müge anlı ile tatlı sert

1 /
Memleket insanının tahlili program üstünden yapılıyor vay anasını. Üç beş çapsız üzerinden kimse Yozgat genellemesi yapmasın arkadaşım. Batı'da ahlaksızlığın bini bir para olmuş ama iki Sivaslı elti yahut kaynanasını pıçaklayan Aksaraylı gelin hikayesi patlak verince tüm Anadolu insanı göbeğini kaşıyan cahil köylü oluyor.

Garibanın yüzü gülür mü....
sıkı bir müge anlı izleyicisi olarak,iç anadolu bölgesinin , ülkenin diğer bölgelerinden çok farklı olduğuna kanaat getirdim.

İnsanların kılık kıyafetleri inançmetremiz için kullanabileceğimiz bir ölçüt değil, dini bir sembol olarak yorumlanamaz, kültüreldir.
Örneğin eşinin bilgisi dahilinde vücudunu satan bir hayat kadınının üstünde pardesü, kafasında bone, bonesinin de üstünde sıkı sıkıya bağlı bir baş örtüsü olabilir.

Aslında ibadet gibi görünen hiçbir ritüeli inançmetremiz için ölçü olarak kullanamayız;İnsanlar ramazan ayında oruç tutarlar;bu ağustos ayında buğday hasat etmek kadar doğaldır.
namazda da durum aynı ama namaz kılma oranı çok düşük, genelde yaşlılara ait bir ritüel bu.
Birçoğu kuran bilmez, fakat kuran harflerine anlamsız bir mana yüklenmiştir iç anadolu'da,bu harflerin ve bunların yazılı olduğu kağıtların gücüne inanılır.
yemin ederken oruçluyum, allah biliyor, allah için,allah çarpsın gibi ifadeleri yalanlarına dayanak olarak çekinmeden kullanabilirler,sakın bu sözlerine değer vermeyin.
Yani özetle al işte bunlar dindar, dindarlar da böyledir diyemezsiniz.

Namus kavramı da diğer bölgelerden oldukça farklı.
karısı,kızı,annesi; bunlar iç anadolu erkeğin malı ve kutsalı sayılır ,sıkı sıkıya korunur, diğer iç anadolu erkekleri de bu alana saygı gösterir.
Örneğin: ege ve akdeniz bölgesinde biri, diğerinin arkadaşının eşiyle, kadının da rızası ve gizlilik dahilinde olabiliyor, doğuda bu tür olaylar aile içi ortamlarda görülüyor,rıza durumundan emin değilim.
İç anadolu'da ise kurban kavramı öne çıkıyor; çok fakir erkeklerin kadınları bu yola düşüyor, yine çok fakir ve güçsüz erkeklerin zihinsel bir engeli olan çocukları istismar ediliyor.
Ne olursan ol ama iç anadolu'da güçsüz olma, dul asla olma.
Beyaz eşya dükkanı olanlar,tüpçüler,marketi olanlar, inşaat işiyle uğraşanlar bunlar şehrin zengini sayılıyor; o kadar vizyonsuzlar ki bunlar da yukarıda bahsettiğimiz kadınlarla oluyor, yani tüm ahlaksızlık ve fuhuş üç beş kadının etrafında dönüyor.
Bağ evleri bu iş için kullanılıyor, orada içki içiliyor, alemler yapılıyor ama unutmayalım çoluk,çocuk eş kutsal öyle yerlere götürülmez.
Pavyon olaylarına girmiyorum.
Kültürel zenginlik gibi bir kavramdan da bahsedemeyiz, kadim şehirlerde kültür yok, toprakları da insanları da yozlaşmış bir bölge.
Bence bunlar sürekli tarhana çorbası içip,ekmek yemekten oluyor, daha sağlıklı beslenilse iq seviyesinde gözle görülür bir yükseliş olur.
Annem izlerken göz attım, misafirlikte zorla izlettirdiler falan diyemeyeceğim, bilerek ve isteyerek zevkle izlediğim fantastik gündüz kuşağı programı.

Bir kaç bölümdür programa Neandertal insanı türünde bir grup aile konuk.
Bir kadını pazarlayıp, üzerinden para kazanmışlar sonra da kadını öldürüp atmışlar.

Konu bu değil.

Konu buradaki içkici, kumarcı ve karısını pazarlayan iki çocuk sahibi bir adamın, sosyal yardımlaşma müdürlüğünden, kendini engelli göstererek yardım parası alması.
Kaymakamlıktan yardımlar alması.
Yine bu adamın annesi, programda benim beş bin lira maaşım var diye bağırıyor.
Aynı müdürlük kadına bakım parası, eşinin emekli maaşı vs 5000 lira aylık ödeme yapıyormuş.
programa, babasının emekli maaşını almak için kocası ile kağıt üzerinde boşanan kadınlar katılıyor.
Kaymakamlık ve müdürlüğün yardımları bu şekilde kişilere dağıtması, devletin malı deniz yemeyen keriz diye düşünen halkımız, canım halkımız hepsi çok tatlılar.
Bir dönem cast ajanslarından reygint ve para uğruna üç beş manyağın gönderildiği düşündüğüm programdı. Ne yazık ki, bu programdaki her şey gerçek ve hepsi ülke sınırlarında yaşanıyor.. vay nasını serhat.
insanların dizi izler gibi izleyip sosyal medyada sık sık "değerli fikirlerini" paylaştıkları program. iki gün sonra o "değeli fikirleri" sadece konu olan kişilerin çocukları unutmuyordur muhtemelen. insanların hiç tanımadıkları insanlarla ilgili çirkin yorumlar yapması bu kadar kolay olmamalı. sosyal medya kullanım kılavuzu lazım izleyicilerine.
sayesinde izlerken artık kim katil kim yardım eden anlıyoruz. tv karşısında len bu işte bu alın götürün şunu diyoruz ama maalesef kanıt lazım polislere. zaten bir süre sonra hepsi kendini ele veriyor aynı soruya farklı cevaplar, panik halleri, korku dolu gözler. izlerken insanlığın nasıl bu kadar çığırından çıkıp bu kadar vahşice cinayetleri işlediklerine de akıl ermiyor. *