karşılığı satış yapmalarını önerdi.

bu altın karşılığı para basmayan batılı ülkelerin iflasını istemek demekti…

evet; hatırlayın, bunu en son dile getiren saddam hüseyin idi;
opec ülkelerine dolar karşılığı satış yapmamalarını önermişti

--- alıntı ---

şimdi ise libya petrol gelirlerinin %35ine yakınını fransaya devrediyor.. valla helal olsun.. çok arayacaklar fizanlılar bu adamı.. çook..


hell yeah! arap baharı.. alın size arap baharı.. kaddafi'nin öldürülme anı.. http://www.cogitosozluk.net...

devamını gör...
cenazesi ismi açıklanmayan bir camii'ye koyulmuştur. bu da; önce ketledilip sonra merhamet etmenin gösterge oluyor galiba. delikanlı adammış vesselam, teslim olmadı ve o kadar parası silahı varken ve kaçabilecekken cesurca savaşmıştır. teşekkürler emperyalizm!

ayrıca şu detayı da vermekte yarar var: kıbrıs çıkarması sırasında bize yakıt desteği sağlayıp ardından şu sözleri söylemiştir: "kıbrısla aranızdaki sorunda libya hava kuvvetleri emrinizdedir"
devamını gör...
dava adamları ölümsüzdür. bir ölür, bin dirilirler...

hadi bakalım, ortada bir dava var miydi, yok muydu göreceğiz?
devamını gör...
arkasından harf harcamaya değmez. dünya bir pislikten daha kurtuldu o kadar.
devamını gör...
libya halkına altın çağını yaşatmıştır. kendisini deviren yerel ağaların da demokrasiyle uzaktan yakından ilgisi yoktur. kaddafi ordaki feodalitenin canına okumuştur ve bu feodal aşiret liderleri köpekler gibi saldırmak için kurdun yaralanmasını beklediler.

ayrıca (#248456) nolu tanımda da denildiği gibi bize 1974 harekatında ırak, iran bile petrol vermezken kaddafi libya'sı vermiştir. kendi halkını öldürdüğü de yalandan ibaret tabi. ölen pkk'lıların da çoğundan tc nüfus cüzdanı çıkar.

libyalılar kaddafi kral idris'i devirdiğinde de çok sevinmişlerdi ne oldu? kral öldü yaşasın yeni kral olacak libyada başka bir şey değil.

ayrıca canlı ele geçirilip yargılanmadan vahşice ve kancıkça öldürülmüştür.
devamını gör...
onu eleştirenlerin hakkında sahip olduğu bilgileri dünya zihin kontrol odakları olan cnn, fox, abc ve nbc başta olmak üzere onun uzantıları olan cnntürk ve ntv'den edindiği görülüyor. onlar bize bir resim çiziyorlar ve ona inanmamızı bekliyorlar. zihin kontrolü işte böyle bir şey. eleştirel bakış açımızı yitirmişiz, libya'da yaşayan pek çok dostumuz bize kanıksattırılmaya çalışılan 'gerçek'lerden çok daha farklı şeyler söylüyorlar. oradaki hayat şartlarının hiç de bir dikta rejimi gibi olmadığını, halkın inin inim inlediğinin koca bir yalan olduğunu ifade ediyorlar. eleştirmiyoruz, bize verileni alıp inanıyor, onlar üzerinden yorumlar yapıyoruz. kaddafi sütten çıkmış ak kaşık değil. ama libya'da yaşananlar da cnn türk ve fox'un anlattığı gibi de değil.

usame bin ladin'e baskın yapıldı öldürüldü deniliyor. kaddafi'nin cesedini kanlar içinde gösterenler ondan çok daha önemli, sözde abd'de iki kuleyi indirmiş birinin cesedinin fotoğraflarını yayınlamaz mı? çünkü ellerinde ceset falan yoktu. usame bin laden 2008 yılında böbrek yetmezliğinden öldü. sözde operasyonu gerçekleştiren amerikan ordusu mensubu vurucu tim, operasyondan iki hafta sonra kobra helikopteri kazasında öldü(rüldü). bu haber basına yansısa da kimse altını eşelemedi. askerler birşeyler biliyordu ve ortadan kaldırılmaları gerekiyordu hepsi bu.

bize verileni değil dünya gerçeklerini okumalıyız. yeni dünya düzeni / new world order her kademede amacına biraz daha yaklaşıyor. kaostan beslenen düzenin sahipleri ortadoğu'da çözümü zor bir kaos yarattılar. daha çok silah satışı, daha fazla yandaş, daha az muhalif. rejimi devirip eliyle 'müslüman' muhaliflere hediye eden abd'ye karşı başkaldırı mümkün olabilir mi? özgür libya köleleştirilmiştir. tıpkı 1911 italyan işgalinde olduğu gibi halk herzamankinden fazla acı çekecektir. genetiğinde özgürlük damarı bulunan libya halkı umarız bir gün uyanır. ve tabi bizim über eleştirmenlerimiz de.

(bkz: zihin kontrolü)
(bkz: illuminati ve kara büyü)
devamını gör...
27 yaşında devlet başkanı oldu.

kendisi ve ailesi son derece müreffeh ve şatafatlı bir hayat yaşadı.

rüya bitti. gerçekle yüzleşme zamanı.
devamını gör...
zorba bir zalim evet modern çağ firavgunu gibiydi kendisi malum firavun yemek yediği masaya köleleriyle otururdu...

sorun şu yada lanet okuma diyem mevlana hazretlerini hiçe sayıp lanet okumaktan geri durmadığımız modern dünyadan öğrendiğimiz şey şu, beyaz adam (avrupa ve amerika) bir şeyi alkışlıyorsa bu bizim için iyi değildir...

böylede bir şey var ortada...
devamını gör...
istediği kadar diktatör olsun, böyle bir ölümü hak etmiyordu.
devamını gör...
dünya ve türk medyası eliyle linç görüntülerinin yayınlanması insan hakları gaspıdır. medya da en az o linç edenler kadar suçludur. demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü? insan gibi tutuklayıp yargılarsın -ki o bile işgali meşrulaştırmaz-. ingilizler parayla satın aldıkları arapları sanki bir kuduz köpek ordusu gibi kaddafinin üzerine saldı ve parçalanmasını izledi. dileselerdi sağ salim tutuklayabilirlerdi. bu görüntüyü yayınlayan her kurum ve kuruluş bu insanlık suçunun ortağıdır. müslümanları medya'da küçük düşürmek ve aşağılamak bir israil projesidir. guantanamo'da işkence gören masum müslüman evlatlarının fotoğrafları yıllarca yayınlandı medyada, somali'de yüzünde sinekler uçuşan bebeklerin fotoğrafları yayınlanıyor halen. kaos, kan ve acıyla beslenen vampir medya ne insan hakları tanır, ne demokrasi ne de özgürlük. zihin kontrolünün sınırları artık çok geniş. zihni ele geçirilmemiş kimse yok gibi.
devamını gör...
habertürk olayına tepki üstüne tepki gösterenlerin kaddafi'nin linç görüntülerini sansürsüz yayınlayanlara alkış tutması kadar acınası ve rezil bir durum yoktur. düşünce özgürlüğü tabi, bir şey denemez.
devamını gör...
kendisini fransızlar yakalayıp isyancılara teslim etmiştir. sadece bu bilgi yeterli olanları anlamak için.
devamını gör...
kendisine zerre kadar sempati beslemiyorum. hiçbir zaman sevmedim onu. bunu demek doğru mudur bilemem, belki ölümü hak etmişti. belki rezil olmayı hak etmişti ama libya halkı sen böyle bir insanlık dışı hareketi hak etmiş miydin? nasıl kendine layık gördün insanlığını yerlerde sürüklemeyi. bunca yıl kaddafi'yi hak etmişsin demekten alıkoyamıyorum kendimi. kimse gözüne sokmasa yine uyumaya devam edecektin. illa ki birileri galeyana getirecek ki sesin çıksın. zaten kan dökmeyi seviyorsunuz*. eğlence çıktı size. bir de gidip öldürdüğünüz adamla fotoğraf çektiriyorsunuz ya işte bir ölü seviciliğiniz eksiktti diyorum.
devamını gör...
arapların ingilizlere olan zaafları malumdur. lawrence'nin emrine giren araplar osmanlı ordularını arkadan vurmuşlar,trenleri bombalamışlar asker masum bir çok cana kıymışlardır. evet kaddafi bir diktatördü osmanlının arkadan vurulması sahnesi libya'da güncellendi. burada şaşılacak bir durum yok. libya fransız yada ingiliz emperyalistler tarafından sömürülemiyordu. bizatihi oradaki inşaat işlerini yürüten şirketler türk şirketleridir. libya pastasından pay alan da türkiye idi. basın manipülasyon yapmakla mükelleftir düşünen beyinlerin yapması gereken olayları doğru okumaktır.
devamını gör...
--- alıntı ---

kaddafi öldürüldü.
aynen saddam gibi. ölüsü bile çirkinleştirilerek.
saddam çukurda saklanmıştı, kaddafi de pis su borusunda saklanmış.
inanırsan.
yersen.
ölüsünü bile itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar, besbelli.
saddam'a zerre üzülmemiştim. daha doğrusu umursamamıştım.
kendi halkını da öldüren, eziyet eden bir zalimdi.
halkının ona olan öfkesinin de temeli vardı, haklı tarafı çoktu.
kaddafi ise hiç ama hiç öyle değil.
benim, sizin, pek çok kişinin kaddafi'den nefret etmek nedenleri olabilir, ama onu tekmeleyerek, linç ederek öldüren libyalıların yok.
kaddafi hiçbir zaman halkına ettiği eziyetlerle anılmadı.
bir kabile ülkesi olan libya'yı geliştirmek, kalkındırmak için çok uğraştı.
onca müteahhit libya'da yıllarca ne yaptı zannediyorsunuz!
deliydi, manyaktı, psikopattı ama halkına düşman değildi.
batı'ya düşman gibi davranıyordu ama halkına değil.
zaten bu yönde bir iddia da yoktu hakkında.
bugün onu öldürtenler, dün çadırını saraylarının bahçesine kurduruyorlardı.
sarkozy çadırına gidip önünde eğiliyordu.
ingiliz başbakanları da öyle.
berlusconi'ye "bunga bunga"yı öğreten, beraber bunga bunga yapan da oydu.
sonra birden düşman ilan ettiler adamı.
ve libya içinde buldukları bir grup muhalifi kullanarak, aralarına kendi lejyonerlerini sokarak ülkede olmayan bir isyan çıkardılar.
hiç yanılmayın. libya'daki bir halk ayaklanması falan değildi. arap baharı falan da değildi.
dışarıdan bir parmakla kaddafi'nin altı oyuldu.
dün kaddafi'nin çadırında eğilenler, kaddafi'yi devirmek için libya'daki birkaç aşireti örgütlediler.
sonunda adamı sokaklarda paralattılar.
bu libya için büyük bir utançtır.
batılı sömürgecilerin çıkarları doğrultusunda hareket edip kendi vatandaşlarını bir sokak köpeği gibi öldürdüler.
bu tip ölümler, cinayetler, linçler ortadoğu, daha doğrusu arap kültürünün bir parçası.
irak'tan mısır'a, libya'ya her tarafta ne ilk bu ne de son.
belki de bu ölümlerin lanetinden.
hiçbir zaman adam olamıyorlar.
onca petrole, onca paraya rağmen.

--- alıntı ---


http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
http://www.cogitosozluk.net...

yakalandıktan sonra elinde sopalı bir libyalının elindeki sopayı kaddafinin arkasına sokmaya çalışarak taciz ettiği lider. libyalılar bu utançları nasıl taşıyacaklar bilemiyorum.
devamını gör...
yezid'e kul olacak bir kesim halka 42 yıl gibi uzun bir süre liderlik yapmayı başarmış büyük lider.

kaderi hasan hüseyin gibi olmuş.
devamını gör...
sözü uzatıp meselenin aslında arap baharı, demokratikleşme, dikatatörlük vb. gibi şeylerle bir alakası olmadığını; asıl derdin batı ve abd'nin petrolün paylaşımı ve petrol'ün abd doları ile satılmaması gibi alengirli mevzular olduğunu söylemeyeceğim. bunu zaten herkes biliyor.

asıl söyleyeceğim şey, batılı aklın bırakın düşmanının canlı halini, ölsünü bile itibarsızlaştırmada gösterdiği fütürsuzluk... tıpkı bir çukurda gösterilen saddam hüseyin gibi, kaddafi de bir kanalizasyon borusuna tıkıldı malum servislerce. böylece bırakın dirisini, ölüsü bile haysiyetsizleştirildi ve öyle servis edildi tüm dünyaya. üstelik arka fonda kendi milletinden insanların Allah-u ekber sadaları, elinde sopalar ve silahlarla dövülmesi eşliğinde... ey libyalılar ya da o resme ortak olan libyalılar! aklınıza sıçayım... medeni(!) dünya, senin de vicdanına ve insaniyetine...

devamını gör...
--- alıntı ---
libya lideri muammer kaddafi, türkiye ile ilişkileri sıklaştırma ve geliştirme politikasının bir sonucu olarak kıbrıs barış harekâtı sırasında abd'ye rağmen elindeki amerikan silahları ve uçak yakıtı rezervlerini türkiye'ye verdi.
--- alıntı ---

http://www.cogitosozluk.net...

--- alıntı ---
linç edilmiş bu adamın adı muammer muhammed ebû munyar el-kaddafi'ydi ve ardı ardına sıralanabilecek düzinelerce sıfatına, olumlu-olumsuz özelliğine ek olarak, islâm dünyası halklarının ortak belleğinde derin izler bırakmış iki büyük sinema başyapıtı, 1976 tarihli "çağrı" ve 1980 tarihli "çöl arslanı ömer muhtar"ın da baş finansörüydü. bana göre, sırf bu gerekçeyle bile, (ona değil, asıl onu katledenlere utanç vermesi gereken) böylesine vahşi bir sonu asla hak etmiyordu.
--- alıntı ---

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.